Gothic II: Noc Kruka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gothic II: Noc Kruka
Gothic II: Die Nacht Des Raben
Producent

Piranha Bytes[1]

Wydawca

JoWooD Productions[1]

Dystrybutor

CD Projekt[1]

Seria gier

Gothic

Silnik

ZenGin[2]

Wersja

2.70

Data wydania

22 sierpnia 2003[1]
PL: 20 stycznia 2005

Gatunek

fabularna gra akcji[1]

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 12+
ESRB: Mature 17+

Język

polski

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC

Nośniki

CD (1), dystrybucja cyfrowa

Wymagania

Kontrolery

Klawiatura i mysz

Poprzednik

Gothic II (2002)

Kontynuacja

Gothic 3 (2006)

Gothic II: Noc Kruka – oficjalne rozszerzenie do gry Gothic II, wyprodukowane przez firmę Piranha Bytes i wydane przez JoWooD Productions w 2003 roku[1].

Fabuła dodatku[edytuj | edytuj kod]

Gracz ma za zadanie pomóc Magom Wody w pokonaniu magnata (znanego z gry Gothic) o imieniu Kruk, którego celem jest zdobycie potężnego artefaktu, Szponu Beliara, ukrytego w świątyni Adanosa. Po zabiciu Kruka dostajemy do dyspozycji Szpon Beliara, który jest bezużyteczny dopóki nie poświęcimy go w jednej z kapliczek Beliara. W przypadku magów ognia Szpon Beliara zamienia się w jedną runę (mamy ich pięć do wyboru), którą można w każdej chwili zmienić na inną z dostępnych, oczywiście po uprzednim znalezieniu kapliczki Beliara. Wprowadzone w Nocy Kruka kapliczki poświęcone Beliarowi – patronowi szponu – umożliwiają, po złożeniu odpowiedniej ilości punktów życia, otrzymanie pewnej ilość złota. Gdy zdobędziemy Szpon Beliara mamy także możliwość ulepszenia go i dostosowania do własnych umiejętności, właśnie dzięki tym kapliczkom. Rozszerzenie zapewnia ok. 20-30 godzin zabawy i znacznie utrudnia rozgrywkę. Dodaje mnóstwo nowych możliwości, zadań, potworów i bohaterów niezależnych.

W dodatku pojawiają się m.in.: teren za górami na północnym wschodzie (Jarkendar), nowe potwory, gildie, przedmioty magiczne (warto tu wymienić Błędnego Ognika zamkniętego w amulecie, który może zostać towarzyszem gracza i poszukiwaczem cennych rzeczy), pasy, kostury, kilkanaście czarów i ponad 100 nowych bohaterów niezależnych. Znacznie został zwiększony poziom trudności, wszystkie potwory i postacie mają więcej siły i odporności. Do tego dochodzi mnóstwo nowych zadań, a także nowe sposoby wykonania tych już znanych. Dodatek został wydany w Polsce przez CD Projekt dość późno, bo w pierwszym kwartale 2005. W dodatku możemy również uczyć się języku budowniczych, dzięki którym możemy czytać magiczne tabliczki, które podniosą statystyki lub umiejętności.

Nowe gildie poboczne[edytuj | edytuj kod]

Nowe organizacje to: Magowie Wody, Wodny Krąg, Bandyci i Piraci.

Magowie Wody – w Nocy Kruka ich zadaniem jest zbadanie nieodkrytych obszarów wyspy Khorinis. Są to głównie ci sami magowie wody, co w pierwszej części gry, wobec czego są negatywnie nastawieni do bohatera, ponieważ zużył on energię magiczną zbieranego przez nich stosu rudy.

Wodny Krąg – jest organizacją zrzeszającą ludzi, którzy pomagają Magom Wody w wypełnianiu ich powinności. Krąg ten ma swoją własną zbroję (której nie można nosić publicznie) oraz pierścień z akwamarynu. Zebrania owej grupy odbywają się w gospodzie "Pod Martwą Harpią". Magowie Wody zlecają różne zadania Wodnemu Kręgowi (Bezimiennemu zlecają powstrzymanie Kruka).

Piraci – od czasu, kiedy królewska flota została całkowicie zniszczona przez Orków, piraci nie mają kogo rabować. Ukrywają się na wybrzeżach Khorinis, a dla zabicia czasu robią interesy z mieszkańcami miasta lub wdają się w bójki z bandytami. Mimo swojej tężyzny fizycznej większość piratów ma gołębie serca – szczególnie jeśli zaoferuje się im porządną porcję grogu.

Bandyci – w grze Gothic II bandyci występują głównie w roli rabusiów, jednak w Nocy Kruka gracz ma okazję lepiej ich poznać. W trakcie gry można znaleźć kompletny strój bandyty; takie przebranie umożliwia przeniknięcie do ich kryjówki, znajdującej się na bagnach. Można tam znaleźć kilka znajomych postaci z poprzedniej części gry.

Jarkendar[edytuj | edytuj kod]

Jest to niezbadana część wyspy Khorinis, którą Bezimienny odkrywa po zdobyciu 4 kawałków ornamentu (pierwszy gracz otrzymuje od Laresa, gdy dojdzie z nim do wykopalisk, następne musi zdobyć sam) z kamiennych kręgów. Po połączeniu fragmentów ornamentu przez Magów Wody powstaje pierścień, otwiera portal do owej krainy, zwanej też Zapomnianą Doliną Budowniczych.

  • Na wschodzie od obozu Magów Wody znajdują się bagna, w których znajduje się obóz bandytów. Bagna są niebezpieczne, występują tam: Bagienne trutnie, Bagienne golemy, Czarne gobliny, Jaszczury, Bagienne szczury, Węże Błotne, Krwiopijcy. W głębi bagna znajduje się Dom Uzdrowicieli – jedna z pięciu posiadłości Budowniczych. W środku obozu bandytów znajduje się Dom Wojowników.
  • Na zachodzie znajduje się plaża, na której znajduje się obóz piratów. W pobliżu plaży można dostrzec wieżę, na której urzęduje grupa bandytów. Niedaleko wieży swoje legowisko ma tam Jack Aligator – myśliwy piratów. Koło obozu piratów gracz może natknąć się na takie potwory jak: Polne pełzacze, Topielce, Kretoszczury, Ogniste Jaszczury i Cieniostwory.
  • Na południowym zachodzie znajduje się wielki pustynny kanion, pełen opuszczonych kopalń i jaskiń. W kanionie znaleźć możemy Dom Uczonych. Potwory jakie możemy spotkać to m.in. Wilki, Brzytwiaki, Pustynne Szczury, Pełzacze, oraz silniejsze: Ogary, Orków, Ognistego Demona, Ogniste Jaszczury oraz Trolle. Niedaleko Domu Uczonych znajduje się małe obozowisko Orków. Przez jedna z jaskiń można przejść z kanionu na bagna.
  • Na północy przeważają tereny górsko-dolinne. Tam leżą niedaleko siebie: Siedziba Strażników Umarłych i Dom Kapłanów. Znajduje się tam także grobowiec Quahodrona (przywódcy kasty wojowników) oraz chatka Eremity. Na tamtejszych terenach można spotkać: Zębacze, Gobliny, Preriowe Ścierwojady, Orków, Bagienne szczury, Polne pełzacze.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Studio T-REX na zlecenie CD Projekt.
Reżyseria: Andrzej Precigs[potrzebny przypis]

Wymieniono jedynie postacie ważne dla fabuły dodatku.

Głosu użyczyli:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Gothic II: Noc Kruka [PC]. Gry-Online. [dostęp 2014-08-12]. (pol.).
  2. ZenGin. moddb.com. [dostęp 2012-03-20]. (ang.).