Gmina Józefów (województwo warszawskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dawnej gminy w Warszawskiem. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Józefów
gmina wiejska
1951–1952
Państwo  PRL
Województwo warszawskie
Powiat warszawski
(1952: → miejsko-uzdrowiskowy Otwock)
Siedziba Józefów
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Józefów (do 14 V 1951 gmina Falenica Letnisko; od 1 VII 1952 dzielnica Józefów) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 19511952[1] w warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Siedzibą gminy był Józefów.

Gmina została utworzona w dniu 15 maja 1951 roku w woj. warszawskim, w powiecie warszawskim, po przeniesieniu siedziby gminy Falenica Letnisko z Falenicy (obecnie dzielnica Warszawy) do Józefowa, wraz ze zmianą nazwy jednostki na gmina Józefów; równocześnie z nowo utworzonej gminy Józefów wyłączono gromadę Zbójna Góra, włączając ją do gminy Sulejówek[2].

1 lipca 1952 do gminy Józefów przyłączono gromadę Świdry Wielkie z gminy Karczew (przekształconej równocześnie w dzielnicę Karczew[3])[4]; z gminy Józefów wyłączono natomiast gromady Świder i Zamlądz oraz część gromady Rycice (na południe od osi rzeki Świder), które włączono do miasta Otwock[5].

Po zmianach tych (1 lipca 1952), w następstwie likwidacji powiatu warszawskiego, gminę Józefów przeniesiono do nowo utworzonego powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock, gdzie została przekształcona w jedną z jego ośmiu jednostek składowychdzielnicę Józefów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]