Godzilla kontra Megalon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontra Megalon
ゴジラ対メガロ
Gatunek familijny, science fiction
Data premiery Japonia17 marca 1973
Polska 1992
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 81 min
Reżyseria Jun Fukuda
Scenariusz Jun Fukuda
Shinichi Sekizawa
Takeshi Shimura
Muzyka Riichirō Manabe
Zdjęcia Yuzuru Aizawa
Scenografia Yoshifumi Honda
Montaż Michiko Ikeda
Produkcja Tomoyuki Tanaka
Wytwórnia Tōhō
Dystrybucja Japonia Tōhō
Polska Vision
Przychody brutto 220 000 000 ¥
Poprzednik Godzilla kontra Gigan
Kontynuacja Terror Mechagodzilli

Godzilla kontra Megalon (jap. ゴジラ対メガロ Gojira tai Megaro) – japoński film fantastyczno-naukowy z 1973 roku. Trzynasty film z serii o Godzilli.

W Polsce wyszedł w 1992 roku na VHS wydanym przez Vision.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. na Wyspach Aleuckich przeprowadzane są testy nuklearne pod ziemią. Niszczycielskie fale wstrząsowe docierają także do Wyspy Potworów.

Tymczasem wynalazca Goro Ibuki relaksuje się ze swym młodszym bratem Rokku-chanem i ich przyjacielem, Jinkawą nad jeziorem. Wkrótce wtrząsy powoduje w jeziorze szczelinę, co powoduje całkowity ubytek w wodzie. Trójka wraca do laboratorium Ibukiego, by odkryć że zostało zdewastowane. Po chwili atakują ich dwaj mężczyźni. Jinkava ściga włamywaczy samochodem, ale udaje im się uciec. Po powrocie dowiaduje się z braćmi Ibuki, że nic nie zostało ukradzione. Rokku-chan odnajduje na ziemi dziwny, czerwony pył. Jinkawa bada ów piasek i odkrywa, że to osad z 30 mil p.p.m. Jedyne inne miejsce, w jakim został znaleziony, to Wyspa Wielkanocna.

Wkrótce Goro prezentuje Jinkawie i Rokku-chanowi swój najnowszy wynalazek – humanoidalnego robota o imieniu Jet Jaguar. Wkrótce pod laboratorium znów docierają ci sami włamywacze. Przetrzymując Rokku-chana zamierzają użyć go jako przynęty, by włamać się tam ponownie. Za pomocą pistoletu gazowego usypiają Goro i Jinkawę, a jeden z włamywaczy kontaktuje się z podziemną cywilizacją, Seatopią. Okazują się jej agentami.

Seatopianie, rozzłoszczeni z powodu podziemnych testów nuklearnych, które dotykają ich ich państwo, wzywają swojego boga, Megalona, by zemścił się na Ziemi, nie zważając na trzy miliony lat pokojowego współistnienia. Jeden z agentów więzi Rokku-chana i Goro w wielkiej, metalowej skrzyni z zamiarem wysłania ich do Seatopii. Skrzynię przewozi niczego nie świadomy kierowca ciężarówki i jego pomocnik.

Drugi seatopski agent przywiązuje Jikawę do krzesła. Jet Jaguar, ma zostać użyty jako przewodnik Megalona w jego dziele zniszczenia. Agent opowiada mu o historii swojego narodu i jego misji. Jinkawie udaje się oswobodzić z lin, pozbawić agenta przytomności i pognać swoim samochodem w celu uratowania przyjaciół. Ściga go dwójka innych agentów, ale po brawurowym pościgu Jinkawa im ucieka.

Wkrótce na powierzchni ziemi zjawia się Megalon. Kierowcy ciężarówki słysząc w radiu o Megalonie chcą uciec, jednak seatopski agent grozi im pistoletem. Kierowcom ciężarówki udaje się im go pozbyć, wyrzucając wprost w rozpadlinę, gdzie ginie na miejscu. Kierowcy ciężarówki chcą wyrzucić metalową skrzynię nad tamą. W ostatniej chwili pojawia się tam Megalon. Przybywa także Jinkawa chcący otwarcia kontenera. Przerażeni kierowcy ciężarówki sądząc, że ma złe zamiary, kradną samochód Jinkawy i odjeżdżają. Skrzynia spada wprost do tamy, ale Megalon odrzuca ją odnóżem daleko w krzaki. Goro i Rokku-chan po upadku są na szczęście cali i zdrowi. Widzą Megalona podążającego za lecącym Jet Jaguarem. Jednak Goro ma przy sobie miniaturowe urządzenie kontrolne, zrobione na wypadek awarii głównej jednostki w komputerze. Rokku-chan proponuje użyć Jet Jaguara, by ten wezwał do pomocy Godzillę.

Goro kontaktuje się z Japońskimi Siłami Samoobrony o swym planie i zostaje przewieziony wojskowym helikopterem. Wynalazca kontaktuje się z Jet Jaguarem i za jego poleceniem robot leci na Wyspę Potworów i za pomocą języka migowego prosi Godzillę o pomoc, który niezwłocznie wskakuje do morza. Cesarz Seatopii widząc, że nie ma kontroli nad Jet- Jaguarem nakazuje poproszenie kosmitów z Nebula M o użycie Gigana. Jinkawa i Rokku-chan w międzyczasie zastawiają pułapkę na rezydującego w laboratorium seatopskiego agenta i ogłuszają go.

Do cesarza Seatopii dociera wiadomość od kosmitów z Nebula M. Informują, że wysłali Gigana w kierunku Ziemi. Tymczasem Jet Jaguar powraca do laboratorium. Goro odkrywa, że robot już nie słucha jego rozkazów. Taka możliwość została mu wbudowana na wypadek szczególnych sytuacji. Jet Jaguar działa teraz samodzielnie i odnajduje Megalona. Tam niespodziewanie powiększa się do gigantycznych rozmiarów, odpowiadających jego przeciwnikowi. Wkrótce bracia Ibuki i Jinkawa docierają na miejsce pojedynku. Zaskoczony Goro sugeruje, że Jet Jaguar zdecydował się na zwiększenie rozmiaru do momentu przybycia Godzilli. Górę w walce bierze Jet Jaguar, aż do czasu nadejścia Gigana. Jet Jaguar nie radzi sobie z dwoma potworami i zbiera straszliwe cięgi. Gdy Megalon ma zadać mu ostateczny cios nagle pojawia się Godzilla. Po długiej bitwie pokonani Megalon i Gigan uciekają do swych domostw. Jet Jaguar i Godzilla dziękują sobie nazwajem i obaj wracają do siebie – Godzilla na Wyspę Potworów, a Jet Jaguar w swym dawnym wzroście do swoich stwórców.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Katsuhiko Sasaki – prof. Goro Ibuki
 • Hiroyuki Kawase – Rokuro „Rokku-chan” Ibuki
 • Yutaka Hayashi –  Jinkawa
 • Robert Dunham
  • cesarz Seatopii,
  • seatopski agent na motocyklu
 • Kotaro Tomita – seatopski agent #1
 • Wolf Otsuki – seatopski agent #2
 • Gentaro Nakajima – kierowca ciężarówki
 • Sakyo Mikami – pomocnik kierowcy ciężarówki
 • Kanta Mori – komandor
 • Eisuke Nakanishi – Narrator (głos)
 • Tsugitoshi Komada – Jet Jaguar
 • Masachika Mori – Jet Jaguar
 • Hideto Date – Megalon
 • Shinij Takagi – Godzilla
 • Kenpachiro Satsuma – Gigan

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Początkowo w filmie mieli wystąpić jedynie Megalon i Jet Jaguar. W trakcie produkcji producenci uznali, że Godzilla przyciągnie więcej widzów.
 • Jet Jaguar powstał w wyniku konkursu prowadzonego przez firmę Seiyu i sponsorowanego przez Tōhō i Tsuburaya Productions. Polegał na tym, by dzieci wysłały projekty potworów do programu telewizyjnego Katsura Kokinji's Afternoon Show, a zwycięski projekt posłuży jako baza do następnego filmu z Godzillą. Zwycięzcą był chłopiec Masaaki Sano z rysunkiem robota imieniem Red Alone (レッド·アローン Reddo Arōn), który był bazą dla Jet Jaguara. Teruyoshi Nakano był niechętny temu, ponieważ był zdania, że jest za dużo postaci inspirowanych Ultramanem[1][2].
 • Megalon powstał na bazie niewykorzystanego pomysłu na Gabarę. Jego wygląd oparto głównie na japońskim rohatyńcu dwurożnym, zbierany namiętne przez japońskie dzieci[3].
 • Na amerykańskim plakacie do filmu Megalon i Godzilla walczą ze sobą na World Trade Center. Film w Stanach Zjednoczonych miał premierę w 1976 roku i jego dystrybutor, Cinema Shares International, liczył na zbicie popularności na szeroko reklamowanym remake'u Kinga Konga[4].
 • Był to jeden z najłatwiej dostępnych filmów z Godzillą w Stanach Zjednoczonych, co odbiło się negatywnie na reputacji serii i jej późniejszym odbiorze[4].
 • Kostium Godzilli do tego filmu został w tydzień, czyniąc go najszybciej zrobionym kostiumem Godzilli[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tōhō Tokusatsu Eiga Taizenshū, Village Books, wrzesień 2012, s. 159, ISBN 4-864-91013-8 (jap.).
 2. Bessatsu Eiga Hihō Ōru Tōhō Kaijū Dai Zukan, wyd. 4, Yosensha, wrzesień 2016, s. 176, 179, 181-182, 201, 207, ISBN 978-4-8003-0362-2 (jap.).
 3. Tōhō Tokusatsu Eiga Taizenshū, Village Books, wrzesień 2012, s. 135, 154, 159, ISBN 4-864-91013-8 (jap.).
 4. a b c Godzilla vs. Megalon (1973). Internet Movie Database.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]