Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach
Ilustracja
Siedziba gminy w Katowicach (2018)
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Data powołania 1993
Siedziba Katowice
Adres ul. 3 Maja 16
40-096 Katowice
Filie gminy * Bytom
ul. Piekarska 56
* Gliwice
ul. Dolnych Wałów 9
Liczba członków ok. 200
Przewodniczący Włodzimierz Kac
Rabin Yehoshua Ellis[a]
Telefon 32 253 77 42
32 253 02 07
E-mail gwzkatowice@poczta.onet.pl

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicachgmina żydowska z siedzibą w Katowicach, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje część województwa śląskiego oraz świętokrzyskiego.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Gmina powstała w 1993 roku, z przekształcenia istniejącej w latach 1946–1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Katowicach w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza około 200 członków. Od września 2009 do marca 2010 rabinem gminy był Shlomo Kučera, od 2010 jest nim Yehoshua Ellis ze Stanów Zjednoczonych, od 2015 urzędujący w Warszawie.

Gmina posiada dwa domy modlitwy w Katowicach i Gliwicach. Salę modlitw w Bytomiu zlikwidowała 22 sierpnia 2017[1]. Nabożeństwa celebrowane są regularnie we wszystkie szabaty oraz święta, co tydzień w innej modlitewni.

Pod opieką Gminy znajdują się cmentarze żydowskie w: Katowicach, Gliwicach (nowy i stary), Bytomiu, Pilicy, Radoszycach, Chrzanowie, Zatorze, Czeladzi, Zawierciu, Zawierciu-Kromołowie, Sosnowcu-Rudnej i Sosnowcu-Modrzejowie.

W siedzibie Gminy znajduje się prywatny gabinet medyczny. W ramach opieki lekarskiej przyjmuje lekarz pierwszego kontaktu, pielęgniarka, organizowane są wizyty domowe oraz dokonywane są szczepienia ochronne. Trwają prace nad uruchomieniem Domu Dziennego Pobytu oraz Klubu Seniora. Ze środków Gminy wyremontowano pomieszczenia przeznaczone na działalność rehabilitacyjną; planuje się zakup sprzętu i urządzenie przy Klubie sali rehabilitacyjnej przy współudziale Komisji Pomocy Społecznej przy ZGWŻ[2]. Ponadto znajdują się tam także koszerna kuchnia ze stołówką, która wydaje około 40 posiłków dziennie. Wolontariusze dowożą posiłki do domów osobom obłożnie chorym i starszym.

W marcu 2010 przeniesiono biura oraz dom modlitwy do nowej siedziby przy ulicy 3 maja 16.

Zarząd główny[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodniczący: Włodzimierz Kac
  • Członkowie Zarządu: Dorota Burchard, Daniel Chodos, Paweł Grabiec, Seweryn Gutman
  • Komisja rewizyjna: Viola Bronner, Juliusz Reiser, Władysław Bebłot
  • Sąd polubowny: Henryk Albert, Renata Gutman, Emilia Lipman
  • Dawni przewodniczący: Feliks Lipman (do 2002)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dar Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach dla Muzeum Górnośląskiego. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. [dostęp 2017-09-22].
  2. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach na stronie fzp.net.pl (kopia w Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Rabin Ellis posługuje w Warszawie, jednak nadal pełni funkcję opiekuna religijnego katowickiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.