Golęcin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Rusałka
Stara architektura przy ul. Golęcińskiej
T-34/85 przed CSWL
Nieistniejąca pętla tramwajowa na Golęcinie, lata 1972-1973
Tereny Jeżyc, Golęcina i Strzeszyna sfotografowane przez amerykańskiego satelitę wywiadowczego KH-4A 1023, 23 sierpnia 1965 r.

Golęcin – część Poznania w obrębie osiedla Sołacz przyłączona do miasta 1 kwietnia 1933 roku rozporządzeniem Rady Ministrów (DzU 1933 nr 10 poz. 65).

Charakter[edytuj]

Golęcin to teren pomiędzy ulicami Niestachowską (Trasa Niestachowska), Witosa, doliną Wierzbaka, ulicą Lutycką i lasami golęcińskiego klina zieleni (na tym ostatnim odcinku trudno jest wskazać jednoznaczną granicę z Wolą i Ogrodami). Na terenie Golęcina znajdowały się przed II wojną światową koszary 7 Pułku Artylerii Ciężkiej, z kolei po II wojnie światowej Wyższa Oficerska Szkoła Wojsk Pancernych, a obecnie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Oprócz lasów zabudowę dzielnicy stanowią przede wszystkim obiekty uczelniane – rolnicze i wojskowe (patrz część: Istotne obiekty). Teren ten stanowi jedno z najważniejszych miejsc wypoczynku letniego i weekendowego mieszkańców Poznania (związane z jeziorem Rusałka i lasami komunalnymi).

Na Golęcinie swój początek ma szlak szlak turystyczny zielony szlak turystyczny Golęcin - Krzyżowniki

Istotne obiekty[edytuj]

Na terenie Golęcina znajdują się następujące istotne obiekty i instytucje:

W lipcu 1945 Zarząd Miasta podjął decyzję o budowie na Golęcinie cmentarza komunalnego o powierzchni 92 hektarów. Do realizacji tego planu nigdy nie doszło, podobnie jak do przeniesienia na te tereny starego ogrodu zoologicznego po zniszczeniach wojennych (z braku kredytu pozostawiono go w dotychczasowym miejscu)[1].

Toponimia[edytuj]

Teren Golęcina pokrywają w znakomitej większości lasy. Nazwy niewielu ulic, które znajdują się w tym rejonie nie tworzą żadnej jednolitej grupy toponimicznej: Wojska Polskiego, Dojazd, Warmińska (ulica z grupy toponimicznej charakterystycznej dla Sołacza, czyli krainy geograficzne Polski), Golęcińska, Podolańska (prowadząca do Podolan).

Komunikacja[edytuj]

Golęcin obsługiwany jest przez linie autobusowe MPK Poznań: 60, 64 i 95. Od lat 20. XXw. do 1974 do Golęcina dojeżdżały tramwaje linii 9. Pętla znajdowała się przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Po likwidacji linii tramwajowej pętla służyła do początku XXI wieku autobusowej linii 64, aż do czasu jej wydłużenia na Osiedle Literackie. Obecnie nie jest wykorzystywana. Przez Golęcin przebiega (bez przystanku) linia kolejowa z Poznania do Piły.

Z Golęcina pochodziła większość ofiar katastrofy kolejowej na Jeżycach w 1933[2].

Przypisy

  1. Tadeusz Świtała, Poznań 1945. Kronika Wydarzeń, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1986, s.248,277, ​ISBN 83-210-0607-8
  2. Poznańska Wiki