Gościm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gościm
Centrum wsi
Centrum wsi
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat strzelecko-drezdenecki
Gmina Drezdenko
Liczba ludności (2006) 520
Strefa numeracyjna (+48) 95
Kod pocztowy 66-530 Drezdenko
Tablice rejestracyjne FSD
SIMC 0181266
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Gościm
Gościm
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gościm
Gościm
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Gościm
Gościm
Ziemia 52°46′03″N 15°42′20″E/52,767500 15,705556
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Gościm (niem. Gottschimm[1]) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.

W latach 1945-1954 i 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Gościm. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Położenie[edytuj]

Wieś sołecka położona przy drodze nr 158 z Gorzowa Wielkopolskiego do Drezdenka, na północnym skraju Puszczy Noteckiej i południowej krawędzi doliny Noteci. Obok Gościmia znajduje się grupa jezior soleckich (m.in. Solecko, Lubiatówko, Gostomie i Łąkie), teren atrakcyjny pod względem turystycznym i przyrodniczym.

Historia[edytuj]

Stara osada słowiańska, jej przeszłość potwierdzają wykopaliska zaliczane do kultur pucharów lejkowatych i ceramiki sznurowej. Wieś wzmiankowana w 1317 r. gdy wchodziła w skład posiadłości Ostendów z Drezdenka. Po przejęciu przez Brandenburgię przez stulecia zachowała polski charakter. W 1440 r. wieś została spalona przez Krzyżaków władających wówczas Nową Marchią, za odmowę płacenia czynszów i podatków. Polska próbowała zbrojnie odzyskać tereny kasztelanii drezdeneckiej w 1467 r. W czasie II wojny światowej istniał tu obóz pracy przymusowej dla jeńców francuskich i włoskich.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[2]:

  • kościół filialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, neogotycki z 1897 roku, z okazałą wieżą
    • cmentarz przykościelny

inne zabytki:

  • zabudowa z przełomu XIX i XX w., m.in. szachulcowa chałupa nr 51.

Walory turystyczne[edytuj]

Teren wypoczynkowo - turystyczny. Na południe od Gościmia leży jezioro Solecko, największy akwen Puszczy Noteckiej. Nad jego brzegami zlokalizowane są: ośrodek wypoczynkowy, ośrodek rehabilitacyjny, kąpieliska, pola namiotowe i kolonia domków letniskowych. Nad leżącym 3 km na południowy zachód jeziorem Gostomie znajduje się letni ośrodek harcerski. Warto odwiedzić tutejsze faunistyczne rezerwaty przyrody: Czaplenice, Łabędziniec i Lubiatowskie Uroczyska, chroniące kolonie ptaków (czaple, kormorany), zespoły roślinne i leśne oraz obszary źródliskowe.

We wsi znajdują się: ośrodki wypoczynkowe, kościół, przystanek PKS, poczta, ośrodek zdrowia, biblioteka, fizjoterapeuta, fryzjer, piekarnia, bar i sklepy. Od dnia 14 lutego 2008 we wsi istnieje Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gościm.

Okolice Gościmia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • P. Anders, W. Kusiak, Puszcza Notecka przewodnik krajoznawczy, G&P Oficyna Wydawnicza, Poznań 2005.
  • J. Zysnarski, Z. Miler, Słownik Gorzowski, nr 13, Gorzów Wielkopolski 2000.