Google Cultural Institute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Google Cultural Institute
Typ strony

zbiory online ogólnodostępne

Właściciel

Google

Strona internetowa

Google Cultural Institute – uruchomione w 2011 roku przedsięwzięcie non-profit, które razem z partnerami z organizacji kulturalnych stawia sobie za cel udostępnianie online światowego dziedzictwa kulturowego[1].

Dyrektorem Google Cultural Institute jest założyciel Google Art Project, Amit Sood[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Celem Google Cultural Institute jest digitalizacja artefaktów z muzeów, uniwersytetów i z innych kolekcji i ich udostępnianie on-line. W październiku 2012 roku serwis oferował 42 wystawy online przygotowane przez 17 partnerów projektu (włączając muzea i instytucje kulturalne). Niektóre z wystaw:

  • Tragic love at Auschwitz – historia Edka i Mali, pary próbującej uciec z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau,
  • Jan Karski, Humanity's hero – osobiste świadectwo Jana Karskiego, który postawił sobie za cel poinformowanie światowej opinii publicznej o Holokauście
  • Steve Biko – historia ruchu przeciwko apartheidowi, w tym 9 dokumentów, opublikowanych po raz pierwszy w domenie publicznej
  • D-Day – szczegółowe przedstawienie lądowania w Normandii, w tym kolorowe fotografie, prywatna korespondencja i rozkaz rozpoczęcia operacji D-Day, wydany przez admirała Ramsaya
  • The Coronation of Queen Elizabeth II – koronacja Elżbiety II z 1953 roku[3].

Trzy główne działy Google Cultural Institute to: Google Art Project, Historic Moments i World Wonders. Serwis umożliwia obejrzenie dzieł sztuki w wysokiej jakości, odbycie wirtualnej wycieczki po instytucji, uczestnictwo w wystawie lub obejrzenie miejsca z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za pośrednictwem Google Open Gallery pracownicy instytucji kultury oraz artyści mogą samodzielnie publikować materiały w serwisie. Materiały audiowizualne serwisu udostępniane są na oficjalnym kanale w YouTube. Google Cultural Institute zrzesza ponad 400 instytucji z 50 krajów. Do 2014 roku w ramach serwisu zgromadzono 6 milionów obiektów muzealnych, 57 tysięcy dzieł sztuki i 8 tysięcy artystów. Obok muzeów światowych swoje kolekcje online przedstawiają następujące polskie instytucje:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Google Cultural Institute: Google Cultural Institute. www.google.com. [dostęp 2016-06-06]. (ang.).
  2. Matthew Caines: Arts head: Amit Sood, director, Google Cultural Institute. www.theguardian.com. [dostęp 2016-06-06]. (ang.).
  3. CNET: Google Cultural Institute brings dozens of new exhibits online. www.cnet.com. [dostęp 2016-06-06]. (ang.).
  4. Innowacje w Kulturze: Google Cultural Institute. kulturainnowacje.pl. [dostęp 2016-06-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-03)].