Goa’uld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Goa'uld)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Goa’uld
ilustracja
Planeta macierzysta P3X-888
W stanie wojny z Tau’ri
Pradawni
Asgard
Nox
Furling
Jaffa
Tollanie
Replikatory
Pierwsze pojawienie Gwiezdne wrota

Goa’uld – fikcyjny, inteligenty gatunek paleoastronautów wymyślony na potrzeby serialu fantastyczno-naukowego zatytułowanego Gwiezdne wrota. Ich planetą macierzystą jest P3X-888. Do przeżycia potrzebują połączenia się symbiozą z nosicielem, najczęściej człowiekiem. Zniewolili niezliczoną liczbę światów, używając ich mieszkańców jako nosicieli, żołnierzy, górników oraz niewolników. Swoją potęgę osiągneli dzięki sprawnemu przejmowaniu technologii innych ras.

Biologia i rozwój[edytuj]

Stworzenia te rodzą się z królowych Goa’uldów. Podczas narodzin każdy symbiont dziedziczy genetyczną pamięć swojego poprzednika. Przez pewien czas po urodzeniu Goa`uldzi są bezbronnymi larwami. By przetrwać, muszą znajdować się w zbiorniku wodnym znajdującym się w polu elektrycznym. Niedojrzałe osobniki są inkubowane w kieszeniach umieszczonych w brzuchach Jaffów. Wiele lat zajmuje pełne dojrzenie symbionta i osiągnięcie gotowości do przyjęcia nosiciela. Młode Goa’uldy bywają jasne z dwoma czarnymi oczami, starsze bardziej szare lub zielone. W pełni dojrzały osobnik ma cztery świecące na czerwono oczy oraz płetwy pomocne przy poruszaniu się w wodnym środowisku, potrafią skakać na znaczne odległości, używając swych czterech szczęk, przebijają się przez kark (lub przez delikatna tkankę na tylnej ściance jamy ustnej), owijają wokół kręgu szyjnego. Momentalnie Goa’uld zyskuje kontrole nad ciałem nosiciela i tłumi jego świadomość. Gdy symbiont kontroluje nosiciela, zazwyczaj używa charakterystycznego, zmienionego głosu lecz kontrolowana osoba może przemawiać także swoim głosem w celu oszukania rozmówcy. Osoba o silnej woli może walczyć o swoją świadomość i w pewnym niewielkim stopniu wpływać na świadomość pasożyta. Goa’uldy posiadają niesamowite zdolności lecznicze, a z pomocą sarkofagu są w stanie żyć setki lat w ciele nosiciela.

Człowiek będący nosicielem żyje o wiele dłużej niż normalnie i uzyskuje pewne dodatkowe zdolności takie jak szybsza regeneracja oraz większa odporność i siła. W jego krwi pojawiają się cząsteczki naquadahu, co umożliwia korzystanie m.in. z urządzenia leczącego oraz z broni naręcznej umożliwiającej wytworzenie uderzeń telekinetycznych oraz manipulowania ludzkim układem nerwowym na małe odległości.

Historia[edytuj]

Ojczystą planetą Goa’uldów jest P3X-888 na której wyewoluowali jako zwierzęta wodne. Nauczyli się zdobywania na nosicieli Unasów, innego rozumnego gatunku na tamtej planecie. Kilka tysięcy lat temu, po opanowaniu przez nich techniki podróży przez sieć Gwiezdnych wrót wielu z nich opuścił swoją planetę lecz ich część nadal żyje dziko w wodach P3X-888.

Niezdolny do znalezienia nosicieli przez wiele lat, gatunek zaczynał być uznawany za wymierający, aż do momentu gdy Ra w swojej podróży przez kosmos przybył na Ziemię. Na niej zdobył ludzkiego nosiciela a z wielu innych przedstawicieli tego gatunku uczynił niewolników a następnie rozesłał po wielu światach w galaktyce. To samo uczyniło wielu innych przedstawicieli gatunku. Goa’uldzi często podawali się za bóstwa z wierzeń ludzi by zdobyć nad nimi władzę.

Goa’uldowie byli odpowiedzialni za stworzenie ludu Jaffa. Stali się oni inkubatorami dla larw oraz służyli za armię na ich licznych podległych planetach, zwiększając szanse przetrwania.

W okresie trwania serialu elitarna jednostka SG-1 pokonała wielu Goa’uldów i położyła kres ich władzy nad galaktyką. Oddział ten był zamieszany w śmierć między innymi: Apophisa, Setha, Sokara, Hathora, Heru’ura, Kronosa, Osirisa czy Aresa.

Najpotężniejszym z Goa’uldów był niewątpliwie Anubis, który dzięki interwencji Omy Desali stał się istotą żyjącą na pograniczu naszego spektrum materialnego a wyższego planu egzystencji. Był drugim Goa’uldem, który najechał Ziemię swoją armadą i musiał uznać wyższość Tau’ri, podobnie jak Aphophis (dzięki odkryciu potężnej broni Pradawnych znalezionej w dawnym ich posterunku na Antarktydzie). Chociaż żaden z żyjących nie mógł zniszczyć go bez materialnej formy, to zgubiła go jego własna pewność siebie. Po odbiciu z rąk rebelii Jaffa broni Pradawnych mającej moc zniszczenia każdej żywej istoty w galaktyce (dzięki sieci Gwiezdnych wrót) Oma Desala poświęciła własne życie, aby naprawić swój błąd i zniszczyć Anubisa.

Władcy Systemu[edytuj]

Grupa Goa’uldów, którzy walczą i dzielą między sobą galaktykę. Utożsamiają się z wybranym bogiem lub bóstwem z jednej z wielu ziemskich mitologii.

 Osobny artykuł: Władcy Systemu.

Sojusz Linvris[edytuj]

Tzw. Druga liga, niewielki sojusz Goa’uldów sprzeciwiających się Władcom Systemu.

 Zobacz więcej w artykule Władcy Systemu, w sekcji Sojusz Linvris.

Pomniejsi Goa’uldowie znani z imienia[edytuj]

 • Amonet - zabita przez Teal'ca
 • Klorel - usunięty z ciała Skaary przez Tollan, nic nie wiadomo o jego dalszym losie
 • Zipacna - sługa najpierw Aphopisa a potem Anubisa
 • Tanif - służył najpierw Aphopisowi a potem Anubisowi, zabity przez Teal'ca
 • Izyda - znaleziona podobnie jak Ozyrys przez archeologów w urnie. Jednak ze względu na uszkodzenie urny Goa’uld w momencie odnalezienia był już martwy
 • Marduk - został zdradzony i uwięziony w sarkofagu przez swoich własnych kapłanów, zabity przez stworzenie podobne do pająka, które także posiadało w swoim ciele symbiont Goa’ulda
 • Bynnar - sługa Sokara, władca Netu, zabity przez Aphopisa
 • Terok - sługa Her'ura, torturował Teal'ca, zabity przez Jaffa Rak'nora
 • Jadin - służyła Kronosowi, zabita przez klon Samanthy Carter
 • Imhotep - zabity przez Teal'ca
 • Mot - sługa Baala, zabity przez Natanię

Harcesis[edytuj]

Ludzkie dziecko poczęte przez dwoje Goa’uldów, posiadające ich genetyczne wspomnienia. Wśród Goa’uldów istnieje zakaz rodzenia takich dzieci, jako że mogą być one zagrożeniem dla ich rasy (mogą wyjawić wrogom całą ich wiedzę i technologię).

Tok’Ra[edytuj]

 Osobny artykuł: Tok’Ra.

Istnieje odrębna rasa wywodząca się z Goa’uldów. Nazywają siebie Tok’Ra i różnią się od swoich pobratymców tym, że ich nosiciele muszą wyrazić zgodę na połączenie i być świadomymi jego skutków. W trakcie trwania serialu zdarzało się, że w celu ratowania swojego życia Tok’Ra wnikał w nosiciela przymusowo. Wszyscy pochodzą z miotu królowej Egerii. Dodatkowo Tok’Ra dzielą, a nie kontrolują, ciało nosiciela. Oznacza to, że w razie potrzeby jedna ze świadomości jest uśpiona, a druga kontroluje nosiciela. Są pewnego rodzaju ruchem oporu przeciwko Goa’uldom. Jest ich bardzo niewielu, gdyż sama Egeria była przez długi czas zaginiona, a gdy zostaje odnaleziona w odcinku Stargate SG-1 6x10 – Cure, szybko umiera. Jednym z Tok’Ra stał się ojciec Samanthy Carter – Jacob, który został nosicielem symbionta imieniem Selmak, co ocaliło również jego życie (był ciężko chory na raka). Przymusowymi nosicielami byli tymczasowo Samantha oraz Jack O’Neill.

Zobacz też[edytuj]