Gogol Bordello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gogol Bordello
Gogol bordello.jpg
Gogol Bordello
Rok założenia 1999
Pochodzenie  Stany Zjednoczone (Nowy Jork)
Gatunek Gypsy punk
Wytwórnia płytowa Rubrick, SideOneDummy, Columbia
Obecni członkowie
Eugene Hütz
Sergey Ryabtsev
Yuri Lemeshev
Thomas Gobena
Oren Kaplan
Oliver Charles
Elizabeth Sun
Pedro Erazo
Byli członkowie
Eliot Ferguson
Karl Alvarez
Rea Mochiach
Sasha Kazatchkoff
Vlad Solovar
Ori Kaplan
Susan Donaldson
Pamela Racine
Strona internetowa

Gogol Bordellonowojorski zespół muzyczny grający żywiołowego punk rocka z domieszką muzyki cygańskiej. Tworzy go ośmioro imigrantów, pochodzących głównie z Europy Wschodniej.

Zespół został założony w 1999 przez Ukraińca Eugene'a Hütza. Początkowo zespół nazywał się Hütz and the Béla Bartóks, lecz lider zespołu (Hütz) stwierdził, że „nikt w Stanach nie będzie wiedział, kim do cholery był Béla Bartók”. Aktualna nazwa zespołu odnosi się do rosyjskiego poety Nikołaja Gogola oraz potocznej nazwy domu publicznego.

Pierwszy singel zespołu ujrzał światło dzienne w 1999. Od tamtego czasu Gogol Bordello wydali osiem albumów oraz jedną EPkę. Zespół jest dobrze znany w Europie i USA (grał z takimi zespołami jak Primus czy Flogging Molly). W 2004 nagrał płytę „J.U.F.” wydaną w Tel Awiwie (Izrael) z synem rumuńskiego emigranta Tamirem Muskatem, członkiem dua Balkan Beat Box. Album utrzymany był w podobnej konwencji muzycznej co poprzednie wydawnictwa grupy.

Muzyka zespołu została wykorzystana w kilku filmach, między innymi w komediodramatach: „Mądrość i seks” z 2008 roku – w reżyserii Madonny oraz „Wszystko jest iluminacjąLiev Schreibera z 2005 roku. Fragmenty ich utworu "Super Taranta!” zostały natomiast wykorzystane podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Skład zespołu[edytuj]

(w nawiasach podano kraj pochodzenia muzyka)

Dyskografia[edytuj]

Koncerty w Polsce[edytuj]

Zespół wystąpił po raz drugi (pierwszy koncert miał miejsce w CDQ w 2001) w Polsce 5 kwietnia 2002 w warszawskim klubie CDQ na koncercie zorganizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej[1]. Drugi raz zespół pojawił się w Polsce 5 kwietnia 2008 w ramach XXIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 8 grudnia 2009 Gogol Bordello koncertowali w warszawskiej Stodole, natomiast 9 grudnia 2009 w krakowskiej Rotundzie. 21 czerwca 2011 zespół ponownie wystąpił w warszawskiej Stodole w ramach festiwalu Rock in Summer. Wystąpił także na Heineken Open’er Festival 4 lipca 2012 i 4 grudnia 2014 również w warszawskiej Stodole.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]