Gorączka O'nyong-nyong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gorączka O'nyong-nyong
Febris O'nyong-nyong
ICD-10 A92.1

Gorączka O'nyong-nyong (O'nyong'nyong) – choroba wirusowa występująca epidemicznie w Afryce. W przebiegu choroby występują natężone bóle stawów nazywane w języku Acholi O'nyong-nyong[1].

Etiologia[edytuj | edytuj kod]

Chorobę wywołuje alfawirus O'nyong-nyong (ONNV) z rodziny Togaviridae. Naturalny rezerwuar ONN nie został poznany. Za główne wektory uważa się komary Anopheles gambiae oraz Anopheles funestus. Nieznane są przypadki przeniesienia zakażenia pomiędzy ludźmi.

Historia wystąpień[edytuj | edytuj kod]

Wirus został po raz pierwsze wyizolowany podczas epidemii w Gulu w północnej Ugandzie w roku 1959. Rozprzestrzenił się także na kraje ościenne – Kenię, Tanzanię i Zambię. Do 1962 gorączka O'nyong-nyong dotknęła około 2 mln osób.

Infekcje u ludzi i zwierząt były serologicznie stwierdzane także w Nigerii, Ghanie i Sierra Leone. W latach 80. doszło do zakażeń na Wybrzeżu Kości Słoniowej[2].

Kolejne przypadki miały miejsce w Ugandzie w latach 1996-1997 (dystrykty Rakai, Mbarara i Masaka). Spośród 391 osób zbadanych w kierunku występowania wirusa, u 121 wykryto obecność świeżego lub przebytego zakażenia[3].

W 2004 ognisko wystąpiło w Czadzie[2].

Objawy i przebieg[edytuj | edytuj kod]

Okres inkubacji wynosi ponad tydzień. Obraz kliniczny jest zbliżony do choroby chikungunya (także wywoływanej przez togawirusa), jednak gorączka jest mniej nasilona, za to częściej występuje limfadenopatia[4]. Po dwóch dniach pojawia się symetryczna poliartralgia (kolana, łokcie, małe stawy kończyn) a w dwa dni później uogólniona grudkowo-krostkowa wysypka. Po 1-2 tygodniach choroby obserwuje się pełne wyzdrowienie, choć w niektórych przypadkach bóle stawów mogą utrzymywać się dłużej.

Nie opisano przypadków śmiertelnych.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Leczenie przyczynowe nie jest znane. Stosuje się leczenie objawowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Etymology: O'nyong-nyong virus
  2. a b Bessaud M, Peyrefitte CN, Pastorino BAM, Gravier P, Tock F, Boete F, et al. O'nyong-nyong virus, Chad. Emerging Infectious Diseases
  3. Kiwanuka et al. O’Nyong-Nyong Fever in South-Central Uganda, 1996–1997: Clinical Features and Validation of a Clinical Case Definition for Surveillance Purposes, Clinical Infectious Diseases (PDF)
  4. medscape.com: Viral Zoonoses – Rash Arthralgia

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.