Wojcieszków (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Wojcieszków)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojcieszków
gmina wiejska
Urząd gminy
Urząd gminy
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
TERYT 0611102
Wójt Janusz Tadeusz Wylotek (2006)
Powierzchnia 108,61 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

6977 [1]
• gęstość 64 os./km²
Nr kierunkowy 25
Tablice rejestracyjne LLU
Adres urzędu:
ul. Kościelna 38
21-411 Wojcieszków
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba sołectw 22[2]
Liczba miejscowości 22[3]
Położenie na mapie województwa
Lub Lukowski Wojcieszkow.png
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Wojcieszków
Wojcieszków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wojcieszków
Wojcieszków
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wojcieszków
Wojcieszków
Ziemia 51°46′00″N 22°19′00″E/51,766667 22,316667
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Wojcieszkówgmina wiejska w powiecie łukowskim, w północno-zachodniej części województwa lubelskiego. Liczy 7210 mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 10886 ha. Gmina ma typowo rolniczy charakter. W strukturze użytkowania gruntów przeważają użytki rolne, które zajmują 78% powierzchni gminy. Lasy i grunty zadrzewione zajmują 1417 ha tj. 13% ogólnej powierzchni. Podstawowym źródłem zarobkowania dla mieszkańców gminy jest praca w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Odległość od Lublina około 70 km, od miasta powiatowego Łuków około 20 km.

Wojcieszków został założony w 1437 roku przez Klemensa Bielińskiego. W tym samym roku powstała tu parafia. Prawo miejskie magdeburskie Wojcieszków otrzymał w 1540 roku od króla Zygmunta Starego. W dykcjonarzu z 1802 roku Wojcieszków widnieje jako miasto z targowiskiem, kościołem i zamkiem. Na przeszkodzie rozwoju przestrzennego i ludnościowego stało jego położenie wśród lasów i piasków, uniemożliwiające prowadzenie handlu i rzemiosła. Miasto stopniowo podupadało i pauperyzowało się. W 1819 roku Wydział Administracyjny Królestwa Polskiego w Siedlcach odebrał mu prawo miejskie. To, co w XIX wieku stanowiło przeszkodę w rozwoju Wojcieszkowa, czyli lasy i piaski z niewielkimi wzniesieniami, obecnie może być jego atutem. Czyste środowisko przyrodnicze, łagodnie pofałdowany teren, brak uciążliwego przemysłu stwarzają doskonale warunki rozwoju turystyki i wypoczynku. W Małej Bystrzycy, zasobnej nie tylko w różne gatunki ryb, ale nawet w raki, można wędkować, a w lasach zbierać grzyby i owoce leśne. Wojcieszków szczyci się pięknym, zabytkowym kościołem oraz cmentarzem, na którym spoczywa żona Henryka Sienkiewicza – Maria z Babskich. Oprócz placówek oświatowych (szkoły podstawowe i średnie) działalność edukacyjną i kulturalną prowadzą też:

  • Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Wojcieszkowie z dwiema filiami: w Burcu i Wólce Domaszewskiej.

Siedziba gminy to Wojcieszków.

Według danych z 30 czerwca 2004[4] gminę zamieszkiwały 7072 osoby.

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z roku 2002[5] gmina Wojcieszków ma obszar 108,61 km², w tym:

  • użytki rolne: 82%
  • użytki leśne: 13%

Gmina stanowi 7,79% powierzchni powiatu.


Do czynnej działalności sportowej zaliczyć należy również działalność 7 stowarzyszeń sportowych, których głównym celem jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży. Na terenie gminy funkcjonuje również profesjonalny Ludowy Klub Sportowy "Orkan" rozgrywający corocznie ponad 25 spotkań ligowych w piłkę nożną. Ponadto przy klubie rozwija się również ogniska sportowe dla wszystkich zainteresowanych lekkoatletyką i siatkówką.

Na terenie gminy Wojcieszków działalność sportowa koncentruje się przy szkołach podstawowych. Zarejestrowane są stowarzyszenia wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej i uczniowskich klubów sportowych przy Wydziale Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Łukowie. Głównym celem istniejących stowarzyszeń jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży szkolnej na terenach obwodów poszczególnych szkół. Istniejące kluby sportowe to: 1. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "DRAGON" przy Publicznym Gimnazjum w Wojcieszkowie, 2. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "VENUS" przy Szkole Podstawowej w Oszczepalinie Drugim, 3. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "ORLIK" przy Szkole Podstawowej w Woli Bystrzyckiej, 4. Szkolny Ludowy Klub Sportowy "SOKÓŁ" przy Szkole Podstawowej w Wólce Domaszeskiej, Obok szkolnych klubów sportowych istnieje Ludowy Klub Piłkarski ORKAN, który jest jednym z bardziej prężnych klubów działających na terenie gminy, stawiający sobie za cel krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży i dorosłych poprzez organizowanie zawodów sportowych i rekreacyjnych. LKP ORKAN w obecnym kształcie powstał w 1999 roku, jednak historia drużyny "Orkan " Wojcieszków sięga końca lat 60-tych. Zaczęła się sekcją siatkówki męskiej, przy Ludowym Zespole Sportowym Wojcieszków. Była to prężnie rozwijająca się sekcja w której grali m.in. zawodnicy z Łukowa. Natomiast dzis Klub prowadzi sekcję piłki nożnej z zachowaniem grup wiekowych.


Demografia[edytuj]

Dane z 30 czerwca 2004[4]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 7072 100 3466 49 3606 51
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
65,1 31,9 33,2


  • Piramida wieku mieszkańców gminy Wojcieszków w 2014 roku[6].


Piramida wieku Gmina Wojcieszkow.png

Sołectwa[edytuj]

Burzec, Bystrzyca, Ciężkie (2 sołectwa: Ciężkie i Ciężkie I), Glinne, Helenów, Hermanów, Kolonia Bystrzycka, Marianów, Nowinki, Oszczepalin Drugi, Oszczepalin Pierwszy, Otylin, Siedliska, Świderki, Wojcieszków, Wola Bobrowa, Wola Burzecka, Wola Bystrzycka, Wólka Domaszewska, Zofibór, Zofijówka[2].

Pozostałe miejscowości[edytuj]

Kolonia Siedliska

Sąsiednie gminy[edytuj]

Adamów, Borki, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Ulan-Majorat

Przypisy