Gogol Bordello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gogol Bordello
Ilustracja
Gogol Bordello
Rok założenia 1999
Pochodzenie  Stany Zjednoczone (Nowy Jork)
Gatunek Gypsy punk
Wydawnictwo muzyczne Rubrick, SideOneDummy, Columbia
Skład
Eugene Hütz, Oliver Charles, Pedro Erazo, Thomas Gobena, Pasha Newmer, Boris Pielech, Pamela Racine, Siergiej Riabcew
Byli członkowie
Karl Alvarez, Susan Donaldson, Eliot Ferguson, Oren Kaplan, Ori Kaplan, Sasha Kazatchkoff, Jurij Lemieszew, Katheryn McGaffigan, Rea Mochiach, Vlad Solovar, Elizabeth Sun, Chris Tattersall, Andra Ursuta, James Ward
Strona internetowa

Gogol Bordellonowojorski zespół muzyczny grający żywiołowego punk rocka z domieszką muzyki cygańskiej. Tworzy go ośmioro imigrantów.

Zespół został założony w 1999 r. przez pochodzącego z Ukrainy Eugene’a Hütza. Początkowo zespół nazywał się Hütz and the Béla Bartóks, lecz lider zespołu (Hütz) stwierdził, że „nikt w Stanach nie będzie wiedział, kim do cholery był Béla Bartók”. Aktualna nazwa zespołu odnosi się do rosyjskiego poety Nikołaja Gogola oraz potocznej nazwy domu publicznego.

Pierwszy singel zespołu ujrzał światło dzienne w 1999 r. Od tamtego czasu Gogol Bordello wydali osiem albumów oraz jedną EPkę.

Zespół jest dobrze znany w Europie i USA (grał z takimi zespołami jak Primus czy Flogging Molly). W 2004 nagrał płytę „J.U.F.” wydaną w Tel Awiwie (Izrael) z synem rumuńskiego emigranta Tamirem Muskatem, członkiem dua Balkan Beat Box. Album utrzymany był w podobnej konwencji muzycznej co poprzednie wydawnictwa grupy.

Muzyka zespołu została wykorzystana w kilku filmach, między innymi w komediodramatach: „Mądrość i seks” z 2008 roku – w reżyserii Madonny oraz „Wszystko jest iluminacjąLiev Schreibera z 2005 roku[potrzebny przypis].

Fragmenty ich utworu „Super Taranta!” zostały natomiast wykorzystane podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie[potrzebny przypis].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Koncerty w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Zespół wystąpił po raz drugi (pierwszy koncert miał miejsce w CDQ w 2001) w Polsce 5 kwietnia 2002 w warszawskim klubie CDQ na koncercie zorganizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej[1]. Drugi raz zespół pojawił się w Polsce 5 kwietnia 2008 w ramach XXIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 8 grudnia 2009 Gogol Bordello koncertowali w warszawskiej Stodole, natomiast 9 grudnia 2009 w krakowskiej Rotundzie. 21 czerwca 2011 zespół ponownie wystąpił w warszawskiej Stodole w ramach festiwalu Rock in Summer. Wystąpił także na Heineken Open’er Festival 4 lipca 2012 i 4 grudnia 2014 również w warszawskiej Stodole. Kolejny koncert grupy miał miejsce 16 sierpnia 2018 podczas IX edycji Cieszanów Rock Festiwal.[2] Ostatni koncert odbył się 1 sierpnia 2019 roku w trakcie XXV Pol'and'Rock Festival[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. serpent.pl/koncerty – Gogol Bordello.
  2. Home, Cieszanów Rock Festiwal, 2 marca 2018 [dostęp 2018-12-13] (pol.).
  3. Gogol Bordello na Pol'and'Rock 2019! - aktualności - polandrockfestival.pl, polandrockfestival.pl [dostęp 2019-08-05] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]