Gobiceratops

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gobiceratops
Alifanov, 2008
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury ptasiomiedniczne

Podrząd

cerapody

Infrarząd

ceratopsy

(bez rangi) neoceratopsy
Rodzina

Bagaceratopidae

Rodzaj

Gobiceratops

Gatunki

Gobiceratops minutus

Gobiceratopsrodzaj ceratopsa z rodziny Bagaceratopidae. Żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji. Jedyny gatunek włączany do tego rodzaju, Gobiceratops minutus, został opisany w oparciu o długą na 3,5 cm czaszkę młodocianego osobnika, odnalezioną w Khermin Tsav w formacji Barun Goyot w południowej Mongolii. Przypuszcza się, że Gobiceratops był blisko spokrewniony z bagaceratopsem i tak jak on należał do rodziny Bagaceratopidae[1]. Czepiński (w druku) uznał gatunek Gobiceratops minutus za młodszy synonim Bagaceratops rozhdestvenskyi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. V. R. Alifanov. The tiny horned dinosaur Gobiceratops minutus gen. et sp. nov. (Bagaceratopidae, Neoceratopsia) from the Upper Cretaceous of Mongolia. „Paleontological Journal”. 42 (6), s. 621-633, 2008. (ang.). 
  2. Łukasz Czepiński. Ontogeny and variation of a protoceratopsid dinosaur Bagaceratops rozhdestvenskyi from the Late Cretaceous of the Gobi Desert. „Historical Biology: An International Journal of Paleobiology”, w druku. DOI: 10.1080/08912963.2019.1593404. (ang.).