Google Cardboard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Google Cardboard

Google Cardboard – platforma wirtualnej rzeczywistości stworzona przez firmę Google do użycia z kartonowymi goglami oraz smartfonem. W założeniu ten tani system ma zainteresować konsumentów wirtualną rzeczywistością oraz zachęcić deweloperów do tworzenia aplikacji pod tę technologię[1]. Twórcami tego projektu są inżynierowie firmy Google: David Coz i Damien Henry. Google Cardboard został stworzony w ramach "20% Innovation Time Off" przeznaczonego dla pracowników tej firmy na realizację własnych pomysłów[2]. Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy na konferencji Google I/O 2014 dla deweloperów systemu Android[3].

Tworzenie i użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Gogle wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard tworzone są z prostych komponentów. Specyfikacja tego produktu została określona przez Google Inc. - na ich stronie dostępna jest lista potrzebnych elementów[4], szablony oraz instrukcja składania. Na zestaw typu Google Cardboard v1 składają się: kartonowy arkusz wycięty ze specjalnego szablonu, dwie soczewki o ogniskowej 45 mm, magnes neodymowy oraz ferrytowy, tag NFC, rzepy oraz gumka podtrzymująca smartfon. Gogle można skomponować samodzielnie lub skorzystać z dostępnym na rynków gotowych zestawów. Na polskim rynku istnieje kilka firm oferujących gogle inspirowane projektem Google Cardboard, są to m.in.: happyVR, Legato, VR Box.

Gdy będziemy w posiadaniu gogli wirtualnej rzeczywistości wystarczy zainstalować aplikacje dostępne w Sklepie Play lub Apple App Store i umieścić nasz smartfon w goglach. Aplikacje rozdzielają wyświetlacz w połowie i tworzą dwa obrazy - po jednym dla każdego oka. W rezultacie uzyskujemy obraz stereoskopowy.

Pierwsza wersja Google Cardboard została zaprojektowana dla telefonów o maksymalnej przekątnej ekranu 5.7″ i wymaga użycia magnesu jako zewnętrznego przycisku.

Powiązane projekty[edytuj | edytuj kod]

JUMP

Projekt Google Inc. skierowany jest do twórców nagrań sferycznych. Podobnie jak w przypadku Google Cardboard firma udostępniła instrukcję wykonania statywu, który mieści 16 kamer, po ich zsynchronizowaniu tworzą jedną kamerę sferyczną (360°). Oficjalnym partnerem tego projektu jest GoPro[5]. Rekomendowaną kamerką do umieszczenia w statywie jest GoPro Hero4, ale teoretycznie mamy możliwość zamieszczenia dowolnej kamerki o takich samych wymiarach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Develop for Cardboard – Google. www.google.com. [dostęp 2015-10-08].
  2. Google's "20 percent time" in action. [dostęp 2015-10-08].
  3. Damian Jaroszewski: Google I/O 2014 - live blog Spider's Web. www.spidersweb.pl, 2015-10-08. [dostęp 2015-10-08].
  4. Manufacture Cardboard – Google. www.google.com. [dostęp 2015-10-08].
  5. GoPro made a crazy 16-camera rig for Google Jump. The Verge. [dostęp 2015-10-08].