Gosławice (Konin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gosławice
Dzielnica Konina
Ilustracja
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miasto

Konin

W granicach Konina

1976

Powierzchnia

15,63 km²

Wysokość

89 m n.p.m.

Populacja (2016)
• liczba ludności


1 761

Strefa numeracyjna

63

Kod pocztowy

62-507

Tablice rejestracyjne

PN

Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, u góry znajduje się punkt z opisem „Gosławice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gosławice”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Gosławice”
Ziemia52°17′38″N 18°15′58″E/52,293939 18,266186
Portal Polska

Gosławice – dzielnica Konina położona w północnej części miasta, około 7 km. na północ od centrum Konina. Położona jest nad brzegiem Jeziora Gosławskiego. Pierwsza wzmianka o Gosławicach pochodzi z 1280 r., kiedy to Przemysł II potwierdził nadanie osady klasztorowi w Lądzie. Trzy lata później wieś przeszła w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich, następnie była także własnością szlachecką. W marcu 1944 r. hitlerowcy zorganizowali tu obóz pracy, obejmujący swym zasięgiem także okoliczne wsie (Maliniec, Cukrownia Gosławice). Do końca okupacji niemieckiej przez obóz przeszło ponad 15 tys. osób. W 1976 r. Gosławice włączono w skład miasta Konina.

Gorzelnia, która mieści się w niedużej odległości od zamku, według niektórych źródeł znajdujących się w Wojewódzkim Inspektoracie Zabytków, zbudowana jest na ruinach zamku z czasów Bolesława Chrobrego. Zamek został doszczętnie zniszczony, pozostały po nim tylko fundamenty, na których zbudowano gorzelnię.

W Gosławicach mieści się elektrownia Konin (583 MW), wchodząca w skład PAK. Wzniesiona została w latach 19541964, i była pierwszą w Polsce elektrownią, wybudowaną po II wojnie światowej, w której jako paliwo wykorzystywano węgiel brunatny. Na południe od zabudowań osiedla położone jest wyrobisko nieczynnej odkrywki węgla brunatnego „Gosławice”, eksploatowanej w latach 19571974.

Zamek w Gosławicach

W Gosławicach znajduje się kilka zabytków:

  • Kościół św. Andrzeja Apostoła, wybudowany w pierwszej połowie XV wieku; jest gotycką budowlą centralną; do ośmiobocznej nawy przylegają cztery pomieszczenia – prezbiterium, dwie kaplice i kruchta.
  • Zamek, usytuowany nad brzegiem jeziora; wzniesiony z cegły w latach 14181426, składa się z dwóch równolegle ustawionych piętrowych budynków; zamek otoczony jest wysokim murem; obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Okręgowego.
  • Dworek, wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, kopia zniszczonego obiektu w Ruszkowie I.

Oprócz Gosławic w skład tej dzielnicy wchodzi jeszcze oddalone o 1 km na północ, osiedle Gaj.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]