Gmina Józefów (województwo warszawskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józefów
gmina wiejska
1951–1952
Państwo  PRL
Województwo warszawskie
Powiat warszawski
(1952: → miejsko-uzdrowiskowy Otwock)
Siedziba Józefów
brak współrzędnych
Portal Polska

Gmina Józefów (do 14 V 1951 gmina Falenica Letnisko; od 1 VII 1952 dzielnica Józefów) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 19511952[1] w warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Siedzibą gminy był Józefów.

Gmina została utworzona w dniu 15 maja 1951 w woj. warszawskim, w powiecie warszawskim, w związku z włączeniem większej części obszaru gminy Falenica Letnisko do Warszawy[2] i równoczesnym przekształceniu obszaru, który nie wszedł w skład Warszawy w gminę Józefów z siedzibą w Józefowie. Gminę Józefów utworzyły gromady Dębinka, Józefów, Michalin[3], Nowa Wieś, Rycice, Świder, Świdry Małe i Zamlądz; јedynie gromadę Zbójna Góra, (która nie weszła w skład Warszawy, oprócz małej części) wyłaczono z gminy Józefów i włączono do gminy Sulejówek[4].

1 lipca 1952 do gminy Józefów przyłączono niezabudowaną część gromady Świdry Wielkie z gminy Karczew (przekształconej równocześnie w dzielnicę Karczew[5])[6]; z gminy Józefów wyłączono natomiast gromady Świder i Zamlądz oraz część gromady Rycice (na południe od osi rzeki Świder), które włączono do miasta Otwock[7].

Po zmianach tych (1 lipca 1952), w następstwie likwidacji powiatu warszawskiego, gminę Józefów przeniesiono do nowo utworzonego powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock, gdzie została przekształcona w jedną z jego ośmiu jednostek składowychdzielnicę Józefów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]