Google bomb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Google bomb – technika zasypywania wyszukiwarek internetowych linkami tak, aby określona witryna znalazła się na jak najwyższej pozycji wyszukiwań niewiążących się bezpośrednio z jej zawartością. Zabieg ten przeprowadzany jest przez internautów jako żart (w odróżnieniu od spamu umieszczanego w celach komercyjnych).

Nazwa pochodzi od nazwy wyszukiwarki internetowej Google oraz angielskiego słowa bomb oznaczającego bombę. Zgodnie z nazewnictwem, podstawowym zabiegiem, z którym wiąże się ta technika, jest zasypywanie wyszukiwarki linkami zwrotnymi do strony docelowej, umieszczonymi w różnych serwisach WWW. Linki te opisane są hasłem, na którego wyniki wyszukiwania sprawca chce wpłynąć. Takie działanie ma wprowadzić w błąd PageRank oraz podobnie działające algorytmy, które oceniają wartość witryn na podstawie prowadzących tam odnośników.

Przykładem zastosowania Google bomb było zmuszenie wyszukiwarki do wyświetlenia biogramu premiera Donalda Tuska w polskojęzycznej wersji Wikipedii po wpisaniu słowa „kłamca”.

25 stycznia 2007 Google ogłosił, że wprowadziła zmiany do algorytmu pozycjonowania wyników w celu zapobiegania tego typu nadużyciom. Ich skuteczność i niezbędność jest przedmiotem pewnej kontrowersji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kilka słów o Googlebombs. Official Google Webmaster Blog, 2007-01-25.