Gordon Ramsay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gordon Ramsay
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 listopada 1966
Johnstone

Zawód, zajęcie

kucharz, restaurator

Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Strona internetowa

Gordon James Ramsay (ur. 8 listopada 1966 w Johnstone) – szkocki kucharz, restaurator, autor książek kucharskich.

Według dwutygodnika „Forbes” z dochodem 38 milionów dolarów jest najlepiej zarabiającym szefem kuchni na świecie[1].

Prowadzi programy telewizyjne, m.in. Ku... jak kucharz, amerykańskie i brytyjskie wersje Hell’s Kitchen i Kuchenne koszmary oraz Hotel Hell.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gordon Ramsay, z pochodzenia Szkot, wychował się w Stratford-upon-Avon w Anglii. Wiele wskazywało na to, że w przyszłości zostanie zawodowym sportowcem. Przez trzy lata grał w drużynie Rangers, jednak gdy skończył osiemnaście lat, ze względu na kontuzję, postanowił kontynuować naukę w szkole o kierunku hotelarskim. Wkrótce potem rozpoczęła się jego zawodowa kariera, jako szefa kuchni.

W Londynie pracował z Markiem Pierre’em White’em na początku działalności Harvey’s w Wandsworth, skąd po kilku latach przeniósł się do Le Gavroche, aby współpracować z Albertem Roux. Potem na trzy lata przeprowadził się do Francji, gdzie zdobywał doświadczenie w kuchniach Guya Savoya oraz Joela Robuchona. W październiku 1993 roku Gordon został szefem nowej restauracji Aubergine i wkrótce potem rozsławił ją, zdobywając wiele prestiżowych nagród, w tym dwie gwiazdki w przewodniku Michelina.

W 1998 roku otworzył swoją pierwszą własną restaurację w Chelsea. Dwa lata później został uhonorowany tytułem Kucharza Roku, a w następnym roku restauracja Gordona Ramsaya wyróżniona została w przewodniku Michelina trzema gwiazdkami, które utrzymała do dzisiaj. W ciągu kolejnych pięciu lat otworzył szereg restauracji m.in.: Gordon Ramsay at Claridge’s, Pétrus, The Grill Room, Menu at The Connaught, The Savoy Grill oraz pierwszą restaurację poza Wielką Brytanią: Verre w Dubaju. W styczniu 2013 roku był właścicielem lub firmował swoim nazwiskiem 30 resturacji w następujących krajach: Wielka Brytania (11), Stany Zjednoczone (10), Francja (2), Włochy (2), Irlandia (1), Katar (2) i Japonia (2)[2]. Jest jednym z trzech szefów kuchni, obok Alaina Ducasse’a i Joela Robuchona, których restauracje w tym samym czasie posiadały więcej niż 10 gwiazdek[3]. Do tej pory zdobył ich 15, a w styczniu 2013 r. w 6 restauracjach miał łącznie 11 gwiazdek Michelin[4][5][6][7].

Jest autorem wielu książek kucharskich, w tym m.in.: Passion For Flavour, Passion For Seafood, A Chef For All Seasons, Just Desserts, Kitchen Heaven, Makes It Easy, Sunday Lunch, Healthy Appetite, Cooking for Friends, World Kitchen oraz dwóch autobiografii: Humble Pie i Playing With Fire.

Ramsay mieszka w Wandsworth w południowym Londynie z żoną Taną i piątką dzieci: Megan, Matyldą, bliźniakami Jackiem i Holly oraz najmłodszym Oscarem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]