Gospel Plow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gospel Plow
Utwór Boba Dylana
z albumu Bob Dylan
Wydany 19 marca 1962
Nagrywany 22 listopada 1961
Gatunek folk
Długość 1:43
Twórca anonimowy, Bob Dylan
Producent John Hammond
Wydawnictwo Columbia Records

Gospel Plow – tradycyjna piosenka gospelowa, zaaranżowana i nagrana przez Boba Dylana na jego pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961. Inne tytuły tego utworu: „Hold On”, „Keep Your Eyes on the Prize”, „Keep Your Hand on the Plow”.

Historia utworu[edytuj | edytuj kod]

Dylanowski „Gospel Plow” jest dawnym i szacownym spiritualem znanym najczęściej pod tytułem „Hold On”. Muzyk przearanżował utwór i użył tego tytułu.

Przez większość badaczy folkloru uważany jest za afroamerykański spiritual. Jednak był on również hymnem wykonywanym przez białych fundamentalistów z „Holiness Churches” (wywodzących się głównie z metodystów). Ruch ten cieszył się pewnym powodzeniem po wojnie secesyjnej. Wykonywali oni pieśni tak emocjonalnie (kładli olbrzymi nacisk na muzykę i nawet taniec), że dorównywali w tym nawet kościołom afroamerykańskim. To przyciągało do nich ludzi z nawet najbardziej izolowanych górskich społeczności.

Folklorysta Cecil Sharp usłyszał ten utwór wykonywany w 1917 r. w jednym z kościołów należących do białej wspólnoty religijnej w Kentucky i był przekonany, że utwór ten uległ wpływom afroamerykańskim.

Kluczową frazą pieśni jest „Hold on, keep your hand on the plow, hold on'”, która była używana aby wywołać silny oddźwięk u słuchaczy.

Wersje Boba Dylana[edytuj | edytuj kod]

Wersja Dylana jest wykonywana w bardzo szybkim tempie i do tego jego partie wokalne uzupełnione są typową dylanowską grą na harmonijce ustnej. Wszystkie wersje dylanowskie są niezwykle dynamiczne.

Pierwsze nagranie tego utworu przez Dylana pochodzi z jego koncertu z 4 listopada 1961. Koncert ów odbył się w Carnegie Recital Hall i Dylana wysłuchało wtedy 50 osób.

22 grudnia 1961, podczas jazdy do domu na Boże Narodzenie, Dylan został nagrany przez Tony’ego Glovera w domu Bonnie Beecher w Minneapolis w stanie Minnesota. Nagrania z tej taśmy przewyższają te z jego pierwszego albumu i stały się podstawą pierwszego bootlegu w historii, noszącego tytuł Great White Wonder. Jednym z nagranych utworów był „Gospel Plow”.

Tego samego dnia został nagrany przez Dave’a Whittakera i taśma ta, zawierająca również „Gospel Plow”, nosi tytuł Minnesota Hotel Tape.

28 sierpnia 1963 Dylan wystąpił podczas Marszu na Waszyngton i wykonał trzy utwory, wśród nich „Keep Your Eyes on the Prize”. Towarzyszyli mu Len Chandler (śpiew i gitara), Joan Baez (śpiew i gitara) i być może także G.I. Turner (gitara).

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

  • Pete Seeger zaśpiewał tę pieśń na koncercie w Village Gate, co zostało uwiecznione na albumie Pete Seeger at the Village Gate, Volume 2.
  • W 1987 r. hymn ten został nagrany na albumie To Be His Child grupy Nashville Bluegrass Band.
  • Pieśń ta, w wykonaniu Mahalii Jackson, została umieszczona (jako „Keep Your Hand on the Plow”) na jej podwójnym zbiorczym albumie Gospels, Spirituals & Hymns w 1991 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5​.
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8​.
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]