Godło Turkmenistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godło Turkmenistanu
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

2003

Godło Turkmenistanu – symbol państwa turkmeńskiego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tarcza herbowa godła Turkmenistanu ma formę zielonej ośmioramiennej gwiazdy, której ramiona posiadają boki ułożone wobec siebie pod kątem prostym. W jej wnętrzu znajdują się dwa okręgi, ułożone współśrodkowo, z których większy ma barwę czerwoną, a mniejszy – niebieską.

Na zielonym tle ośmioramiennej gwiazdy, dokoła czerwonego okręgu, znajdują się wyobrażenia głównych elementów decydujących o bogactwie Turkmenistanu i symbole kraju:

W okręgu czerwonym umieszczono 5 typowych wzorów zdobniczych wyplatanych na tradycyjnych turkmeńskich dywanach. Ich umieszczenie ma nawiązywać do tradycji lokalnej sztuki z jednej strony, a z drugiej – symbolizować powiązanie wzajemne całego społeczeństwa. Liczba 5 prawdopodobnie wiąże się i liczbą obwodów (wilajatów) kraju.

W centrum godła, w niebieskim okręgu, umieszczono wizerunek Janardaga – konia rasy achał-tekińskiej, należącego do pierwszego prezydenta TurkmenistanuSaparmurata Nijazowa (Turkmenbaszy), mającego uosabiać dumę Turkmenów i będącego klasycznym wizerunkiem tej rasy koni[1].

Godło państwowe ma symbolizować dawne dziedzictwo kulturowe kraju: chana Oguzów i Wielkich Seldżuków, którzy stworzyli potężne imperium i wywarli duży wpływ na historię powszechną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Opis wizerunku godła i jego interpretacja znajduje się w Ustawie o państwowym godle Turkmenistanu z 16 sierpnia 2003 roku. Obowiązujące do 2003 godło Turkmenistanu wyglądało podobnie, miało jednak okrągłą formę. Tarcza herbowa została zmieniona, gdyż prezydent Nijazow oświadczył, iż u dawnych Turkmenów ośmioramienna gwiazda była symbolem obfitości, pokoju i spokoju. Pierwotne godło niepodległego Turkmenistanu, z 1992 roku miało nieco inną kolorystykę: zamiast zielonego dominował kolor czerwony, a umieszczony w centrum koń był maści białej. Godło to zastąpiło symbol używany w czasach sowieckich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wrona, Ssaki (2). Zwierzęta na flagach i w herbach państw, „Aura” (nr 12), 2005, s. 32–33.