Google bomb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Google bomb – jedna z technik spamowania wyszukiwarek internetowych linkami, tak aby określona witryna znalazła się na jak najwyższej pozycji wyszukiwań nie wiążących się bezpośrednio z jej zawartością. Zabieg ten przeprowadzany jest przez internautów zwykle w celach humorystycznych lub politycznych (w odróżnieniu od spamu umieszczanego w celach komercyjnych).

Nazwa pochodzi od nazwy popularnej wyszukiwarki internetowej - Google, oraz angielskiego słowa bomb, oznaczającego bombę. Zgodnie z nazewnictwem, podstawowym zabiegiem, z którym wiąże się ta technika, jest zasypywanie wyszukiwarki linkami zwrotnymi do strony docelowej, umieszczonymi w różnych serwisach WWW. Linki te opisane są hasłem, na którego wyniki wyszukiwania sprawca chce wpłynąć. Takie działanie ma wprowadzić w błąd PageRank oraz podobnie działające algorytmy, które oceniają wartość witryn na podstawie prowadzących tam odnośników.

Do polskich osiągnięć zalicza się między innymi przekierowanie wyszukiwań słowa kretyn na stronę posła Andrzeja Leppera, debil na Romana Giertycha, kłamca na biogram premiera Donalda Tuska w Wikipedii oraz wiele innych przykładów wulgaryzmów przekierowujących na strony parlamentarzystów lub ugrupowań politycznych. Istniało też przekierowanie wyszukiwań wyrażenie siedziba szatana na stronę Radia Maryja.

W Polsce tego rodzaju działania mogą być ścigane przez policję, a ich sprawcy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Pochodzący z Cieszyna internauta, który przez kilka miesięcy, do marca 2007, zabawiał się ustawiając przekierowanie słowa kutas na oficjalną stronę prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został oskarżony o publiczne znieważenie[1] i w październiku 2008 stanął przed sądem[2]. Po dwuletniej przerwie w procesie, w październiku 2011, został on skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu[3].

25 stycznia 2007 firma Google ogłosiła, że wprowadziła zmiany do algorytmu pozycjonowania wyników w celu zapobiegania tego typu nadużyciom; ich skuteczność i niezbędność jest przedmiotem pewnej kontrowersji[4].

Przypisy

  1. Ewa Furtak: Cieszynianin oskarżony o zniewagę prezydenta. Gazeta Wyborcza, 2007-09-11. [dostęp 2010-05-31].
  2. mar, PAP: Internauta, oskarżony o obrazę prezydenta, stanie przed sądem. Gazeta Wyborcza, 2008-10-27. [dostęp 2010-05-31].
  3. PAP: 3 miesiące więzienia w zawieszeniu za znieważenie prezydenta. gazeta.pl, 2011-10-25 12:40. [dostęp 2011-10-27].
  4. Kilka słów o Googlebombs. Official Google Webmaster Blog, 2007-01-25.