Godło Inguszetii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coat of Arms of Ingushetia.svg

Godło państwowe Republiki Inguszetii przedstawia okrąg, w centrum którego umieszczony jest złoty orzeł z rozpostartymi skrzydłami - symbol szlachetności i męstwa, mądrości i wierności.

Także w centralnej części godła, na tle białych szczytów Kaukazu znajduje się wieża wojskowa, rodzaj baszty. Jest ona koloru złotego i symbolizuje młodą i starą Inguszetię; takie wieże w XV w. zaczęły pojawiać się na granicach kraju i służyły do obrony przed najazdami wojowniczych sąsiadów.

Na lewo od baszty znajduje się wizerunek Góry Stołowej (inguskie: Маьт лоам - Mat łoam), a po prawej stronie - Kazbek (inguskie: Башлоам - Baszłoam).

Nad górami i basztą, na niebieskim niebie znajduje się złoty półokrąg słońca, znajdującego się w zenicie, od którego w kierunku ziemi rozchodzi się 7 promieni.

W dolnej części godła znajduje się znak solarny, symbolizujący wieczny ruch słońca i Ziemi, wzajemne ich związki i nieskończoność istnienia. Znak solarny w tej samej formie występuje też na inguskiej fladze; zbliżony do występującego w godle symbol jest rodowym herbem niegdyś potężnego inguskiego rodu Malsagowów.

Dokoła godła znajduje się napis z nazwą kraju w językach rosyjskim - u góry i inguskim - u dołu, odpowiednio: Республика Ингушетия (czyt. Riespublika Inguszetia) i Гiалгiай Мохк (czyt. Gialgiaj Mohk).

W inguskim godle występuje 5 barw: biała, błękitna, zielona, czerwona i żółto-złota.
Kolory te symbolizują:

biały - czystość myśli i czynów, charakterystycznych dla Inguszy
błękitny - niebo, kosmos
zielony - przyrodę, bogactwo i płodność inguskiej ziemi, a także islam
czerwony - wielowiekową walkę narodu inguskiego o przeżycie
żółto-złoty - Słońce - będącego źródłem życia zarówno dla całej natury, jak i ludzi

Godło Inguszetii zostało ustanowione przez dekret prezydenta z 27 czerwca 1994 r., a wkrótce - 26 sierpnia 1994 parlament przyjął ustawę o godle, dokładnie opisując ten symbol.

Autorem projektu godła jest artysta Rusłan Alimowicz Eldijew.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]