Gonzalo Roig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gonzalo Roig

Gonzalo Roig (ur. 20 lipca 1890 w Hawanie, zm. 13 czerwca 1970 tamże) – kubański muzyk i kompozytor. Studiował grę na fortepianie, teorię muzyki i solfeż w konserwatorium w Hawanie.

W 1907 r. uczestniczył w zespole (trio) grając na fortepianie i tym rozpoczął swoją karierę zawodową, zaczynając także komponować. W dwa lata później grał na skrzypcach w teatrze imienia Marti. W 1917 przebywał przez rok w Meksyku, gdzie tymczasowo pracował. W 1922 r. jest jednym ze współzałożycieli orkiestry symfonicznej w Hawanie, piastując funkcję jej dyrektora, i do dziś jest uważany za pioniera ruchu symfonicznego na Kubie.

W 1927 r. zostaje wyznaczony na dyrektora Hawańskiego Zespołu Muzycznego, gdzie wnosi swój największy wkład do kubańskiej muzyki, i pozycje na tej pozycji aż do śmierci.

W 1929 r. ufundował Orkiestre Ignacio Cervantes'a, która to, w rok później, na zaproszenie Unii Panamerykańskiej odbywa podróż po Stanach Zjednoczonych. W 1931, podczas uczestniczenia w tworzeniu Teatru Narodowego, komponuje i wystawia (w 1932 r.) swoją zarzuelę Cecilia Valdés, najbardziej znany swój utwór, który jest uznany za najbardziej reprezentujący kubański teatr liryczny.

W 1938 r. tworzy Narodową Operę w Hawanie, którą to instytucją kieruje przez kilka lat. Odbywał częste podróże zagraniczne. Był fundatorem licznych stowarzyszeń twórczych na Kubie.

Oprócz Cecilii Valdés był także twórcą wielu popularnych pieśni.

Bibliografia[edytuj]