Siechnice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Siechnice)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siechnice
gmina miejsko-wiejska
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat wrocławski
TERYT 0223083
Burmistrz Milan Ušák
Powierzchnia 98,57 km²
Populacja (31.12.2011)
• liczba ludności

16 781
• gęstość 170,2 os./km²
Urbanizacja 26,3%
Tablice rejestracyjne DWR
Położenie na mapie powiatu
Powiat wrocławski granice gmin i miast Siechnice.png
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Siechnice
Siechnice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siechnice
Siechnice
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Siechnice
Siechnice
Ziemia 51°02′12″N 17°09′09″E/51,036667 17,152500
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Siechnice (do 31 grudnia 2009 gmina Święta Katarzyna[1]) – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Siedzibą gminy jest miasto Siechnice.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców gminy Siechnice w 2014 roku[2].


Piramida wieku Gmina Siechnice.png

Historia[edytuj]

Poprzedniczką gminy Siechnice była do końca 2009 roku gmina Święta Katarzyna. W związku z otrzymaniem praw miejskich przez – znajdującą się na obszarze tej wiejskiej gminy – miejscowość Siechnice z dniem 1 stycznia 1997 roku, jednostka została przekształcona w gminę miejsko-wiejską[3], siedziba gminy pozostała jednak w Świętej Katarzynie i nazwa gminy została niezmieniona. Przez to Święta Katarzyna była jedną z dwóch gmin miejsko-wiejskich w Polsce, której siedzibą nie było miasto; drugą gminą tego typu była (i jest nadal) gmina Nowe Skalmierzyce (porównaj też z gminą Silnowo w latach 1993-94). Była to także jedyna gmina miejsko-wiejska w Polsce posiadająca wójta, a nie burmistrza.

W październiku 2008 roku przeprowadzono konsultacje w sprawie przeniesienia siedziby władz gminy do miasta Siechnice, w którym 65% głosujących opowiedziało się za przeniesieniem siedziby (głosowało 20% uprawnionych)[4]. Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, zgodnie z którym siedziba władz gminy Święta Katarzyna miała zostać przeniesiona do Siechnic, a sama gmina zmienić nazwę na gmina Siechnice[5]. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem 1 stycznia 2010[1].

Położenie[edytuj]

Gmina Siechnice bezpośrednio graniczy z Wrocławiem, w jego południowo-wschodniej części. Od północy ogranicza ją rzeka Odra. Komunikację zapewnia rozbudowany układ dróg krajowych i wojewódzkich, łączących gminę z Wrocławiem, Opolem i Strzelinem. Przez gminę przebiegają 3 linie kolejowe ze stacjami w Siechnicach, Świętej Katarzynie, Kotowicach i Żernikach Wrocławskich.

Sąsiednie gminy[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]