Gołąbek ametystowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gołąbek ametystowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

gołąbkowce

Rodzina

gołąbkowate

Rodzaj

gołąbek

Gatunek

gołąbek ametystowy

Nazwa systematyczna
Russula amethystina Quél.
Compt. Rend. Assoc. Franç. Avancem. Sci. 26: 450 + tab. 4, fig. 13 (1898)
Zasięg
Mapa zasięgu

Gołąbek ametystowy (Russula amethystina Quél.) – gatunek grzybów należący do rodziny gołąbkowatych (Russulaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Russula, Russulaceae, Russulales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1898 r. Lucien Quélet i nadana przez niego nazwa naukowa jest aktualna[1]. Ma 5 synonimów. Są nimi wszystkie odmiany i formy tego gatunku[2].

Polską nazwę podała Alina Skirgiełło w 1991 r[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 5–11 cm, początkowo wypukły, potem rozpostarty, na koniec wklęsły. Brzeg gładki tępy, u starszych okazów karbowany. Powierzchnia gładka, naga, w stanie wilgotnym lepka i błyszcząca, w stanie suchym matowa i jak gdyby ziarenkowata, o barwie liliowej, ametystowej, fioletowoliliowej, czerwonawej. Środek ciemniejszy, brązowawy. Skórkę można zedrzeć do połowy[4]

Blaszki

Dość rzadkie i nieco rozwidlone, szerokie i tępe, ze zmarszczkami[4]. Za młodu kremowobiałe, później ochrowobiałe do śmietankowożółtawych[5].

Trzon

Wysokość 6–8 cm, grubość 1–2,5 cm, walcowaty, początkowo pełny, szybko jednak staje się watowaty lub pusty. Powierzchnia gładka, matowa, biała, u podstawy jasnobrązowa[4].

Miąższ

Biały, za młodu ścisły, później szybko mięknie. Zapach po odłamaniu podstawy trzonu charakterystycznie słabo jodoformowy lub także bez zapachu. Smak łagodny[5].

Cechy mikroskopowe

Wysyp zarodników intensywnie ochrowy, amyloidalny. Zarodniki szeroko jajowate o rozmiarach 7–9(10) × 5,5–8 μm. Mają powierzchnię pokrytą dużymi, pojedynczymi brodawkami i częściowo także łącznikami, które jednak nie tworzą siateczki. Cystydy o rozmiarach do 85 × 14 μm, Podstawki do 50 × 12 μm. W skórce brak dermatocystyd[4].

Gatunki podobne

Istnieje podobieństwo z jadalnym gołąbkiem lazurowym (Russula azurea) oraz z niejadalnym, o ostrym smaku, gołąbkiem kruchym (Russula fragilis)[5]. Podobny jest także gołąbek turecki (Russula turci), lecz ma silniejszy zapach jodoformowy i odróżnia się budową zarodników[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Europie, gdzie spotykany jest głównie w górskich lasach świerkowych[4]. W polskim piśmiennictwie mykologicznym podano tylko dwa jego stanowiska: w Świętokrzyskim PN i Tatrzańskim PN. Niewątpliwie jednak występuje częściej, w Polsce nie znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych, jest natomiast na czerwonej liście takich gatunków w Anglii[3].

Naziemny grzyb mykoryzowy rosnący w lasach iglastych, na ziemi pod sosnami, świerkami i jodłami. Owocniki pojawiają się od lipca do października[3].

Grzyb jadalny[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2013-03-05] (ang.).
  2. SpeciesFungorum [online] [dostęp 2013-03-05] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 596, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f Alina Skirgiełło, Gołąbek (Russula). Grzyby (Mycota). Podstawczaki (Basidiomycetes), gołąbkowce (Russulales), gołąbkowate (Russulaceae), Warszawa-Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1998, s. 124, ISBN 83-01-09137-1.
  5. a b c d Ewald Gerhardt, Grzyby – wielki ilustrowany przewodnik, KDC, 2006, s. 448, ISBN 83-7404-513-2.