Mapy Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Google Maps)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapy Google
Ilustracja
Logo serwisu od 2020 roku
Typ strony serwis mapowy
Data powstania 8 lutego 2005
Autor Google
Właściciel Google
Rejestracja opcjonalnie (konto Google)
Strona internetowa

Mapy Google, Google Mapsserwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map, zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, 360° panoramiczne widoki z poziomu ulic (Street view), natężenie ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, planowanie tras podróży samochodem, transportem publicznym, rowerem, pieszo lub samolotem oraz tworzenie „wizytówek[1]” firm. Został stworzony w 2005 roku przez Google. Jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników. W 2018 uruchomiono opcję Mapy Google „Dla Ciebie”[2].

Odwzorowanie map jest zbliżone do odwzorowania walcowego równokątnego. W przypadku określania nazw krajów czy terytoriów Google stosuje się przede wszystkim do standardu ISO 3166.

Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Tele Atlas i Transnavicom. Autorami zdjęć lotniczych są m.in. TerraMetrics, DigitalGlobe, Spot Image (organizacja pomocnicza Centre National d'Études Spatiales), GeoEye (patrz GeoEye-1) oraz MGGP vAero.

W 2012 roku Google poinformował, że zatrudnia 7 100 pracowników i kontrahentów pracujących nad mapowaniem[3].

Działania techniczne[edytuj | edytuj kod]

Wyszukiwanie[edytuj | edytuj kod]

Geokoder Google Maps analizuje adresy wpisane w języku naturalnym. Usługa ta działa m.in. dla USA, Kanady i większości państw europejskich (w tym Polski), gdzie w największych miastach możliwe jest wyszukiwanie pojedynczych domów. Serwis wskazuje również połączenia drogowe między znalezionymi miejscami z przybliżonym czasem podróży i w rozbiciu na etapy, przebieg trasy może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez przeciąganie jej punktów składowych kursorem myszy.

Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie 52 13 54 N 21 00 20 E spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Mapy Google API[edytuj | edytuj kod]

Google stworzyło API, umożliwiające wstawienie własnej mapy na dowolną stronę internetową. Dostęp do API odbywa się z poziomu języka JavaScript, ActionScript 3 (Google Maps API for Flash®) lub w postaci obrazu (Google Static Maps API). Do korzystania z Google Maps API wymagany jest bezpłatny klucz, który może uzyskać każdy użytkownik konta Google. Klucz pozwala na dostęp z jednej domeny lub katalogu domeny. Google Maps API umożliwia zintegrowanie ze stroną internetową w pełni funkcjonalnej mapy, z własnymi danymi i funkcjami do obsługi zdarzeń. Usługa jest darmowa, jednak zawiera reklamy.

Pierwsze wersje API nie oferowały zaawansowanych funkcji, dostępnych w witrynie Mapy Google. Nowsza wersja 2.8 udostępnia niemal całą funkcjonalność oryginalnego serwisu, wliczając w to:

 • możliwość geokodowania adresów
 • rysowanie polilinii
 • wyznaczanie tras przejazdu wraz z listą kroków
 • pełna kontrola widoku ulic (Street View)
 • wsparcie dla języka KML/GeoRSS

API może być używane bez opłat zarówno w celach domowych, jak i zastosowaniach komercyjnych.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Street View[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Google Street View.
Samochód Google Street View w Polsce (Gorzów Wielkopolski)

W maju 2007 roku do Google Maps dodano Street View, usługę, która pozwala na oglądanie 360° panoram wielu miast na świecie. Zdjęcia są wykonane kamerą zamontowaną na dachu samochodu z poziomu około 250 cm. Wysoka rozdzielczość tych zdjęć (można było rozpoznać na nich twarze sfotografowanych osób) wywołała zarzuty o pogwałcenie prywatności przez Google. Obecnie publikowane zdjęcia posiadają rozmyte twarze przechodniów.

Z okazji odbywającego się w lipcu 2008 roku wyścigu Tour de France w usłudze Street View znalazły się poszczególne etapy wyścigu. Od sierpnia 2008 roku dostępne są również zdjęcia Japonii i Australii. Do grudnia 2009 roku dołączyły zdjęcia wielu miejsc w następujących krajach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Meksyk, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Tajwan, Singapur, Australia i Nowa Zelandia. W 2010 roku dodano pierwsze zdjęcia z Antarktydy[4], a w 2012 – z Polski[5].

Kreator Map Google[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kreator Map Google.

Kreator Map Google (ang. Google Map Maker) to narzędzie udostępnione przez Google, umożliwiające edycję map Google. Pozwala to na usuwanie nieistniejących obiektów, zmianę na prawidłową kategorię obiektów, dodawanie nieoznaczonych obiektów, zatem na poprawianie popularnej mapy dla dobra użytkowników z całego świata. Kreator Map Google nie został jeszcze uruchomiony we wszystkich krajach na świecie i jest w fazie testów. W Polsce narzędzie jest dostępne od września 2012 roku[6]

Google Moja Firma[edytuj | edytuj kod]

Bezpłatna usługa Google umożliwiająca właścicielom firm wyświetlanie nazwy i adresu przedsiębiorstwa w Mapach Google oraz wyszukiwarce[7]. Obecność firmy w Mapach Google poprzedzona jest zazwyczaj założeniem profilu na platformie Google Moja Firma, uzupełnieniem: kategorii działalności, fizycznej lokalizacji firmy, informacji o tym czy firma obsługuje klientów również poza ww. lokalizacją fizyczną, obszaru działalności firmy, danych kontaktowych oraz informacji dodatkowych.

Mapy Google na telefony komórkowe[edytuj | edytuj kod]

Mapy Google na telefony komórkowe (ang. Google Maps for mobile) to darmowa usługa bazująca na serwisie Google Maps i oferująca nawigację satelitarną[8] oraz możliwość oglądania map i zdjęć satelitarnych na telefonach komórkowych i innych urządzeniach mobilnych (przenośnych). Możliwe jest także zgłaszanie przez użytkowników korków, dzięki czemu łatwiej można dostosować swoją trasę[9].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Polskim głosem Map Google do dnia 22 maja 2020 był dziennikarz Polskiego Radia Katowice i właściciel studia lektorskiego Polish Voices Jarosław Juszkiewicz[10]. W dniach od 22 do 29 maja był to głos zaprogramowany komputerowo, znany jako Asystent Google. Ze względu na liczne niezadowolenie spowodowane uciążliwością nowego głosu 29 maja podjęto decyzję o przywróceniu poprzedniego głosu. Google podjęło decyzję o przywróceniu poprzedniego głosu tylko i wyłącznie na okres kilku miesięcy, gdyż planuje dopracowanie głosu komputerowego, aby nie był on już tak uciążliwy dla kierowców.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wizytówka Google, Specjalista ds. Google Maps dokładnie wyjaśnia czym są wizytówki w Mapach Google (pol.).
 2. Mapy Google "Dla Ciebie" - uruchom już dziś i nie czekaj na Google! - Android.com.pl, Android.com.pl - Największe Polskie Centrum Google Android, 14 lipca 2018 [dostęp 2019-02-19] (pol.).
 3. Carlson: To Do What Google Does In Maps, Apple Would Have To Hire 7,000 People. Business Insider Australia, 2012-06-27. [dostęp 2016-10-13].Sprawdź autora:1.
 4. Eksploruj świat ze Street View -- teraz na 7 kontynentach – wpis na Blogu Google Polska, googlepolska.blogspot.com
 5. Obejrzyj Polskę w Street View – wpis na Blogu Google Polska, googlepolska.blogspot.com
 6. Poprawiaj mapy swojej okolicy w Kreatorze map Google, „Blog Google Polska” [dostęp 2017-01-30] (ang.).
 7. Informacje o Google Moja Firma - Komputer - Google Moja Firma - Pomoc, support.google.com [dostęp 2020-04-30].
 8. Poznaj nowe Mapy Google
 9. Mapy Google i korki - poinformuj użytkowników - Android.com.pl, Android.com.pl - Największe Polskie Centrum Google Android, 5 kwietnia 2019 [dostęp 2019-06-17] (pol.).
 10. Wyborcza.pl, katowice.wyborcza.pl [dostęp 2017-05-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Google Sightseeing (ang.) – serwis zajmujący się zbieraniem odnośników do zasugerowanych przez użytkowników znanych bądź interesujących miejsc na Google Maps
 • Poznaj Google Maps API (pol.) – baza przykładów i zastosowań Google Maps API