Wojcieszków (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Wojcieszków)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojcieszków
gmina wiejska
Herb Flaga
Herb gminy Flaga gminy
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat łukowski
Wójt Janusz Tadeusz Wylotek (2006)
Powierzchnia 108,61 km²
Ludność (2010)
 • liczba ludności
 • gęstość

6977 [1]
64 osób/km²
Strefa numeracyjna 25
Tablice rejestracyjne LLU
Położenie gminy na mapie województwa
Lub Lukowski Wojcieszkow.png
TERYT 0611102
Urząd gminy
21-411 Wojcieszków
ul. Kościelna 38 
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Wojcieszkówgmina wiejska w powiecie łukowskim, w północno-zachodniej części województwa lubelskiego. Liczy 7210 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 10886 ha. Gmina ma typowo rolniczy charakter. W strukturze użytkowania gruntów przeważają użytki rolne, które zajmują 78% powierzchni gminy. Lasy i grunty zadrzewione zajmują 1417 ha tj. 13% ogólnej powierzchni. Podstawowym źródłem zarobkowania dla mieszkańców gminy jest praca w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Odległość od Lublina około 70 km, od miasta powiatowego Łuków około 20 km.

Wojcieszków został założony w 1437 roku przez Klemensa Bielińskiego. W tym samym roku powstała tu parafia. Prawo miejskie magdeburskie Wojcieszków otrzymał w 1540 roku od króla Zygmunta Starego. W dykcjonarzu z 1802 roku Wojcieszków widnieje jako miasto z targowiskiem, kościołem i zamkiem. Na przeszkodzie rozwoju przestrzennego i ludnościowego stało jego położenie wśród lasów i piasków, uniemożliwiające prowadzenie handlu i rzemiosła. Miasto stopniowo podupadało i pauperyzowało się. W 1819 roku Wydział Administracyjny Królestwa Polskiego w Siedlcach odebrał mu prawo miejskie. To, co w XIX wieku stanowiło przeszkodę w rozwoju Wojcieszkowa, czyli lasy i piaski z niewielkimi wzniesieniami, obecnie może być jego atutem. Czyste środowisko przyrodnicze, łagodnie pofałdowany teren, brak uciążliwego przemysłu stwarzają doskonale warunki rozwoju turystyki i wypoczynku. W Malej Bystrzycy, zasobnej nie tylko w różne gatunki ryb, ale nawet w raki, można wędkować, a w lasach zbierać grzyby i owoce leśne. Wojcieszków szczyci się pięknym, zabytkowym kościołem oraz cmentarzem, na którym spoczywa żona Henryka Sienkiewicza – Maria z Babskich. Oprócz placówek oświatowych (szkoły podstawowe i średnie) działalność edukacyjną i kulturalną prowadzą też:

Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Gminna Biblioteka Publiczna w Wojcieszkowie z dwiema filiami: w Burcu i Wólce Domaszewskiej. Sołectwa

Burzec, Bystrzyca, Ciężkie, Ciężkie I, Glinne, Helenów, Hermanów, Kolonia Bystrzycka, Marianów, Nowinki, Oszczepalin Drugi, Oszczepalin Pierwszy, Otylin, Siedliska, Świderki, Wojcieszków, Wola Bobrowa, Wola Burzecka, Wola Bystrzycka, Wólka Domaszewska, Zofijówka, Zafibór.

Sołectwo Burzec liczy 709 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 1084,5 ha.. Sołectwo Bystrzyca liczy 570 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 700,7 ha. Sołectwo Ciężkie liczy 103 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 232,7 ha. Sołectwo Ciężkie I liczy 112 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 310 ha. Sołectwo Glinne liczy 157 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 140 ha. Sołectwo Helenów liczy 70 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 126,5 ha Sołectwo Hermanów liczy 99 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 186,6 ha. Sołectwo Kolonia Bystrzycka liczy 182 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 332,2 ha Sołectwo Marianów liczy 176 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 690,1 ha. Sołectwo Nowinki liczy 78 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 200,8 ha. Sołectwo Oszczepalin Drugi liczy 391 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 960,4 ha. Sołectwo Oszczepalin Pierwszy liczy 309 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 455,4 ha. Sołectwo Otylin liczy 69 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 256,5 ha. Sołectwo Siedliska liczy 551 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 770 ha Sołectwo Świderki liczy 559 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 315,8 ha. Sołectwo Wojcieszków liczy 1096 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 1288 ha. Sołectwo Wola Bobrowa liczy 219 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 202,2 ha Sołectwo Wola Burzecka liczy 488 mieszkańców i zajmuje obszar 526,4 ha. Sołectwo Wola Bystrzycka liczy 515 mieszkańców i zajmuje obszar 746,1 ha Sołectwo Wólka Domaszewska liczy 538 mieszkańców i zajmuje obszar 704,2 ha. Sołectwo Zofijówka liczy 56 mieszkańców i obszar 531,2 ha Sołectwo Zofibór liczy 163 mieszkańców i obszar 126 ha

Siedziba gminy to Wojcieszków.

Według danych z 30 czerwca 2004[2] gminę zamieszkiwały 7072 osoby.

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2002[3] gmina Wojcieszków ma obszar 108,61 km², w tym:

  • użytki rolne: 82%
  • użytki leśne: 13%

Gmina stanowi 7,79% powierzchni powiatu.


Do czynnej działalności sportowej zaliczyć należy również działalność 7 stowarzyszeń sportowych, których głównym celem jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży. Na terenie gminy funkcjonuje również profesjonalny Ludowy Klub Sportowy "Orkan" rozgrywający corocznie ponad 25 spotkań ligowych w piłkę nożną. Ponadto przy klubie rozwija się również ogniska sportowe dla wszystkich zainteresowanych lekkoatletyką i siatkówką.

Na terenie gminy Wojcieszków działalność sportowa koncentruje się przy szkołach podstawowych. Zarejestrowane są stowarzyszenia wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej i uczniowskich klubów sportowych przy Wydziale Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Łukowie. Głównym celem istniejących stowrzyszeń jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży szkolnej na terenach obwodów poszczególnych szkół. Istniejące kluby sportowe to: 1. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "DRAGON" przy Publicznym Gimnazjum w Wojcieszkowie, 2. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "VENUS" przy Szkole Podstawowej w Oszczepalinie Drugim, 3. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "ORLIK" przy Szkole Podstawowej w Woli Bystrzyckiej, 4. Szkolny Ludowy Klub Sportowy "SOKÓŁ" przy Szkole Podstawowej w Wólce Domaszeskiej, Obok szkolnych klubów sportowych istnieje Ludowy Klub Piłkarski ORKAN, który jest jednym z bardziej prężnych klubów działających na terenie gminy, stawiający sobie za cel krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży i dorosłych poprzez organizowanie zawodów sportowych i rekreacyjnych. LKP ORKAN w obecnym kształcie powstał w 1999 roku, jednak historia drużyny "Orkan " Wojcieszków sięga końca lat 60-tych. Zaczęła się sekcją siatkówki męskiej, przy Ludowym Zespole Sportowym Wojcieszków. Była to prężnie rozwijająca się sekcja w której grali m.in. zawodnicy z Łukowa. Natomiast dzis Klub prowadzi sekcję piłki nożnej z zachowaniem grup wiekowych.


Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[2]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 7072 100 3466 49 3606 51
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
65,1 31,9 33,2


Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Burzec, Bystrzyca, Ciężkie (2 sołectwa: Ciężkie i Ciężkie I), Glinne, Helenów, Hermanów, Kolonia Bystrzycka, Marianów, Nowinki, Oszczepalin Drugi, Oszczepalin Pierwszy, Otylin, Siedliska, Świderki, Wojcieszków, Wola Bobrowa, Wola Burzecka, Wola Bystrzycka, Wólka Domaszewska, Zofibór, Zofijówka.

Pozostałe miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Dąbrowa, Kolonia Siedliska, Nowiny, Przytulin, Wola Burzecka-Kolonia.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Adamów, Borki, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Ulan-Majorat

Przypisy