Gołąb srebrnokryzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gołąb srebrnokryzy
Columba jouyi[1]
(Stejneger, 1887)[2]
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd gołębiowe
Rodzina gołębiowate
Podrodzina gołębie
Rodzaj Columba
Gatunek gołąb srebrnokryzy
Synonimy
  • Janthoenas jouyi Stejneger, 1887
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Gołąb srebrnokryzy (Columba jouyi) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych. Występował endemicznie na japońskich wyspach Riukiu i Daitō-shotō. Odnotowany po raz ostatni w 1936, przyczyny wymarcia nie są znane.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek opisał Leonhard Hess Stejneger w 1887 na łamach „The American Naturalist”. Nowemu gatunkowi nadał nazwę Janthoenas jouyi[2]. Holotyp odłowił C. Tasaki, który kolekcjonował okazy dla Henry’ego Pryera – prawdopodobnie pierwszej osoby, która opisała awifaunę Riukiu[4]. Obecnie (2020) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny umieszcza gołębia srebrnokryzego w rodzaju Columba[5]. Holotyp przechowywany jest w Tokio, znane są również trzy inne spreparowane okazy, trzymane w Tring[6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosiła około 45 cm. Opis Stejnegera był wykonany pobieżnie. Gołębie srebrnokryze były w większości czarne. Na głowie występowała różowofioletowa opalizacja. Niższa część grzbietu zielona. Górną część grzbietu zdobiły szare (srebrzyste[7]) pióra, ułożone w pas. Dziób zielononiebieski z żółtą końcówką. Tęczówka brązowa, nogi fioletowoczerwone[4]. W Catalogue of the Birds in the British Museum podano następujące wymiary szczegółowe (oryginalne podane w calach): długość skrzydła 25 cm, ogona – 17,8 cm, dzioba 23 mm, skoku – 64 mm[7].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Gołębie srebrnokryze zasiedlały wyspy Riukiu (Okinawa, Iheya, Izena, Yagaji i Zamami) i Daitō-shotō (Kita Daitō-jima i Minami Daitō-jima). O ekologii tych ptaków wiadomo tylko, że zamieszkiwały gęste lasy subtropikalne[4].

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje gołębia srebrnokryzego za gatunek wymarły (EX, Extinct). Przyczyna wymarcia jest nieznana[6]; możliwe, że do wymarcia przyczyniła się wycinka lasów. Na Okinawie ostatni raz odnotowano ten gatunek w 1906, a na Daito w 1936. Według jednego z autorów, w 1925 gołębie srebrnokryze nie były jeszcze rzadkie. Do wybuchu II wojny światowej lasy Okinawy zostały całkowicie wycięte; według Bakera w kwietniu 1945, kiedy na wyspę wkroczyli Alianci (patrz: bitwa o wyspę Okinawa) gołębi nie było już na wyspie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Columba jouyi, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Leonhard Hess Stejneger. Description of a New Species of Fruit-Pigeon (Janthoenas jouyi) from the Liu Kiu Islands, Japan. „The American Naturalist”. 21 (6), s. 583-584, 1887. 
  3. Columba jouyi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. a b c d Julian P. Hume, Michael Walters: Extinct Birds. A&C Black, 2012, s. 139–140. ISBN 978-1-4081-5862-3.
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Pigeons (ang.). IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-05-14].
  6. a b Ryukyu Woodpigeon Columba jouyi. BirdLife International. [dostęp 18 grudnia 2016].
  7. a b Tommaso Salvadori: Catalogue of the Birds in the British Museum. T. 21. 1893, s. 310.