Siechnice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Siechnice)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siechnice
gmina miejsko-wiejska
Herb Flaga
Herb gminy Flaga gminy
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat wrocławski
Burmistrz Milan Ušák
Powierzchnia 98,57 km²
Ludność (31.12.2011)
 • liczba ludności
 • gęstość
 • urbanizacja

16 781
170,2 osób/km²
26,3 %
Tablice rejestracyjne DWR
Położenie gminy na mapie powiatu
Powiat wrocławski granice gmin i miast Siechnice.png
TERYT 0223083
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Siechnice (do 31 grudnia 2009 gmina Święta Katarzyna[1]) – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Siedzibą gminy jest miasto Siechnice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poprzedniczką gminy Siechnice była do końca 2009 roku gmina Święta Katarzyna. W związku z otrzymaniem praw miejskich przez – znajdującą się na obszarze tej wiejskiej gminy – miejscowość Siechnice z dniem 1 stycznia 1997 roku, jednostka została przekształcona w gminę miejsko-wiejską[2], siedziba gminy pozostała jednak w Świętej Katarzynie i nazwa gminy została niezmieniona. Przez to Święta Katarzyna była jedną z dwóch gmin miejsko-wiejskich w Polsce, której siedzibą nie było miasto; drugą gminą tego typu była (i jest nadal) gmina Nowe Skalmierzyce (porównaj też z gminą Silnowo w latach 1993-94). Była to także jedyna gmina miejsko-wiejska w Polsce posiadająca wójta, a nie burmistrza.

W październiku 2008 roku przeprowadzono konsultacje w sprawie przeniesienia siedziby władz gminy do miasta Siechnice, w którym 65% głosujących opowiedziało się za przeniesieniem siedziby (głosowało 20% uprawnionych)[3]. Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, zgodnie z którym siedziba władz gminy Święta Katarzyna miała zostać przeniesiona do Siechnic, a sama gmina zmienić nazwę na gmina Siechnice[4]. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem 1 stycznia 2010[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gmina Siechnice bezpośrednio graniczy z Wrocławiem, w jego południowo-wschodniej części. Od północy ogranicza ją rzeka Odra. Komunikację zapewnia rozbudowany układ dróg krajowych i wojewódzkich, łączących gminę z Wrocławiem, Opolem i Strzelinem. Przez gminę przebiegają 3 linie kolejowe ze stacjami w Siechnicach, Świętej Katarzynie, Kotowicach i Żernikach Wrocławskich.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]