Gosławice (Konin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Konina. Zobacz też: inne hasła o tej nazwie.
Gosławice
Dzielnica Konina
Ilustracja
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miasto Konin
W granicach Konina 1976
Powierzchnia 15,63 km²
Wysokość 89 m n.p.m.
Populacja (2016)
• liczba ludności

1 761
Strefa numeracyjna 63
Kod pocztowy 62-507
Tablice rejestracyjne PN
Położenie na mapie Konina
Mapa lokalizacyjna Konina
Gosławice
Gosławice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gosławice
Gosławice
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Gosławice
Gosławice
Ziemia52°17′38″N 18°15′58″E/52,293939 18,266186
Portal Portal Polska

Gosławice – dzielnica Konina położona w północnej części miasta, około 7 km. na północ od centrum Konina. Położona nad brzegiem Jeziora Gosławskiego. Pierwsza wzmianka o Gosławicach pochodzi z 1280 r., kiedy to Przemysł II potwierdził nadanie osady klasztorowi w Lądzie. Trzy lata później wieś przeszła w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich, później była także własnością szlachecką. W marcu 1944 r. hitlerowcy zorganizowali tu obóz pracy, obejmujący swym zasięgiem także okoliczne wsie (Maliniec, Cukrownia Gosławice). Do końca okupacji niemieckiej przez obóz przeszło ponad 15 tys. osób. W 1976 r. Gosławice włączono w skład miasta Konina.

Gorzelnia, która mieści się w niedużej odległości od zamku, według niektórych źródeł znajdujących się w Wojewódzkim Inspektoracie Zabytków, zbudowana jest na ruinach zamku z czasów Bolesława Chrobrego. Zamek został doszczętnie zniszczony, pozostały po nim tylko fundamenty, na których to zbudowano gorzelnię.

W Gosławicach mieści się elektrownia Konin (583 MW), wchodząca w skład PAK. Wzniesiona w latach 19541964, była pierwszą w Polsce elektrownią, wybudowaną po II wojnie światowej, w której jako paliwo wykorzystywano węgiel brunatny. Na południe od zabudowań osiedla położone jest wyrobisko nieczynnej odkrywki węgla brunatnego „Gosławice”, eksploatowanej w latach 19571974.

Zamek w Gosławicach

W Gosławicach znajduje się kilka zabytków:

  • Kościół św. Andrzeja Apostoła, wybudowany w pierwszej połowie XV wieku; jest gotycką budowlą centralną; do ośmiobocznej nawy przylegają cztery pomieszczenia - prezbiterium, dwie kaplice i kruchta.
  • Zamek, usytuowany nad brzegiem jeziora; wzniesiony z cegły w latach 14181426, składa się z dwóch równolegle ustawionych piętrowych budynków; zamek otoczony jest wysokim murem; obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Okręgowego.
  • Dworek, wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, kopia zniszczonego obiektu w Ruszkowa I.

Oprócz Gosławic w skład tej dzielnicy wchodzi jeszcze oddalone o 1 km na północ osiedle Gaj.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]