Gochujang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pasta z ostrej papryki gochujang
gochujang
Nazwa koreańska
Hangul 고추장
Hancha --醬
Transkrypcja poprawiona gochujang
Transkrypcja MCR koch'ujang

Gochujang – ostra koreańska pasta stosowana jako przyprawa do jedzenia, produkowana z czerwonej papryki chili, kleistego ryżu, fermentowanej soi i soli. Tradycyjnie, gochujang fermentowano latami, przechowując pastę poza domem w glinianych naczyniach, zazwyczaj na kamiennej podstawie nazywanej 'jangdokdae (장독대). Gochujang ma kod 2103.90.1030 w Zharmonizowanym Systemie Oznaczania i Kodowania Towarów.

Historia[edytuj]

Gochujang (ostra pasta paprykowa) jest najprawdopodobniej stosowana w Korei od końca XVIII wieku, po tym jak papryki chili zostały sprowadzone do Japonii w XVI wieku.Według Jungbo Sallim geongje (증보산림경제, 1765), gochujang produkowano ze sproszkowanych czerwonych papryk chili, zmieszanych ze sproszkowanym kleistym ryżem oraz pastą sojową, pozwalając mieszance dojrzewać w słońcu. Współczesny gochujang jest produkowany w podobny sposób.

Stosowanie[edytuj]

Gochujang jest często wykorzystywany w kuchni koreańskiej do doprawiania duszonych potraw jednogarnkowych (jjigae), marynowania mięsa, przygotowywania sosów lub jako przyprawa. Na bazie gochujang można też przygotowywać inne pasty i przyprawy. Gochujang jest jedną z trzech podstawowych i niezbędnych przypraw kuchni koreańskiej - razem z doenjang i ganjang.

Zobacz też[edytuj]