Gorączka Q

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gorączka Qbakteryjna, zakaźna choroba owiec i bydła. Jej czynnik etiologiczny jest też zaraźliwy dla człowieka – gorączka Q jest zoonozą. Wywołują ją gram ujemne pałeczki należące do rodzaju Coxiella, a należące do rodziny Legionellaceae. U zwierząt przebiega najczęściej w postaci utajonej z wieloletnim nosicielstwem.

Materiał do badań laboratoryjnych: łożysko, wody płodowe, tkanki płodu, mleko, śluzówka pochwy, wymazy z pochwy i szyjki macicy, odchody.

Gorączka Q u ludzi[edytuj | edytuj kod]

Gorączka Q
Febris Q
ICD-10

A78

Na górze: prawidłowy radiogram klatki piersiowej; na dole: zapalenie płuc w przebiegu gorączki Q
C. burnetii, czynnik sprawczy gorączki Q

Gorączka Q jako zoonoza jest wywoływana przez gram-ujemne Coxiella burnetii i w 60% przypadków jej przebieg jest bezobjawowy. Rezerwuar dla bakterii stanowią: bydło, owce, kozy, psy i inne zwierzęta domowe. Zarażenie występuje najczęściej przez wdychanie aerozoli zawierających skażone cząstki kału, moczu lub mleka zwierząt (drobnoustrój jest również rzadko przenoszony na człowieka przez kleszcze czy poprzez kontakt z chorym). Grupy zawodowo narażone: hodowcy bydła, owiec, kóz, personel weterynaryjny i laboratoriów mikrobiologicznych, pracownicy rzeźni, mleczarni, przetwórni mięsa, pracownicy garbarni, handel skórami. Czas inkubacji wynosi 9–40 dni. Gorączka Q jest uważana za jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie, ponieważ do wywołania infekcji u osób podatnych może wystarczyć tylko jedna bakteria[1]. Choroba objawia się grypopodobnie; gwałtownie pojawiają się gorączka, ogólne złe samopoczucie, silny ból głowy, bóle mięśniowe, utrata apetytu, suchy kaszel, ból opłucnowy, dreszcze. Pojawiają się również objawy z układu pokarmowego: wymioty, biegunka, nudności. Może wystąpić zapalenie wsierdzia, zapalenie płuc[potrzebny przypis]. Gorączka trwa 7–14 dni.

Rozpoznanie[edytuj | edytuj kod]

RTG klatki piersiowej, konsultacja kardiologiczna (stwierdzenie zapalenia wsierdzia), testy serologiczne OWD i aglutynacyjny- stwierdzenie po 2-krotnym badaniu wzrostu miana przeciwciał.

Gorączka Q jako "kozia grypa"[edytuj | edytuj kod]

Kozia grypa jest to nazwa potoczna nadana przez media zachorowaniom na gorączkę Q występującą od roku 2007 w Holandii[2]. Gorączka Q w tym przypadku przenosi się bezpośrednio z kóz na ludzi. Z powodu choroby w Holandii Ministerstwo Rolnictwa zarządziło wybicie 20 tysięcy kóz i owiec (głównie w prowincji Brabancja Północna na południu kraju)[3].

Liczba osób zarażonych gorączką Q (w Holandii)

Od początku 2009 roku rozpoczęto w Holandii kampanię szczepień oraz zdecydowano się na wybicie ponad 35.000 kóz[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Q Fever | CDC, www.cdc.gov [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  2. a b Liczba z Holandii. „Nowości”, s. 20, 17 grudnia 2009. Toruń: Express Media. 
  3. "Kozia grypa" – pierwsze ofiary śmiertelne Onet.pl wiadomości (pol.). 11 grudnia 2009. [dostęp 2009-12-18].
  4. a b Kozia grypa!. „Nowości”, s. 20, 12 grudnia 2009. Toruń: Express Media. 
  5. Netherlands to cull 35,000 goats in Q fever fight (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Riketsjozy. W: Zdzisław Dziubek: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Zdzisław Dziubek (red.). Wyd. wydanie III uaktualnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003, s. 193. ISBN 83-200-2748-9.
  • Choroby zawodowe, red K. Marek

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.