Goście, goście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Goście, goście
Les Visiteurs
Gatunek komedia
Data premiery Ziemia 27 stycznia 1993
Polska 22 kwietnia 1994
Kraj produkcji  Francja
Język francuski
Czas trwania 107 min
Reżyseria Jean-Marie Poiré
Scenariusz Christian Clavier
Jean-Marie Poiré
Główne role Jean Reno
Christian Clavier
Muzyka Eric Lévi
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Produkcja Alain Terzian
Kontynuacja Goście, goście II - korytarz czasu

Goście, goście (fr. Les Visiteurs) – francuska komedia z 1993 roku. We Francji film w kinach zobaczyło 13 782 991 widzów, dzięki czemu obraz jest piątym filmem francuskim w historii pod względem liczby widzów.

W 1998 nakręcono drugą część Goście, goście II - korytarz czasu, zaś w 2001 r. powstała wersja amerykańska, powtarzająca w dużej mierze fabułę Gości, gości - Goście w Ameryce. Na festiwalu w Cannes w 2013 roku Christian Clavier oficjalnie zapowiedział powstanie filmu Goście, goście III: Rewolucja[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1123, trwa wojna między Henrykiem I a Ludwikiem VI, królem Francji. Ludwik, zwany Grubym, w podzięce za uratowanie życia przed Anglikami, daje Godfrydowi de Malphete, hrabiemu Appremont, Papincourt i Montmirail, zwanemu Śmiałym (Jean Reno) 8 dni na znalezienie i poślubienie swojej ukochanej, księżniczki Frenegundy de Pouille (Valérie Lemercier). W drodze do niej Godfryd, nie zważając na ostrzeżenia towarzyszy, przejeżdża przez puszczę Malcombré, gdzie pochwyca wiedźmę tam rezydującą. Kiedy wreszcie dociera w pobliże zamku, nakazuje swojemu giermkowi Jacquouille'owi (Christian Clavier), by ten ubrał go w najlepsze szaty. Wykorzystując nieuwagę bohaterów, wiedźma dolewa mikstury do bukłaka, który hrabia następnie każe sobie podać. Napój wywołuje u Godfryda halucynacje – kiedy księżniczka wraz z ojcem wychodzą hrabiemu naprzeciw, ten trafia z kuszy niedoszłego teścia, biorąc go za niedźwiedzia. Na pogrzebie ojca Frenegunda oznajmia Godfrydowi, że zamknie się w klasztorze, ten z kolei ślubuje bezżenność.

Nie mogąc się pogodzić z perspektywą wygaśnięcia rodu, hrabia Montmirail udaje się wraz z giermkiem do czarodzieja swojego ojca, Euzebiusza, prosząc go o przywrócenie księcia Pouille do życia. Czarnoksiężnik podaje im miksturę, która pozwala na podróż w czasie, w nadziei, że Godfryd zdoła odwrócić bieg strzały, nim ta zabije księcia. Niestety, błąd maga powoduje, iż zamiast w przeszłości, Godfryd i Jacquouille lądują w XX wieku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]