Gołąb kongijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gołąb kongijski
Columba unicincta[1]
Cassin, 1860
Gołąb kongijski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd gołębiowe
Rodzina gołębiowate
Podrodzina gołębie
Rodzaj Columba
Gatunek gołąb kongijski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Gołąb kongijski (Columba unicincta) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych. Zasiedla Afrykę na południe od Sahary do Zambii.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi 35-36 cm, w tym dzioba 18-20 mm i ogona 104-120 mm. Skrzydło mierzy 200-220 mm, skok 23-27 mm. Dziób początkowo szary, potem jasny. Dookoła oka naga czerwona skóra. Wierzch ciała szary, spód szaroróżowawy. Skrzydła szarobrązowe, pokrywy skrzydłowe posiadają jasne obrzeżenia. Sterówki początkowo szare, następnie białawe, na końcu niemal czarne. Nogi szare.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Całkowity zasięg występowania szacowany na 2 700 000 km2. Zasiedla obszar od środkowego Sierra Leone do południowo-wschodniej Ghany oraz od południowo-wschodniej Nigerii do środkowej Ugandy oraz na południe i południowy wschód do północnej Angoli. Występuje także w północno-zachodnim Burundi, północno-zachodniej Zambii oraz w północnej części Ugandy[3].

Habitat[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten zasiedla lasy, od nizinnych po górskie do wysokości 1600 m n.p.m. W Angoli występuje także na plantacjach kawy, a w Zambii zarośla roślin z rodzaju Marquesia.

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Przebywa w roślinności, rozmiar grupy zależy od dostępności pokarmu. Żywi się owocami, preferuje te z roślin z gatunku Solanum torvum, Musanga, Coelocaryon i Eisterya (Gabon) oraz Sapium i Ficus (Zambia). Odnotowano także zjadanie termitów.

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

W trakcie lotu tokowego samiec głośno klaszcze skrzydłami. Okres lęgowy różni się w zależności od regionu. W DR Konga gniazduje od w lipcu i od stycznia do kwietnia, zaś w Ugandzie od marca do kwietnia. Gniazdo umieszczone na drzewie, budulec stanowią patyki. W lęgu jedno białe jajo, brak danych na temat inkubacji, przypuszczalnie nie różni się znacznie od innych przedstawicieli rodzaju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Gibbs, Eustace Barnes i John Cox: Pigeons and Doves. A guide to the Pigeons and Doves of the world. Londyn: Christopher Helm. ISBN 978-1-8734-0360-0.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Columba unicincta, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Columba unicincta. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Afep Pigeon Columba unicincta. BirdLife International. [dostęp 17 sierpnia 2013].