Gothic (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gothic
Gothic Logo.png
Producenci Piranha Bytes (Gothic I, II, Noc Kruka, 3)
Spellbound Entertainment (Arcania, Upadek Setariff)
Trine Games (Gothic 3: Zmierzch bogów)
HandyGames
Wydawcy Xicat (1997–2001)
Deep Silver (2006)
JoWooD Entertainment (2002–2010)
Nordic Games (od 2011)
Dystrybutorzy PL: cdp.pl
Pierwsza gra serii Gothic (2001)
Ostatnia gra serii Gothic 3: Zmierzch bogów (2008)
Platformy sprzętowe Microsoft Windows, telefon komórkowy
Gatunek fabularna gra akcji

Gothic – seria fabularnych gier akcji zapoczątkowana przez firmę Piranha Bytes, która stworzyła trzy pierwsze tytuły i dodatek do części drugiej. Rozszerzenie do części trzeciej, zatytułowane Gothic 3: Zmierzch bogów, wyprodukowała firma Trine Games. Wydana została także gra na telefony komórkowe. Wydawcą serii od 2011 roku jest Nordic Games, w Polsce dystrybuuje ją CDP.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze trzy gry zostały wyprodukowane przez niemiecką firmę Piranha Bytes.

W drugiej części bohater eksploruje pozostałe tereny wyspy Khorinis oraz miasto portowe o tej samej nazwie. Wraca do Górniczej Doliny (gdzie dawniej znajdowała się Kolonia), aby pokonać smoki wezwane przez Śniącego, pokonanego w pierwszej części.

Dodatek do drugiej części – Gothic II: Noc Kruka – zawiera nowy wątek fabularny, który umożliwia grę przez kolejnych kilka/kilkanaście godzin. Wątek ten wpleciony jest pomiędzy II a III akt rozgrywki. Umożliwia on także przyłączenie się do Piratów, Bandytów i Wodnego Kręgu, dodaje do gry kilkanaście nowych przedmiotów, ponad 100 nowych postaci niezależnych, nową krainę do eksploracji (Jarkendar) i inne elementy takie jak na przykład pasy i kostury.

Kolejna część, Gothic 3, która światło dzienne ujrzała 13 października 2006 r. (w Polsce 3 listopada), rozgrywa się już na kontynencie, w królestwie Myrtany. Varant to pustynna kraina zajmująca południową część kontynentu, w której mieszkają asasyni pod przywództwem Zubena. Podczas rozgrywki gracz może również odwiedzić skute lodem góry Nordmaru, zajmujące północną część kontynentu. Gothic 3 odniósł sukces, jeżeli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy[1].

Większość krainy została zajęta przez orków, a miasta, które są jeszcze w stanie się bronić, wypowiadają posłuszeństwo królowi Rhobarowi II. Fabuła przedstawiona w kolejnej części sagi jest, w odróżnieniu od pierwszej i drugiej części, nieliniowa. Możliwe jest przyłączenie się do ludzi, orków, bądź pozostanie neutralnym, a od naszych poczynań zależało będzie zakończenie gry (trzy możliwości: służba Innosowi – bogu światła i ludzi, Beliarowi – bogu mroku i zniszczenia, Asasynów i orków, lub przeprowadzenie razem z Xardasem walki o zniszczenie wpływu bogów w świecie).

Po wydaniu trzeciej części JoWooD Entertainment zerwał umowę z twórcami gry i stworzenie kolejnych części zlecił Trine Games i Spellbound Entertainment.

W IV kwartale 2008 roku został wydany pierwszy oficjalny samodzielny dodatek do Gothic 3 o nazwie Gothic 3: Zmierzch bogów[2]. 22 marca 2011 r. została wydana nieoficjalna poprawka do rozszerzenia Zmierzch Bogów, która otrzymała podtytuł Edycja Rozszerzona[3].

W październiku 2010 roku ukazała się kolejna produkcja, zatytułowana Arcania. Jej akcja rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach przedstawionych w trzeciej części serii[4]. Arcania została wyprodukowana przez Spellbound Studios.

9 grudnia 2010 przedstawiciele JoWooD Entertainment zapowiedziali samodzielny dodatek do czwartej części, zatytułowany Arcania: Upadek Setarrif, jednak 23 marca 2011 przedstawiciel firmy JoWood ogłosił, że prace nad grą zostały wstrzymane[5]. Pod koniec września 2011 r. zapowiedziano, że jego premiera nastąpi 25 października 2011[6][7]. W Polsce dodatek został wydany 20 stycznia 2012 roku przez CD Projekt w pełnej polskiej wersji językowej[8].

Obecnym właścicielem praw do marki Gothic jest znów Piranha Bytes.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Gothic[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gothic (gra komputerowa).

Pierwsza gra z serii Gothic. 15 marca 2001 roku ukazała się w Niemczech, a 28 marca 2001 roku w Polsce.

Gra toczy się w fikcyjnym świecie, w którym od lat toczy się wojna ludzi z orkami. Bohaterem jest mężczyzna zwany przez graczy Bezimiennym, który z powodu popełnionych zbrodni został zesłany do pracy w kopalni magicznej rudy niezbędnej do wykuwania specjalnej broni i zbroi. Z polecenia króla Rhobara II, Kolonia, w której znajdują się kopalnie, została otoczona magiczną barierą uniemożliwiającą ucieczkę. Głównym celem bohatera jest wydostanie się z magicznego więzienia.

Gothic II[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gothic II.

Druga gra z serii Gothic. W Niemczech jej premiera nastąpiła 23 listopada 2002 roku, a w Polsce 29 listopada tego samego roku. Gra ta jest bezpośrednio związana z częścią poprzednią.

Bezimienny, po wygnaniu Śniącego w poprzedniej części gry, zostaje uratowany przez nekromantę Xardasa, który przeteleportował go ze świątyni Śniącego, gdzie leżał pod stertą głazów, do swojej wieży. Dowiedziawszy się, że bariera otaczająca Górniczą Dolinę została zniszczona, otrzymuje zadanie zdobycia amuletu zwanego Okiem Innosa. Amulet ten jest niezbędny do pokonania smoków, które przybyły na wezwanie Śniącego. Niestety uciekinierzy z Kolonii Karnej spowodowali wzmożone kontrole strażników miejskich, przez co zadanie Bezimiennego staje się cięższe.

Gothic II: Noc Kruka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gothic II: Noc Kruka.

Gothic II: Noc Kruka to oficjalny dodatek do gry Gothic II. Wydany został 22 sierpnia 2003 roku w Niemczech, swoją premierę w Polsce miał 20 stycznia 2005 roku. Do zainstalowania dodatku niezbędna jest podstawowa wersja gry.

Dodatek wprowadza Bezimiennego w nowy świat zwany Jarkendarem. Jarkendar to kraina mieszcząca się na północnym wschodzie od miasta Khorinis. Teren ten jest zamieszkiwany głównie przez dzikie zwierzęta, ale znajdują się tam także dwa obozy: bandytów i piratów. Zadaniem Bezimiennego jest pomoc magom wody, którzy są zaniepokojeni trzęsieniami ziemi nawiedzającymi okoliczne tereny. Bezpośrednio po przybyciu bohater dowiaduje się, że za te anomalie odpowiada jeden z mieszkańców upadłej Kolonii Karnej, Kruk.

Gothic 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gothic 3.

Gothic 3 jest kolejną, trzecią grą serii Gothic. Nawiązuje bezpośrednio do historii Bezimiennego z Gothic II. Premiera gry w Polsce nastąpiła 3 listopada 2006 roku.

Historia Bezimiennego rozpoczyna się po przybyciu na Myrtanę. Staje się jasne, że kraj został niemalże całkowicie zdominowany przez orków. Złość Bezimiennego potęguje fakt, że jego mentor, Xardas, wykorzystał go do zabicia Smoka Ożywieńca w Dworze Irdorath. Los bohatera nie jest znany, jego przyszłość zależy od tego, po której stronie się opowie. Bezimienny może podążać drogą Innosa, Beliara lub Adanosa. Końcowa część gry zależy od tego, po czyjej stronie stanie bohater.

Gothic 3: Zmierzch bogów[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gothic 3: Zmierzch bogów.

Gothic 3: Zmierzch bogów to oficjalny dodatek do Gothic 3. Swoją premierę w Polsce miał 5 grudnia 2008 roku.

Bezimienny przypatrując się losom Myrtany widzi jak cały kraj jest bliski rozpadu. Orkowie niemalże codziennie napadają na kupców a kraj podzielony pomiędzy różnych władców jest bliski rebelii. Główny konflikt toczy się między Gornem zarządzającym Gothą a Thorusem zarządzającym Trelis. Bezimienny nie mogąc patrzeć na podzielony kraj postanawia zjednoczyć Myrtanę i przywrócić jej dawną świetność.

Gothic 3: The Beginning[edytuj | edytuj kod]

Gothic 3: The Beginning to mobilna gra fabularna wyprodukowana przez niemiecką firmę HandyGames GmbH i wydana przez JoWooD Entertainment.

Akcja gry ma miejsce 140 lat przed wydarzeniami z pierwszej gry serii na wyspie Khorinis. Xardas, sierota wychowana przez farmerów, zostaje nocą nawiedzony przez ducha Buthomara. Zjawa ostrzega go przed nieznanym zagrożeniem i nakazuje znaleźć „czterech pozostałych Wybrańców”.

Arcania[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Arcania.

Arcania została wydana 12 października 2010 roku i była znana jako czwarta część Gothica pod nazwą Arcania: Gothic 4. Podtytuł usunięto we wrześniu 2014 roku decyzją firmy Nordic Games, odłączając grę od serii.

Akcja gry rozpoczyna się 10 lat po zakończeniu wydarzeń ze Zmierzchu bogów. Główny bohater nie posiada imienia, ale nie jest to ten sam Bezimienny co wcześniej. Stary Bezimienny dalej jest królem i rządzi krajem jako Rhobar III. Nowym zadaniem jest pokonanie Xeshy i wyzwolenie Rhobara III od mocy Śniącego.

Arcania: Upadek Setarrif[edytuj | edytuj kod]

Arcania: Upadek Setarrif to samodzielny dodatek do Arcanii, kontynuujący jej fabułę. Wydany został 25 października 2011 roku.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.
Średnia ocen gier z serii
Gra GameRankings Metacritic
Gothic 79,35% (PC)[9] 81/100 (PC)[10]
Gothic II 79,04% (PC)[11] 79/100 (PC)[12]
Gothic II: Noc Kruka 95% (PC)[13]
Gothic 3 63,94% (PC)[14] 63/100 (PC)[15]
Gothic 3: Zmierzch bogów 36,67% (PC)[16] 44/100 (PC)[17]
Arcania 63,86% (PC)[18]
62,47% (X360)[19]
63/100 (PC)[20]
64/100 (X360)[21]
Arcania: Upadek Setarrif 27,50% (PC)[22] 41/100 (PC)[23]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Gothic 3 – More Than 500,000 Units Worldwide Sold (ang.)
 2. Gothic 3: Zmierzch Bogów – już dziś w sklepach! – gram.pl
 3. Gothic 3: Zmierzch Bogów Edycja Rozszerzona Patch 2.0 juz dostepny. [dostęp 2012-08-14].
 4. Arcania – A Gothic Tale
 5. Adrian Werner: Premiera dodatku do Arcania: Gothic 4 zagrożona (pol.). Gry-Online, 2011-03-24. [dostęp 2014-08-30].
 6. Gothic 4 Fall of Setarrif to be Published on PC by Nordic Games (ang.). gamebanshee.com, 2011-09-22. [dostęp 2011-09-25].
 7. Adam Berlik: ArcaniA: Fall of Setarrif jednak trafi do sklepów – znamy datę premiery wersji PC (pol.). gram.pl, 2011-09-22. [dostęp 2011-09-25].
 8. Adam Berlik: CD Projekt polskim dystrybutorem gry ArcaniA: Upadek Setarrif na PC (pol.). gram.pl, 2011-12-16. [dostęp 2011-12-16].
 9. Gothic (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-27].
 10. Gothic (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-27].
 11. Gothic II (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-27].
 12. Gothic II (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-27].
 13. Gothic II: Night of the Raven (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-27].
 14. Gothic 3 (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-27].
 15. Gothic 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-27].
 16. Gothic 3: Forsaken Gods (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-27].
 17. Gothic 3: Forsaken Gods (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-27].
 18. Arcania: Gothic 4 (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-06-06].
 19. Arcania: Gothic 4 (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-06-06].
 20. Arcania: Gothic 4 (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-06-06].
 21. Arcania: Gothic 4 (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-06-06].
 22. Arcania: Fall of Setarrif (ang.). GameRankings. [dostęp 2013-12-27].
 23. Arcania: Fall of Setarrif (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-12-27].