Godzina „W”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Godzina "W")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy kryptonimu rozpoczęcia powstania warszawskiego. Zobacz też: film Godzina "W".
Zbiórka jednego z oddziałów powstańczych w godzinę „W” na warszawskiej Woli

Godzina W (Wybuch) lub (Wystąpienie)kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego o godz. 17:00, we wtorek 1 sierpnia 1944.

Dzień wcześniej, 31 lipca, pułkownik Antoni Chruściel (ps. "Monter") wydał rozkaz następującej treści:

ALARM – do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję W dnia 1.8. g. 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. (-) "X" .

W planach KG AK moment wybuchu powstania przewidywano na wczesne godziny ranne lub późne wieczorne. Na osobistą prośbę Montera, plan ten jednak zmieniono[1]. Wiązało się to ze wzmożonym ruchem ulicznym panującym w godzinach popołudniowych związanym z powrotem mieszkańców z pracy do domów. To według dowództwa miało ułatwić wtopienie się w tłum żołnierzom zmierzającym do punktów koncentracji swoich oddziałów, jak również transport broni, amunicji, itd. Ponadto powstańcy dysponowaliby kilkoma godzinami dziennymi, które byłyby czasem na opanowanie wyznaczonych celów.

Mimo podjętych kroków nie wszystkim oddziałom udało się utrzymać przygotowania w tajemnicy do godz. 17. Pierwsze strzały padły z broni kpr. pchor. Zdzisława Sierpińskiego przy ul. Krasińskiego (między ul. Kochowskiego a ul. Stołeczną) na Żoliborzu około godziny 13.50.

Przypisy

  1. "Powstanie warszawskie" T. Bór-Komorowski