Przejdź do zawartości

Godło Kirgistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godło państwowe Republiki Kirgiskiej
Ilustracja
Godło Kirgistanu (od 2016 roku)
Informacje
W oryginale

Кыргыз Республикасынын мамлекеттик герби

Wprowadzono

14 stycznia 1994

Dewiza

„Kirgiska Republika”

Godło Kirgistanu – oficjalny symbol państwowy republiki jest dziełem A. Abdrajewa i S. Dubanajewa; zatwierdzony został 14 stycznia 1994 r.

W godle przedstawiony jest białozór Manas – bohater kirgiskiego eposu pod tym samym tytułem, z rozpostartymi skrzydłami, co symbolizuje wolność kraju. W godle znajduje się także wizerunek tzw. perły Kirgistanu – jeziora Issyk-kul, okrążony przez wysokie skalne grzbiety kirgiskich gór. Wierzchołki gór przedstawione są tak, że oświetlone słońcem przypominają tradycyjne kirgiskie nakrycie głowy, tzw. kałpak. W godle znajduje się także wizerunek wschodzącego słońca – symbolu odrodzenia, nowego początku. Dokoła godła znajduje się napis z nazwą kraju w języku kirgiskim: Кыргыз Республикасы.

Godło to zastąpiło symbol narodowy z czasów ZSRR, który, rzecz rzadko spotykana w godłach republik radzieckich, obok klasycznych symboli tego kraju, zawartych w godle ZSRR, posiadał liczne elementy nawiązujące do specyfiki kraju i do pewnego stopnia przypominał aktualne godło.

 Osobny artykuł: Godło Kirgiskiej SRR.

Historyczne wersje godła

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]