Gorc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gorc
Ilustracja
Gorc – widok od południowej strony (dol. Jamnego Potoku)
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 1228 m n.p.m.
Wybitność 178 m
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gorc”
Ziemia49°33′54,6″N 20°15′10,8″E/49,565167 20,253000
Widok na Gorc z polany Gorc Porębski
Widok na Gorc i przełęcz Przysłop z Lubomierza

Gorc (1228 m) – szczyt we wschodniej części grzbietu głównego Gorców. Jego charakterystyczna sylwetka z kilkoma polanami jest dobrze rozpoznawalna z dużych odległości. Zbudowany jest z grubych ławic piaskowców magurskich i zlepieńców. Północne stoki pokryte są lasami jodłowo-bukowymi, wyższe partie świerkowymi. Wchodzi w skład wielokilometrowej długości Pasma Gorca ciągnącego się od Turbacza na wschód. Nazwa szczytu pochodzić może od sposobu powstania polan, które zostały uzyskane sposobem żarowym, czyli są „wygorzałe”[1].

Na niektórych mapach może być on oznaczany jako Gorc Kamienicki. Nazwa ta została przeniesiona od nazwy polany Gorc Kamienicki znajdującej się na północnym grzbiecie Gorca[1].

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Gorc jest zwornikiem dla kilku grzbietów:

Z Gorca spływają liczne potoki zasilające Kamienicę lub Ochotnicę. Większe z nich to: Potok Gorcowy, Młynne, Zasadny Potok, Głębieniec, Ustępny, Spaleniec[3].

Gorc jest najdalej na wschód wysuniętym szczytem Gorczańskiego Parku Narodowego i przebiega przez niego granica tego parku. Od południowej strony doliną Potoku Gorcowego, niemal pod wierzchołek Gorca podchodzą pastwiska i pola uprawne i wsi Ochotnica Dolna, a lewym odgałęzieniem potoku Jamne miejscowości Ochotnica Górna. Niegdyś większość południowych stoków Gorca pokryta była wypasanymi polanami z licznymi szałasami i polami uprawnymi, obecnie znaczna ich część jest nieużytkowana i zaczyna zarastać lasem[4].

Na południowo-wschodnim grzbiecie znajduje się niewielka Jaskinia w Gorcu[5].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Gorc jest celem wycieczek turystycznych, funkcjonuje na nim również sezonowa studencka baza namiotowa na Gorcu. Sam szczyt Gorca porośnięty jest rzadkim lasem, który przesłania widoki. Dawniej na szczycie stała drewniana wieża triangulacyjna, z jej pomostu wznoszącego się wysoko ponad koronami drzew roztaczała się na wszystkie strony szeroka panorama – przy dobrej widoczności sięgająca odległego o 80 km Krakowa. Obecnie dobre widoki roztaczają się jeszcze z jego polan, już zaczynających zarastać lasem. Pod szczytem są trzy polany: Gorc Gorcowski, Gorc Młynieński i Gorc Kamienicki z rozległymi widokami na Beskid Wyspowy i Sądecki, Pieniny i Tatry. Na stokach Gorca znajdują się następne polany: Nowa Polana, Świnkówka, Ustępne, Hale Gorcowskie[1].

W 2015 r. wybudowano na szczycie Gorca wieżę widokową. Ma całkowicie obudowane schody wejściowe i taras widokowy, dzięki temu mogą na nią wejść nawet osoby z lękiem wysokości[6].

 Osobny artykuł: Wieża widokowa na Gorcu.
Wieża widokowa

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski niebieski z Rzek przez Nową Polanę na Gorc. 2 h, ↓ 1.10 h, deniwelacja 510 m.
szlak turystyczny zielony zielony z Polany Gabrowskiej przez Jaworzynę Kamienicką, Polanę Przysłop Dolny, na Gorc. 1:45 h
szlak turystyczny zielony zielony z Ochotnicy Dolnej przez Piorunowiec na Gorc. 2.50 h, ↓ 1.40 h, deniwelacja 640 m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M. Cieszkowski i inni, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.i inni
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-08-31].
  3. a b Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
  4. Jolanta Wyznakiewicz, Wędrówka przez Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Przewodnik turystyczny, Pruszków: Zakł. Wyd.-Propagandowy PTTK, 1982.
  5. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2018-03-26].
  6. Gmina Ochotnica Dolna [dostęp 2019-07-31].
Panorama Tatr z Gorca