Goa’uld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Goa'uld)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Goa’uld
ilustracja
Planeta macierzysta P3X-888
W stanie wojny z Tau’ri
Pradawni
Asgard
Nox
Furling
Jaffa
Tollanie
Replikatory
Pierwsze pojawienie Gwiezdne wrota

Goa’uld – fikcyjny, inteligenty gatunek paleoastronautów wymyślony na potrzeby serialu fantastyczno-naukowego zatytułowanego Gwiezdne wrota. Ich planetą macierzystą jest P3X-888. Do przeżycia potrzebują połączenia się symbiozą z nosicielem, najczęściej człowiekiem. Zniewolili niezliczoną liczbę światów, używając ich mieszkańców jako nosicieli, żołnierzy, górników oraz niewolników. Swoją potęgę osiągnęli dzięki sprawnemu przejmowaniu technologii innych ras.

Biologia i rozwój[edytuj]

Stworzenia te rodzą się z królowych Goa’uldów. Podczas narodzin każdy symbiont dziedziczy genetyczną pamięć swojego poprzednika. Przez pewien czas po urodzeniu Goa`uldzi są bezbronnymi larwami. By przetrwać, muszą znajdować się w zbiorniku wodnym znajdującym się w polu elektrycznym. Niedojrzałe osobniki są inkubowane w kieszeniach umieszczonych w brzuchach Jaffa. Wiele lat zajmuje pełne dojrzenie symbionta i osiągnięcie gotowości do przyjęcia nosiciela. Młode Goa’uldy bywają jasne z dwoma czarnymi oczami, starsze bardziej szare lub zielone. W pełni dojrzały osobnik ma cztery świecące na czerwono oczy oraz płetwy pomocne przy poruszaniu się w wodnym środowisku, potrafią skakać na znaczne odległości, używając swych czterech szczęk, przebijają się przez kark (lub przez delikatna tkankę na tylnej ściance jamy ustnej), owijają wokół kręgu szyjnego. Momentalnie Goa’uld zyskuje kontrole nad ciałem nosiciela i tłumi jego świadomość. Gdy symbiont kontroluje nosiciela, zazwyczaj używa charakterystycznego, zmienionego głosu lecz kontrolowana osoba może przemawiać także swoim głosem w celu oszukania rozmówcy. Osoba o silnej woli może walczyć o swoją świadomość i w pewnym niewielkim stopniu wpływać na świadomość pasożyta. Goa’uldy posiadają niesamowite zdolności lecznicze, a z pomocą sarkofagu są w stanie żyć setki lat w ciele nosiciela.

Człowiek będący nosicielem żyje o wiele dłużej niż normalnie i uzyskuje pewne dodatkowe zdolności takie jak szybsza regeneracja oraz większa odporność i siła. W jego krwi pojawiają się cząsteczki naquadahu, co umożliwia korzystanie m.in. z urządzenia leczącego oraz z broni naręcznej umożliwiającej wytworzenie uderzeń telekinetycznych oraz manipulowania ludzkim układem nerwowym na małe odległości.

Historia[edytuj]

Ojczystą planetą Goa’uld-ów jest P3X-888 na której wyewoluowali jako zwierzęta wodne. Nauczyli się zdobywania nosicieli Unasów, innego rozumnego gatunku na tamtej planecie.

Kilka tysięcy lat temu, po opanowaniu przez nich techniki podróży przez sieć Gwiezdnych Wrót wielu z nich opuścił swoją planetę lecz ich część nadal żyje dziko w wodach P3X-888.

Niezdolny do znalezienia nosicieli przez wiele lat, gatunek zaczynał być uznawany za wymierający, aż do momentu gdy Ra w swojej podróży przez kosmos przybył na Ziemię - (Planeta Tau’ri P2X-3YZ, galaktyka Pegaza).

Na niej zdobył ludzkiego nosiciela a z wielu innych przedstawicieli tego gatunku uczynił niewolników a następnie rozesłał po wielu światach w galaktyce.

To samo uczyniło wielu innych przedstawicieli gatunku. Goa’uldzi często podawali się za bóstwa z wierzeń ludzi by zdobyć nad nimi władzę.

Goa’uld-owie byli odpowiedzialni za stworzenie ludu Jaffa. Stali się oni inkubatorami dla larw oraz służyli za armię na ich licznych podległych planetach, zwiększając szanse przetrwania.

W okresie trwania serialu elitarna jednostka SG-1 pokonała wielu Goa’uldów i położyła kres ich władzy nad galaktyką. Oddział ten był zamieszany w śmierć między innymi: Apofisa, Seta, Sokara, Hathor, Heru’ura, Kronosa, Ozyrysa czy Aresa.

Najpotężniejszym z Goa’uldów był niewątpliwie Anubis, który dzięki interwencji Omy Desali stał się istotą żyjącą na pograniczu naszego spektrum materialnego a wyższego planu egzystencji. Był drugim Goa’uldem, który najechał Ziemię swoją armadą i musiał uznać wyższość Tau’ri, podobnie jak Aphophis (dzięki odkryciu potężnej broni Pradawnych znalezionej w dawnym ich posterunku na Antarktydzie). Chociaż żaden z żyjących nie mógł zniszczyć go bez materialnej formy, to zgubiła go jego własna pewność siebie. Po odbiciu z rąk rebelii Jaffa broni Pradawnych mającej moc zniszczenia każdej żywej istoty w galaktyce (dzięki sieci Gwiezdnych wrót) Oma Desala poświęciła własne życie, aby naprawić swój błąd i zniszczyć Anubisa.

Władcy Systemu[edytuj]

Grupa Goa’uldów, którzy walczą i dzielą między sobą galaktykę. Utożsamiają się z wybranym bogiem lub bóstwem z jednej z wielu ziemskich mitologii. Armiami Władców Systemu są Jaffa, których przekonują o swojej rzekomej boskości dzięki posiadanej zaawansowanej technice. Każdy z nich posiada swój znak, który jego poddani mają wytatuowany na czole.

Lista Władców Systemu[edytuj]

Imię Pierwowzór Postać mityczna Opis Symbol
Mitologia egipska
Ra Ra, bóg słońca Ptak Pierwotnie najważniejszy z Władców Systemu.
Zabity przez Jacka O’Neilla.
Ra Symbol (Stargate).svg
Anubis egipskie imię boga zmarłych Szakal Niegdyś Władca Systemu. Został wyrzucony za zbytnią, nawet jak na Goa’uldów, brutalność. Po wielu latach powrócił do łask. Jeden z najpotężniejszych Władców Systemu. Nie posiadał cielesnej formy, gdyż był pół ascendentem. Zabity przez Omę Desalę.
Apofis egipskie imię Apopa, boga ciemności i chaosu Wąż Pierwszy Władca Systemu z którym SGC prowadziło wojnę.
Zginął podczas upadku swojego statku na planetę Delmak.
Apophis Symbol (Stargate).svg
Ozyrys Ozyrys, bóg śmierci Mumia z dwoma rogami, lub stonoga Odnaleziony przez archeologów w urnie, w ukrytym egipskim grobowcu przejął ciało jednego z nich.
Ostatecznie został z niego usunięty przez Tok’ra.
Heru-ur Horus, bóg nieba Jastrząb Syn Ra i Hathor.
Zginął, gdy Apofis zniszczył jego statek.
Heru-ur Symbol (Stargate).svg
Sokar Sokar, bóg przyjęcia i oczyszczenia zmarłego władcy Sokół Zabity, gdy księżyc Netu został zniszczony przez Tok’ra. Sokar Symbol (Stargate).svg
Sobek Sobek, bóg płodności i wody krokodyl Zdradzony i zabity przez Kali i Bastet.
Hathor Hathor, miłości, radości, muzyki i tańca oraz patronka zmarłych krowa Królowa Goa’uldów, partnerka Ra.
Zabita przez Jacka O’Neila.
Hathor (Stargate).svg
Set Set, bóg burz, pustyni i Górnego Egiptu Wyimaginowane zwierzę. Przez tysiące lat ukrywał się na Ziemi.
Został zabity przez Samanthę Carter.
Seth Symbol (Stargate).svg
Bastet Bastet, bogini miłości i płodności Kot Zawarła układ z Sobkiem, potem wystąpiła przeciwko niemu.
Mitologia japońska
Amaterasu Amaterasu, bogini słońca Kobieta Jedna z Władców Systemu, którzy przybyli na Ziemię prosić Tau’ri o pomoc w walce z Baalem.
Mitologia grecka
Kronos Kronos, ojciec Zeusa Tytan Ojciec Teal'ca był jego przybocznym. Członek delegacji Władców Systemu podczas negocjacji dołączenia Ziemi do Traktatu Planet Chronionych. Zginął zabity przez sobowtóra Teal'ca. Cronus Symbol (Stargate).svg
Ares Ares, bóg wojny Mężczyzna Uciekając przed Baalem wrócił na swoją byłą planetę, na której Harry Maybourne był królem. Aries Symbol (Stargate).svg
Mitologia hinduistyczna
Nirrti Nirrti, mroczna bogini zniszczenia Członek delegacji Władców Systemu podczas negocjacji dołączenia Ziemi do Traktatu Planet Chronionych. Zginęła zabita przez Wodana, jednego z ludzi na których przeprowadzała eksperymenty. Nirrti Symbol (Stargate).svg
Chińskie legendy
Yu Yu chiński cesarz, dynastia Xia Członek delegacji Władców Systemu podczas negocjacji dołączenia Ziemi do Traktatu Planet Chronionych. Zabity przez klona Samanthy Carter stworzonego przez Replikatory Yu Symbol (Stargate).svg
Mitologia ugarycka
Baal Baal, bóg burzy, deszczu Jego groźby skłoniły Władców Systemu do układania się z Ziemią. Baal Symbol (Stargate).svg
Mitologia Jorubów
Olokun Olokun, bóg oceanu Oskarżony o sympatyzowanie z wrogami Władców Systemu.
Mitologia celtycka
Morrigan Morrigan, bóg wojny, zniszczenia Został zabity przez urządzenie obronne swojego statku.
Mitologia słowiańska
Svarog Swaróg, bóg nieba, słońca, ognia, kowalstwa Raróg, ognisty ptak, najczęściej sokół Jeden z Władców Systemu. Przypuścił atak na Latonę (P2A-018), jednak atak został odparty przy użyciu maszyny nazywanej „Strażnikiem” lub „Wartownikiem” (ang. Sentinel) Svarog Symbol (Stargate).svg

Sojusz Linvris[edytuj]

Istniała także tak zwana „Druga liga”, niewielki sojusz Goa’uldów sprzeciwiających się Władcom Systemu. Wiadomo o niej tylko tyle iż liczyła dziewięciu członków, wszyscy zostali zabici urządzeniem stworzonym przez Machello.

Pomniejsi Goa’uldowie znani z imienia[edytuj]

 • Amonet - zabita przez Teal'ca
 • Klorel - usunięty z ciała Skaary przez Tollan, nic nie wiadomo o jego dalszym losie
 • Zipacna - sługa najpierw Aphopisa a potem Anubisa
 • Tanif - służył najpierw Aphopisowi a potem Anubisowi, zabity przez Teal'ca
 • Izyda - znaleziona podobnie jak Ozyrys przez archeologów w urnie. Jednak ze względu na uszkodzenie urny Goa’uld w momencie odnalezienia był już martwy
 • Marduk - został zdradzony i uwięziony w sarkofagu przez swoich własnych kapłanów, zabity przez stworzenie podobne do pająka, które także posiadało w swoim ciele symbiont Goa’ulda
 • Bynnar - sługa Sokara, władca Netu, zabity przez Aphopisa
 • Terok - sługa Her'ura, torturował Teal'ca, zabity przez Jaffa Rak'nora
 • Jadin - służyła Kronosowi, zabita przez klon Samanthy Carter
 • Imhotep - zabity przez Teal'ca
 • Mot - sługa Baala, zabity przez Natanię

Harcesis[edytuj]

Ludzkie dziecko poczęte przez dwoje Goa’uldów, posiadające ich genetyczne wspomnienia. Wśród Goa’uldów istnieje zakaz rodzenia takich dzieci, jako że mogą być one zagrożeniem dla ich rasy (mogą wyjawić wrogom całą ich wiedzę i technologię).

Tok’Ra[edytuj]

 Osobny artykuł: Tok’Ra.

Istnieje odrębna rasa wywodząca się z Goa’uldów. Nazywają siebie Tok’ra i różnią się od swoich pobratymców tym, że ich nosiciele muszą wyrazić zgodę na połączenie i być świadomymi jego skutków. W trakcie trwania serialu zdarzało się, że w celu ratowania swojego życia Tok’Ra wnikał w nosiciela przymusowo. Wszyscy pochodzą z miotu królowej Egerii. Dodatkowo Tok’Ra dzielą, a nie kontrolują, ciało nosiciela. Oznacza to, że w razie potrzeby jedna ze świadomości jest uśpiona, a druga kontroluje nosiciela. Są pewnego rodzaju ruchem oporu przeciwko Goa’uldom. Jest ich bardzo niewielu, gdyż sama Egeria była przez długi czas zaginiona, a gdy zostaje odnaleziona w odcinku Stargate SG-1 6x10 – Cure, szybko umiera. Jednym z Tok’Ra stał się ojciec Samanthy Carter – Jacob, który został nosicielem symbionta imieniem Selmak, co ocaliło również jego życie (był ciężko chory na raka). Przymusowymi nosicielami byli tymczasowo Samantha oraz Jack O’Neill.