Wojcieszków (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Wojcieszków)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojcieszków
gmina wiejska
Urząd gminy
Urząd gminy
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
TERYT 0611102
Wójt Janusz Tadeusz Wylotek (2006)
Powierzchnia 108,61 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

6977 [1]
• gęstość 64 os./km²
Nr kierunkowy 25
Tablice rejestracyjne LLU
Adres urzędu:
ul. Kościelna 38
21-411 Wojcieszków
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba sołectw 22[2]
Liczba miejscowości 22[3]
Położenie na mapie województwa
Lub Lukowski Wojcieszkow.png
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Wojcieszków
Wojcieszków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wojcieszków
Wojcieszków
Ziemia 51°46′N 22°19′E/51,766667 22,316667
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Wojcieszkówgmina wiejska w powiecie łukowskim, w północno-zachodniej części województwa lubelskiego. Liczy 7210 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 10886 ha. Gmina ma typowo rolniczy charakter. W strukturze użytkowania gruntów przeważają użytki rolne, które zajmują 78% powierzchni gminy. Lasy i grunty zadrzewione zajmują 1417 ha tj. 13% ogólnej powierzchni. Podstawowym źródłem zarobkowania dla mieszkańców gminy jest praca w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Odległość od Lublina około 70 km, od miasta powiatowego Łuków około 20 km.

Wojcieszków został założony w 1437 roku przez Klemensa Bielińskiego. W tym samym roku powstała tu parafia. Prawo miejskie magdeburskie Wojcieszków otrzymał w 1540 roku od króla Zygmunta Starego. W dykcjonarzu z 1802 roku Wojcieszków widnieje jako miasto z targowiskiem, kościołem i zamkiem. Na przeszkodzie rozwoju przestrzennego i ludnościowego stało jego położenie wśród lasów i piasków, uniemożliwiające prowadzenie handlu i rzemiosła. Miasto stopniowo podupadało i pauperyzowało się. W 1819 roku Wydział Administracyjny Królestwa Polskiego w Siedlcach odebrał mu prawo miejskie. To, co w XIX wieku stanowiło przeszkodę w rozwoju Wojcieszkowa, czyli lasy i piaski z niewielkimi wzniesieniami, obecnie może być jego atutem. Czyste środowisko przyrodnicze, łagodnie pofałdowany teren, brak uciążliwego przemysłu stwarzają doskonale warunki rozwoju turystyki i wypoczynku. W Małej Bystrzycy, zasobnej nie tylko w różne gatunki ryb, ale nawet w raki, można wędkować, a w lasach zbierać grzyby i owoce leśne. Wojcieszków szczyci się pięknym, zabytkowym kościołem oraz cmentarzem, na którym spoczywa żona Henryka Sienkiewicza – Maria z Babskich. Oprócz placówek oświatowych (szkoły podstawowe i średnie) działalność edukacyjną i kulturalną prowadzą też:

  • Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Wojcieszkowie z dwiema filiami: w Burcu i Wólce Domaszewskiej.

Siedziba gminy to Wojcieszków.

Według danych z 30 czerwca 2004[4] gminę zamieszkiwały 7072 osoby.

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z roku 2002[5] gmina Wojcieszków ma obszar 108,61 km², w tym:

  • użytki rolne: 82%
  • użytki leśne: 13%

Gmina stanowi 7,79% powierzchni powiatu.


Do czynnej działalności sportowej zaliczyć należy również działalność 7 stowarzyszeń sportowych, których głównym celem jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży. Na terenie gminy funkcjonuje również profesjonalny Ludowy Klub Sportowy "Orkan" rozgrywający corocznie ponad 25 spotkań ligowych w piłkę nożną. Ponadto przy klubie rozwija się również ogniska sportowe dla wszystkich zainteresowanych lekkoatletyką i siatkówką.

Na terenie gminy Wojcieszków działalność sportowa koncentruje się przy szkołach podstawowych. Zarejestrowane są stowarzyszenia wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej i uczniowskich klubów sportowych przy Wydziale Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Łukowie. Głównym celem istniejących stowarzyszeń jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży szkolnej na terenach obwodów poszczególnych szkół. Istniejące kluby sportowe to: 1. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "DRAGON" przy Publicznym Gimnazjum w Wojcieszkowie, 2. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "VENUS" przy Szkole Podstawowej w Oszczepalinie Drugim, 3. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "ORLIK" przy Szkole Podstawowej w Woli Bystrzyckiej, 4. Szkolny Ludowy Klub Sportowy "SOKÓŁ" przy Szkole Podstawowej w Wólce Domaszeskiej, Obok szkolnych klubów sportowych istnieje Ludowy Klub Piłkarski ORKAN, który jest jednym z bardziej prężnych klubów działających na terenie gminy, stawiający sobie za cel krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży i dorosłych poprzez organizowanie zawodów sportowych i rekreacyjnych. LKP ORKAN w obecnym kształcie powstał w 1999 roku, jednak historia drużyny "Orkan " Wojcieszków sięga końca lat 60-tych. Zaczęła się sekcją siatkówki męskiej, przy Ludowym Zespole Sportowym Wojcieszków. Była to prężnie rozwijająca się sekcja w której grali m.in. zawodnicy z Łukowa. Natomiast dzis Klub prowadzi sekcję piłki nożnej z zachowaniem grup wiekowych.


Demografia[edytuj]

Dane z 30 czerwca 2004[4]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 7072 100 3466 49 3606 51
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
65,1 31,9 33,2


  • Piramida wieku mieszkańców gminy Wojcieszków w 2014 roku[6].


Piramida wieku Gmina Wojcieszkow.png

Sołectwa[edytuj]

Burzec, Bystrzyca, Ciężkie (2 sołectwa: Ciężkie i Ciężkie I), Glinne, Helenów, Hermanów, Kolonia Bystrzycka, Marianów, Nowinki, Oszczepalin Drugi, Oszczepalin Pierwszy, Otylin, Siedliska, Świderki, Wojcieszków, Wola Bobrowa, Wola Burzecka, Wola Bystrzycka, Wólka Domaszewska, Zofibór, Zofijówka[2].

Pozostałe miejscowości[edytuj]

Kolonia Siedliska

Sąsiednie gminy[edytuj]

Adamów, Borki, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Ulan-Majorat

Przypisy