Gordon Freeman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gordon Freeman
Postać z serii Half-Life
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Half-Life

Ostatnie wystąpienie

Half-Life: Alyx

Twórca

Chuck Jones (Half-Lifegrafika koncepcyjna)
• Dhabih Eng (Half-Life 2 – grafika koncepcyjna)
Marc Laidlaw (biografia)
Gabe Newell (imię i nazwisko)[1]

Dane biograficzne
Przynależność

• personel naukowy Black Mesa
• ruch oporu

Płeć

mężczyzna

Inne informacje
Wiek

27 (lata 2000.)

Zajęcie

naukowiec w Black Mesa Research Facility
• przywódca ruchu oporu (Half-Life 2 i późniejsze)

Atrybuty

łom, kombinezon HEV, działo grawitacyjne

Cosplay Gordona Freemana z działem grawitacyjnym (Otakon 2008)

Gordon Freeman – postać fikcyjna, główny bohater serii gier komputerowych pod tytułem Half-Life. Rozpoznawczymi atrybutami Gordona są łom (jego pierwsza broń)[2], szaro-pomarańczowy pancerz HEV (ang. Hazardous Environment, mający za zadanie chronić go przed zgubnym wpływem nieprzyjaznych warunków, takich jak promieniowanie czy toksyczność)[3] i działo grawitacyjne (ang. Gravity gun), pozwalające na manipulację innymi przedmiotami, np. przyciągnięcie beczki i wyrzucenie jej w powietrze[4].

Half-Life[5][edytuj | edytuj kod]

Gordon Freeman był fizykiem teoretycznym Masachusetts Institute of Technology. Jego mentor z MIT dr. Isaac Kleiner zaproponował mu posadę w tajnym ośrodku badawczym Black Mesa w stanie Nowy Meksyk[6], na co Gordon się zgodził. 5 maja 2000 roku 27 letni naukowiec wziął udział w doświadczeniu sprawdzającym stabilność spektometru antymasy i wprowadzeniu pewnej próbki[7]. Po zetknięciu się próbki z promieniem zaczęła się kaskada rezonansowa, część naukowców zginęła, a po całym ośrodku rozprzestrzeniały się portale do świata Xen, którego mieszkańcy zaczęli atakować personel. Gordon przez chwilę przebywał w innym wymiarze, po czym powrócił na Ziemię i stracił przytomność[2]. Po przebudzeniu mężczyzna walczył z istotami z innego świata i na prośbę Eli'ego Vance'a[8] wyruszył na powierzchnię, by wezwać pomoc. Jednak gdy tam dotarł okazało się, że do Black Mesa przybył oddział H.E.C.U. mający na celu likwidację kosmitów, jak i świadków nieudanego eksperymentu[9]. Gordon walczył również z nimi i zaczął swoją podróż do kompleksu lambda[10], gdzie mógłby się przenieść do Xen i zabić Nihilantha, kosmitę który podtrzymuje powstawanie nowych portali. Po dotarciu na miejsce Gordon przeniósł się do innego wymiaru[11]. Gdy pokonał Nihilantha[12], stanął naprzeciw G-Mana, tajemniczej osoby potrafiącej manipulować czasem i przestrzenią, dał on bohaterowi wybór: Freeman zgodzi się pracować dla „pracodawców” G-Mana lub stanie do walki w pojedynku, którego nie ma szans aby wygrać[13].

Half-Life 2[14][edytuj | edytuj kod]

Gordon Freeman przystał na współpracę z G-Manem[15], który zawiesił go w czasie na 20 lat. Mężczyzna budzi się w pociągu zmierzającym do City 17, miasta położonego w Europie[16]. Przez kaskadę rezonansową Ziemia zwróciła uwagę Kombinatu, międzywymiarowego imperium, które wygrało z ludzkością wojnę trwającą jedynie 7 godzin. Ludzie musieli się podporządkować nowemu władcy, a najeźdźcy zablokowali im możliwość reprodukcji. Freeman spotyka dawnego znajomego, Barneya Calhouna, ochroniarza Black Mesy[17] i dociera do kryjówki w której znajduje Isaaca Kleinera i córkę Eli'ego, Alyx Vance[18]. Gordon dołącza do Ruchu Oporu w celu walki z Kombinatem, sam zyskał dużą sławę przez wcześniejsze wydarzenia i jest traktowany jako bohater. Po udanym ataku na więzienie Nova Prospekt, w którym ludzi zamieniano w cyborgów posłusznych najeźdźcy wybucha powstanie[19]. Naukowiec wyrusza do Cytadeli, wielkiej siedziby sił imperium, by uratować z więzienia Eli'ego Vance'a i zakończyć rządy Wallace'a Breena, który stał się ambasadorem ludzkości, a tak naprawdę był posłuszny kosmitom. Mężczyźnie wszystko się udaje i uszkadza reaktor Cytadeli uniemożliwiając działanie znajdującego się tam teleportu. Następuje jednak eksplozja, która zabiłaby Gordona i Alyx[20], w tym momencie przed Gordonem ponownie staje G-Man, stwierdzając, że tym razem nie da mu iluzji wyboru i Gordon powróci wtedy, gdy będzie potrzebny[21].

Half-Life 2: Episode One[22][edytuj | edytuj kod]

Na początku gry Gordon Freeman jest świadkiem tego, jak G-Man chce do niego przemówić, jednak przerywają mu to Vortiguanty, zdenerwowana tajemnicza osoba odchodzi[23]. Naukowiec budzi się wśród gruzów pod Cytadelą, ratuje go Alyx Vance i jej robotyczny przyjaciel Dog. Okazuje się, że reaktor uszkodzony przez bohatera wcześniej, wybuchnie[24], przy czym zniszczy City 17. Gordon i Alyx powracają do placówki Kombinatu by spowolnić topnienie reaktora[25]. Dowiadują się, że lokalne siły imperium mają zamiar wezwać pomoc i poprosić o przybycie posiłków. Bohater kopiuje wiadomość, a następnie wraz z towarzyszką kieruje się na stację kolejową, by jak najszybciej opuścić miasto. Podczas wybuchu fala uderzeniowa niszczy pociąg Gordona i Alyx, a wiadomość Kombinatu zostaje wysłana[26].

Half-Life 2: Episode Two[27][edytuj | edytuj kod]

Po przebudzeniu Gordon Freeman razem z Alyx wyruszają do bazy w White Forest[28], gdzie czekają na nich Isaac Kleiner, Eli Vance i Arne Magnusson, spotykając po drodze wiele trudności. W trakcie podróży kobieta zostaje zraniona przez Huntera, ratuje ją grupa Vortiguantów, którzy są wdzięczni za poczynania bohaterów[29]. Podczas leczenia kobiety przed naukowcem znów stawia się G-Man, mówi że Alyx jest także pod jego opieką, każe Gordonowi, by przetransportował ją bezpiecznie do White Forest[30], także szepcze do nieprzytomnej Alyx by przekazała wiadomość „Przygotuj się, na nieprzewidziane konsekwencje” do jej ojca[31]. Gdy docierają do bazy Alyx przekazuje dane, które pobrała z Cytadeli dr. Kleinerowi, a Freeman musi odeprzeć natarcie sił najeźdźcy na placówkę[32]. Z przekazanych informacji wszyscy dowiadują się, o lokalizacji statku Borealis, eksperymentu z Aperture Science uważanego, za zaginiony, statek ten posiada zaawansowaną technologię służącą do teleportacji. Kleiner chce by wynalazek zwrócono przeciwko Kombinatowi, a Eli, ze względu na incydent w Black Mesa chce go zniszczyć[33]. Z placówki zostaje wystrzelona rakieta, która zamyka portal otworzony w wyniku eksplozji Cytadeli[34]. Niespodziewanie bohaterów atakują Advisorzy, ginie ojciec Alyx, a dwójkę głównych bohaterów ratuje od tego Dog atakujący kosmitów. Eli w ostatnich chwilach życia, prosi, by Gordon i jego córka zniszczyli Borealis[35].

Half-Life: Alyx[36][edytuj | edytuj kod]

Gordon występuje tuż przed zakończeniem gry – gdy G-Man ma zamiar złożyć propozycję Alyx Vance przez chwilę widoczna jest podobizna Freemana, opisana jako „ktoś, kto nie był w stanie lub nie chciał wykonać przydzielonych mu zadań”[37].

Doktor Freeman pojawia się także w scence po napisach końcowych, tym razem sterowany przez gracza. Po tym, jak Alyx akceptuje ofertę G-Mana i zostaje zawieszona w czasie, Gordon odzyskuje przytomność tuż po zakończeniu fabuły z Episode Two, aczkolwiek ze zmienionym przebiegiem zdarzeń – Eli Vance nadal żyje i nie ma wśród nich Alyx[38]. Eli uświadamia sobie, że G-Man uratował mu życie w zamian za wolność jego córki i decyduje się unicestwić G-Mana[39]. W tym momencie do hangaru wkracza Dog, niosąc łom Gordona. Eli wręcza Freemanowi łom, stwierdzając, że mają co robić.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Valve Corporation, Half-Life 2: Raising the Bar (ang.).
 2. a b Valve Corporation, Half-Life. Poziom/obszar: Unforseen Consequences .
 3. Valve Corporation, Half-Life. Poziom/obszar: Anomalous Materials (ang.). Cytat: „Hazardous Environment Suit: Welcome to the HEV Mark 4 Protective System, for use in hazardous environment conditions.”
 4. Gravity Gun – #5 Top Video Game Weapons [online], IGN [dostęp 2021-03-15] (ang.).
 5. Valve Corporation, Half-Life, 19 listopada 1998.
 6. Gearbox Software, Half-Life: Decay, 14 listopada 2001.
 7. Valve Corporation, Half-Life. Poziom/obszar: Anomalous Materials .
 8. Valve Corporation, Half-Life, Eli Vance, Cytat: Gordon, you're alive! Thank God for that hazard suit. I'm afraid to move him, and all our phones are out. Please, get to the surface as soon as you can, and let someone know we're stranded down here. You'll need me to activate the retinal scanners. I'm sure the rest of the science team will gladly help you. (ang.).
 9. Valve Corporation, Half-Life. Poziom/obszar: We've Got Hostiles .
 10. Valve Corporation, Half-Life, Naukowiec, Cytat: Well, I'll let you out, but I'm warning you...it's hell out there. It's completely under military control. You'll have to sneak and fight your way from one end to the other, and I don't expect you'll meet many of our peers along the way. But if you do survive and somehow make it across the base, you'll end up at the Lambda Complex, where the rest of the science team has taken shelter. I wouldn't venture there myself, but I will let them know that you are coming (ang.).
 11. Valve Corporation, Half-Life. Poziom/obszar: Xen .
 12. Valve Corporation, Half-Life. Poziom/obszar: Nihilanth .
 13. Valve Corporation, Half-Life, G-Man, Cytat: That’s why I’m here, Mr. Freeman. I have recommended your services to my employers, and they have authorized me to offer you a job. They agree with me that you have limitless potential. You’ve proved yourself a decisive man, so I don’t expect you’ll have any trouble deciding what to do. If you’re interested, just step into the portal and I will take that as a yes. Otherwise...well...I can offer you a battle you have no chance of winning. Rather an anticlimax, after what you’ve just survived (ang.).
 14. Valve Corporation, Half-Life 2, 16 listopada 2004.
 15. Valve Corporation, Half-Life 2, G-Man, Cytat: Rise and shine, Mister Freeman – rise and... shine. Not that I wish... to imply that you have been sleeping on... the job. No one is more deserving of a rest, and all the effort in the world would have gone to waste until... well... let's just say your hour has... come again. The right man in the wrong place can make all the difference in the world. So, wake up, Mister Freeman... wake up and... smell the ashes (ang.).
 16. Valve Corporation, Half-Life 2. Poziom/obszar: Point Insertion .
 17. Valve Corporation, Half-Life 2, Barney Calhoun, Cytat: It's me, Gordon! Barney from Black Mesa.
 18. Valve Corporation, Half-Life 2. Poziom/obszar: Red Letter .
 19. Valve Corporation, Half-Life 2. Poziom/obszar: Nova Prospekt .
 20. Valve Corporation, Half-Life 2. Poziom/obszar: Dark Energy .
 21. Valve Corporation, Half-Life 2, G-Man, Cytat: Time, Dr. Freeman? Is it really that time again? It seems as if you only just arrived. You've done a great deal in a small time span. You've done so well, in fact, that I've received some interesting offers for your services. Ordinarily, I wouldn't contemplate them... but these *are* extraordinary times. Rather than offer you the illusion of free choice, I will take the liberty of choosing for you... if and when your time comes round again. I do apologize for what must seem to you an arbitrary imposition, Dr. Freeman. I trust it will all make sense to you in the course of... well... I'm really not at liberty to say. In the meantime... this is where I get off (ang.).
 22. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One, 1 czerwca 2006.
 23. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Poziom/obszar: Undue Alarm .
 24. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One, Isaac Kleiner, Cytat: What? Oh dear! But there's really no time! The core is exceedingly close to collapse. Why, there's no way to get far enough without first...well...nothing short of a direct intervention in the core could possibly retard the reaction (ang.).
 25. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Poziom/obszar: Direct Intervention .
 26. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Poziom/obszar: Exit 17 .
 27. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two, 10 października 2007.
 28. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two. Poziom/obszar: To the White Forest .
 29. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two. Poziom/obszar: This Vortal Coil .
 30. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two, G-Man, Cytat: Doctor Freeman... I realize this moment may not be the most convenient for a heart-to-heart, but I had to wait until your... Friends, eh? Were otherwise occupied. There was a time they cared nothing for miss Vance, when their only experience of humanity was a crow-- bar, coming at them down a steel corridor. When I plucked her from Black Mesa, I acted in the face of objections, that she was a mere child, and of no practical use to anyone. I have since learned to ignore such naysayers, when... Quelling them, hm? Was out of the question. Still, I am not one to squander my investments, and I remain confident that she was worth far more than the initial... Appraisal. That's why I must now extract from you some small repayment owed for your own survival. See her safely to White Forest, Dr. Freeman. I wish I could do more than keep an eye on you, but I have agreed to abide by certain... Restrictions, hm? (ang.).
 31. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two, G-Man, Cytat: Now, listen carefully my dear. When you see your... Father... Relay these words. Prepare for unforeseen consequences (ang.).
 32. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two. Poziom/obszar: Under The Radar .
 33. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two. Poziom/obszar: Our Mutual Friend .
 34. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two. Poziom/obszar: T-Minus One .
 35. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode Two, Eli Vance, Cytat: Destroy that ship! Whatever it takes! (ang.).
 36. Valve Corporation, Half-Life: Alyx, 23 marca 2020.
 37. Valve Corporation, Half-Life: Alyx. Poziom/obszar: Point Extraction (ang.). Cytat: „G-Man: A previous hire has been unable — or unwilling — to perform the tasks laid before him. We have struggled to find a suitable replacement. Until now.”
 38. Valve Corporation, Half-Life: Alyx. Poziom/obszar: Point Extraction (ang.). Cytat: „Eli Vance: Gordon! Gordon! Wake up, Gordon! She's gone, Gordon. She's GONE.”
 39. Valve Corporation, Half-Life: Alyx. Poziom/obszar: Point Extraction (ang.). Cytat: „Eli Vance: Son of a bitch and his "unforeseen consequences"! I knew it. When I get my hands on him, I'm gonna… I'm gonna KILL him. I've got to figure this out. Right now…”