Gotard Wilhelm Butler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gothard Wilhelm Butler
Buttler III
Buttler III
Data urodzenia ok. 1600
Miejsce urodzenia Goldynga
Data śmierci 18 stycznia 1660
Rodzina Butlerowie
Rodzice Teodor Butler
Dorota von Streithorst
Małżeństwo Konstancja Wodyńska
Dzieci Katarzyna 1voto Grothus, 2voto Felkiersamb
Teodor

Marek, Jan, Aleksander

Gothard Wilhelm Butler, herbu Butler (ur. ok. 1600 w Goldyndze, zm. 18 stycznia 1660) – podskarbi nadworny koronny, podkomorzy nadworny koronny, dowódca straży przybocznej króla Jana Kazimierza, starosta preński, nowski, parnawski i bolesławski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Teodora Butlera i Doroty von Streithorst[1], wnuk Jana. Rozpoczynał służbę jako pisarz dworski. Wkrótce potem potem został dworzaninem królewicza Jana Kazimierza. Był z nim związany aż do swojej śmierci. Towarzyszył królowi także w wyprawie do Hiszpanii w 1638 roku i był z nim więziony przez kardynała Richelieu we Francji. Dzięki wymianie listów, które osobiście przewoził do Ludwika XIV i polskiego dworu, król został wkrótce oswobodzony. Jako pierwszy z członków swojej rodziny porzucił protestantyzm na rzecz katolicyzmu.

Po objęciu starostwa (wówczas jednego z bogatszych w Rzeczypospolitej) rozpoczął budowę zamku w Prenach.

Pojął za żonę Konstancję Wodyńską, córkę Marka Wodyńskiego, kasztelana podlaskiego. Po jego śmierci tytuł Podkomorzego przejął jego najstarszy syn Teodor.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich, Tom 1, Stanisław Kazimierz Kossakowski, Julian Błeszczyński, s.51

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]