Gołuń (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gołuń
Ilustracja
Widok na Jezioro Gołuń z Jeziora Radolnego
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Wdzydze, Gołuń

Region

Równina Charzykowska

Wysokość lustra

133 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

3,21 km²

Wymiary
• max długość


5,5 km

Głębokość
• maksymalna


18,8 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kościerzyna
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kościerzyna, blisko dolnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gołuń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gołuń”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gołuń”
Położenie na mapie powiatu kościerskiego
Mapa konturowa powiatu kościerskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gołuń”
Ziemia54°00′13,8″N 17°57′26,9″E/54,003833 17,957472

Gołuń (kasz. Jezoro Gòłuń) – przepływowe na Równinie Charzykowskiej, na obszarze Kaszub Południowych w powiecie kościerskim województwa pomorskiego. Jego powierzchnia wynosi 321 ha, długość 6 km. Jest jeziorem rynnowym. Połączone jest z jeziorami: Radolnym, Wdzydzkim, Jelenie i Słupinkiem, stanowiąc wraz z nimi akwen zwany potocznie Kaszubskim Morzem. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. Na Jeziorze Gołuń znajduje się wyspa "Trzepcyn" o powierzchni 0,28 ha (jedna z dziesięciu wysp kompleksu Jezior Wdzydzkich).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]