Przejdź do zawartości

Gmina zbiorowa Elbtalaue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elbtalaue
gmina zbiorowa
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Lüchow-Dannenberg

Powierzchnia

422,39 km²

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności


21 229

• gęstość

50 os./km²

Tablice rejestracyjne

DAN

Adres urzędu:
Rosmarienstr. 3
29451 Dannenberg (Elbe)
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
53°06′N 11°06′E/53,100000 11,100000
Strona internetowa

Gmina zbiorowa Elbtalaue (niem. Samtgemeinde Elbtalaue) – gmina zbiorowa położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüchow-Dannenberg. Siedziba gminy zbiorowej Elbtalaue znajduje się w mieście Dannenberg (Elbe).

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Gmina zbiorowa Elbtalaue jest położona w północnej części powiatu Lüchow-Dannenberg. Graniczy od południa z gminą zbiorową Lüchow (Wendland) i od południowego wschodu z gminą zbiorową Gartow. Od wschodu na Łabie przebiega granica gminy, powiatu i landu z dwoma krajami związkowymi: Meklemburgią-Pomorzem Przednim; w tym z miastem Dömitz będącym siedzibą urzędu Dömitz-Malliß w powiecie Ludwigslust-Parchim i Brandenburgią; w tym z gminą Lenzerwische wchodzącą w skład urzędu Lenzen-Elbtalaue w powiecie Prignitz. Na północnym wschodzie, również przez Łabę graniczy z gminą Amt Neuhaus w powiecie Lüneburg, na północy graniczy z gminą zbiorową Dahlenburg także z tego powiatu. Natomiast na zachodzie graniczy z gminami zbiorowymi Bevensen i Rosche w powiecie Uelzen. Teren gminy od wschodu ograniczony jest Łabą. Przez środek gminy płynie Jeetzel uchodząc do Łaby w Hitzacker (Elbe). Zachodnie połacie gminy są wschodnimi krańcami Pustaci Lüneburskiej.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład gminy zbiorowej Elbtalaue wchodzi dziesięć gmin, w tym: dwa miasta (Stadt) i osiem gmin (Gemeinde). Na jej terenie leży również jeden obszar wolny administracyjne (gemeindefreies Gebiet), który nie należy do gminy zbiorowej.

 1. Damnatz
 2. Dannenberg (Elbe)
 3. Göhrde
 4. Gusborn
 5. Hitzacker (Elbe)
 6. Jameln
 7. Karwitz
 8. Langendorf
 9. Neu Darchau
 10. Zernien
 11. Göhrde – obszar wolny administracyjnie

Współpraca[edytuj | edytuj kod]