Goa’uld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Goa'uld)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Goa’uld
ilustracja
Planeta macierzysta P3X-888
W stanie wojny z Tau’ri
Pradawni
Asgard
Nox
Furling
Jaffa
Tollanie
Replikatory
Pierwsze pojawienie Gwiezdne wrota

Goa’uld – rasa kosmitów wymyślona na potrzeby serialu sci-fi Gwiezdne wrota.

Goa’uldy to przypominające węże pasożyty. Do przeżycia potrzebują ludzkiego nosiciela (lub innego przedstawiciela humanoidów). Ich cechą charakterystyczną jest pragnienie władzy oraz potrzeba odbierania czci. Zniewolili niezliczoną liczbę światów, używając ich mieszkańców jako nosicieli, żołnierzy, górników oraz niewolników.

Biologia i rozwój[edytuj]

Stworzenia te rodzą się z królowych Goa`uld. Podczas narodzin każdy symbiont dziedziczy genetyczną pamięć swojego poprzednika. Przez pewien czas po urodzeniu Goa`uldy są bezbronnymi larwami. By przetrwać, muszą znajdować się w zbiorniku wodnym znajdującym się w polu elektrycznym. Niedojrzałe osobniki są inkubowane w kieszeniach umieszczonych w brzuchach Jaffa. Wiele lat zajmuje pełne dojrzenie symbionta i osiągnięcie gotowości do przyjęcia nosiciela. Młode Goa`uldy bywają jasne z dwoma czarnymi oczami, starsze bardziej szare lub zielone. W pełni dojrzały osobnik ma cztery świecące na czerwono oczy oraz płetwy pomocne przy poruszaniu się w wodnym środowisku, potrafią skakać na znaczne odległości, używając swych czterech szczęk, przebijają się przez kark (lub przez delikatna tkankę na tylnej ściance jamy ustnej), owijają wokół kręgu szyjnego. Momentalnie Goa`uld zyskuje kontrole nad ciałem nosiciela i tłumi jego świadomość. Gdy symbiot kontroluje nosiciela, zazwyczaj używa charakterystycznego, zmienionego głosu, kontrolowana osoba może przemawiać także swoim głosem w celu oszukania rozmówcy. Osoba o silnej woli może walczyć o swoją świadomość i w pewnym niewielkim stopniu wpływać na świadomość pasożyta. Goa`uldy posiadają niesamowite zdolności lecznicze, a z pomocą sarkofagu są w stanie żyć setki lat w ciele nosiciela.

Człowiek będący nosicielem żyje o wiele dłużej niż normalnie i uzyskuje pewne dodatkowe zdolności takie jak: szybsza regeneracja oraz większa odporność i siła. W jego krwi pojawiają się cząsteczki naquadah, co umożliwia korzystanie m.in. z urządzenia leczącego oraz tzw. „hand device” (broń dająca możliwość użycia uderzeń telekinetycznych oraz manipulowania ludzkim układem nerwowym na małe odległości). Osiągnęli swoją potęgę dzięki sprawnemu przejmowaniu technologii innych ras.

Historia[edytuj]

Pierwotnie Goa`uldowie żyli na planecie oznaczonej jako P3X-888. Nauczyli się zdobywania na nosicieli Unas’ów (inny gatunek żyjący na tej planecie). Po opanowaniu techniki podróży przez sieć Gwiezdnych wrót (po odejściu Pradawnych z galaktyki) opuścili swoją planetę. Niezdolny do znalezienia nosicieli przez wiele lata, gatunek zaczynał być uznawany za wymierający, aż do momentu gdy Ra w swojej podróży przez kosmos przybył na Ziemię. Ra pochwycił ludzi, wybrał sobie ciało młodego chłopca, a resztę zaś rozesłał po różnych światach w galaktyce jako niewolniczych robotników. Kazali czcić siebie jako bogów, dlatego też wiele religii politeistycznych na Ziemi wspomina ich imiona. Tworzą społeczeństwo feudalne z Władcami Galaktyki na czele.

Goa`uld’owie stworzyli lud Jaffa, by im służył. Stali się oni inkubatorami dla larw oraz służyli za armię na ich licznych podległych planetach, zwiększając szanse przetrwania. W czasie trwania serialu elitarna jednostka SG-1 pokonała wielu Goa’uldów i położyła kres ich władzy nad galaktyką. Oddział ten był zamieszany w śmierć między innymi: Apophisa, Setha, Sokara, Hathora, Heru'ura, Kronosa, Osirisa czy Aresa.

Najpotężniejszym z Goa’uldów był niewątpliwie Anubis, który dzięki interwencji Omy Desali stał się istotą żyjącą na pograniczu naszego spektrum materialnego a wyższego planu egzystencji. Był drugim Goa’uldem, który najechał Ziemię swoją armadą i musiał uznać wyższość Tau’ri, podobnie jak Aphophis (dzięki odkryciu potężnej broni Pradawnych znalezionej w dawnym ich posterunku na Antarktydzie). Chociaż żaden z żyjących nie mógł zniszczyć go bez materialnej formy, to zgubiła go jego własna pewność siebie. Po odbiciu z rąk rebelii Jaffa broni Pradawnych mającej moc zniszczenia każdej żywej istoty w galaktyce (dzięki sieci Gwiezdnych wrót) Oma Desala poświęciła własne życie, aby naprawić swój błąd i zniszczyć Anubisa.

Władcy Systemu[edytuj]

Grupa Goa’uldów, którzy walczą i dzielą między sobą galaktykę. Utożsamiają się z wybranym bogiem lub bóstwem z jednej z wielu ziemskich mitologii.

 Osobny artykuł: Władcy Systemu.

Sojusz Linvris[edytuj]

Tzw. Druga liga, niewielki sojusz Goa’uldów sprzeciwiających się Władcom Systemu.

 Zobacz więcej w artykule Władcy Systemu, w sekcji Sojusz Linvris.

Pomniejsi Goa’uldowie (znani z imienia)[edytuj]

 • Amonet - zabita przez Teal'ca
 • Klorel - usunięty z ciała Skaary przez Tollan, nic nie wiadomo o jego dalszym losie
 • Zipacna - sługa najpierw Aphopisa a potem Anubisa
 • Tanif - służył najpierw Aphopisowi a potem Anubisowi, zabity przez Teal'ca
 • Izyda - znaleziona podobnie jak Ozyrys przez archeologów w urnie. Jednak ze względu na uszkodzenie urny Goa’uld w momencie odnalezienia był już martwy
 • Marduk - został zdradzony i uwięziony w sarkofagu przez swoich własnych kapłanów, zabity przez stworzenie podobne do pająka, które także posiadało w swoim ciele symbiont Goa’ulda
 • Bynnar - sługa Sokara, władca Netu, zabity przez Aphopisa
 • Terok - sługa Her'ura, torturował Teal'ca, zabity przez Jaffa Rak'nora
 • Jadin - służyła Kronosowi, zabita przez klon Samanthy Carter
 • Imhotep - zabity przez Teal'ca
 • Mot - sługa Baala, zabity przez Natanię

Harcesis[edytuj]

Ludzkie dziecko poczęte przez dwoje Goa’uldów, posiadające ich genetyczne wspomnienia. Wśród Goa’uldów istnieje zakaz rodzenia takich dzieci, jako że mogą być one zagrożeniem dla ich rasy (mogą wyjawić wrogom całą ich wiedzę i technologię).

Tok’Ra[edytuj]

 Osobny artykuł: Tok’Ra.

Istnieje odrębna rasa wywodząca się z Goa’uldów. Nazywają siebie Tok’Ra i różnią się od swoich pobratymców tym, że ich nosiciele muszą wyrazić zgodę na połączenie i być świadomymi jego skutków. W trakcie trwania serialu zdarzało się, że w celu ratowania swojego życia Tok’Ra wnikał w nosiciela przymusowo. Wszyscy pochodzą z miotu królowej Egerii. Dodatkowo Tok’Ra dzielą, a nie kontrolują, ciało nosiciela. Oznacza to, że w razie potrzeby jedna ze świadomości jest uśpiona, a druga kontroluje nosiciela. Są pewnego rodzaju ruchem oporu przeciwko Goa’uldom. Jest ich bardzo niewielu, gdyż sama Egeria była przez długi czas zaginiona, a gdy zostaje odnaleziona w odcinku Stargate SG-1 6x10 – Cure, szybko umiera. Jednym z Tok’Ra stał się ojciec Samanthy Carter – Jacob, który został nosicielem symbionta imieniem Selmak, co ocaliło również jego życie (był ciężko chory na raka). Przymusowymi nosicielami byli tymczasowo Samantha oraz Jack O’Neill.

Zobacz też[edytuj]