Gothic Lolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ekstremalny przykład stylu Gothic Lolita, Tokio, Japonia

Gothic Lolita (albo inaczej GothLoli) należy do podkategorii stylu i mody "lolita" (Lolita Fashion), zapoczątkowanej przez młodych Japończyków[1]. Jedną z bardziej znanych japońskich gwiazd, preferujących styl Gothic Lolita jest Mana, gitarzysta nieistniejącego już zespołu Malice Mizer oraz gitarzysta i lider obecnie działającej formacji Moi dix Mois[1].

Etymologia nazwy[edytuj]

Człon pierwszy – "gothic" – wywodzi się od europejskiego gotyku, dawniej kojarzonego ze strzelistymi katedrami i architekturą, a obecnie – z subkulturą gotycką przesiąkniętą czarnymi akcesoriami, afirmacją mroku i okultyzmu. Genezy nazwy tejże należy szukać za to na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku w powieści (literaturze) gotyckiej, gdzie bohaterki płci żeńskiej tworzone były według określonego, specyficznego schematu dziewicy, skontrastowanego z upiornością i demonizmem innych postaci.

Drugi człon to zdrobnienie imienia Dolores, które zyskało popularność i zupełnie nowy wydźwięk po wydaniu Lolity Nabokova.

Wyznaczniki stylu[edytuj]

Styl i moda "lolita" (ang. lolita fashion) korzenie mają w epoce wiktoriańskiej (z wpływami rokoka). Nastolatki ubierają się w rzeczy przypominające te z epoki (zapinane pod szyją bluzki z bufiastymi rękawami, aksamitki, gorsety, kapelusiki, koronkowe suknie z falbanami).

Do wszystkiego dochodzą stylowe parasole, torebki itp.

Swoim wizerunkiem GothLolis starają się przypominać porcelanowe wiktoriańskie laleczki.

Gothic Lolita jest najbardziej znanym ze stylów Lolita Fashion.

Przypisy

  1. a b Raven Digitalis: Goth Craft: The Magickal Side of Dark Culture. Llewellyn Publications, 1 września 2007, s. 28. ISBN 978-0738711041.

Linki zewnętrzne[edytuj]