Gmina Gniewoszów-Granica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gminy dawnej. Zobacz też: współczesna gmina wiejska.
Gniewoszów(-Granica)
gmina wiejska
1870-?
Państwo  Królestwo Polskie
Gubernia gubernia radomska
Powiat kozienicki
Siedziba Gniewoszów
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Gniewoszów-Granica (lub gmina Gniewoszew-Granica, do 1870 miasta Gniewoszów i Granica, późniejsza nazwa gmina Gniewoszów) – dawna gmina wiejska istniejąca na przełomie XIX i XX wieku w guberni radomskiej. Siedzibą władz gminy była osada miejska Gniewoszów.

Gmina Gniewoszów-Granica powstała 1 stycznia?/13 stycznia 1870 w powiecie kozienickim w guberni radomskiej z obszaru pozbawionych praw miejskich, przyległych do siebie miast Gniewoszów i Granica i przekształceniu ich we wspólną gminę wiejską[1]. Pod koniec XIX wieku jednostka figuruje już pod skróconą nazwą gmina Gniewoszów[2][3].

Brak informacji o dacie zniesienia gminy lecz w wykazie gmin z 30 września 1921 jednostka już nie występuje, a zarówno Gniewoszów (1108 mieszkańców) jak i Granica (1030 mieszkańców) wchodzą w skład gminy Sarnów w powiecie kozienickim w woj. kieleckim[4] z siedzibą w Gniewoszowie[5].

Współczesna gmina Gniewoszów jest terytorialnym odpowiednikiem dawnej gminy Sarnów po wchłonięciu gminy Gniewoszów-Granica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postanowienie z 24 października (5 listopada) 1869, ogłoszone 1 (13 stycznia) 1870 (Dziennik Praw, rok 1869, tom 69, nr 239, s. 419)
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego – Gniewoszów
  3. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego – Granica
  4. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom III - Województwo Kieleckie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1925
  5. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933