Golden Axe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Golden Axe
Producent

Sega

Dystrybutor

PL: Nissho Iwai/Bobmark International [1]

Seria gier

Golden Axe

Projektant

Makoto Uchida

Kompozytor

Tohru Nakabayashi

Data wydania

maj 1989

Gatunek

side-scroller, beat ’em up

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC, automaty, SNES, Sega Genesis, Sega Master System, ZX Spectrum, Amstrad, Atari ST, Amiga, Commodore 64, Wii, Xbox 360, iOS, PC Engine, PSN, telefony komórkowe, WonderSwan, Handheld TV game

Kontrolery

gamepad, klawiatura

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Secret Service 81,67%[2]
Zzap!64 96%[3]
Nagrody
Organizacja Nagroda
Zzap!64 Gold Medal Award[3]

Golden Axe – gra komputerowa typu beat ’em up osadzona w świecie fantasy, pierwsza z serii Golden Axe[4].

Akcja gry ma miejsce w krainie Yuria, wzorowanej na świecie znanym z serii o Conanie Barbarzyńcy. Głównym antagonistą jest Death Adder, który porwał króla i jego córkę, a także szuka Złotego Topora – symbolu całej krainy. Przeciwstawia mu się trójka bohaterów: Gilius Thunderhead, dzielny krasnolud z toporem, barbarzyńca Ax Battler oraz amazonka Tyris Flare[5].

Sama gra to przede wszystkim walka z poplecznikami Death Addera, w tym zwykłymi, uzbrojonymi ludźmi, gigantami, czy ożywionymi szkieletami. Niektórzy z przeciwników dosiadają przeróżnych zwierząt, po zrzuceniu wroga z siodła można takiego wierzchowca dosiąść. Po paru zmianach właściciela zwierzę ucieka. Każda postać, którą można sterować, ma swoją broń, a także potrafi używać odpowiednich czarów. Licznik magii uzupełniany jest za pomocą ksiąg wypadających z krasnali, które czasem się pojawiają. Rozgrywka jest trójwymiarowa, tak jak np. w serii Streets of Rage możliwe jest „wejście w głąb ekranu”, np. by uniknąć szarży wroga.

Dodatkowo zawarto tryb Duel Mode, gdzie postać gracza na małej arenie toczy pojedynek z coraz potężniejszymi przeciwnikami, czasem występującymi w parach, oraz na zwierzętach.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra w wersji na Commodore 64 otrzymała od czasopisma „Zzap!64” wyróżnienie Gold Medal Award i ocenę ogólną na poziomie 96%. W uzasadnieniu napisano, iż jest to perfekcyjna bijatyka posiadająca ogromną grywalność[3]. Z kolei czasopismo „Secret Service” przyznało grze średnią ocenę (z kategorii: grafika, dźwięk, miodność) wynoszącą 81,67%[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 6 Pack. „Secret Service”. 38, s. 76, Wrzesień 1996. ProScript Sp.z.o.o. 
  2. a b Paweł Chmielowiec. Golden Axe. „Secret Service”, s. 6-7, marzec 1994. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. (pol.). 
  3. a b c Golden Axe. „Zzap!64”. 67, s. 10–11, listopad 1990. Newsfield Publications. ISSN 0954-867X. OCLC 470391346. [dostęp 2016-04-26]. (ang.). 
  4. Golden Axe. GameSpot. [dostęp 2012-05-15].
  5. Linda Barker. Golden Axe – review. „Your Sinclair”, s. 16, styczeń 1991.