Gothic Lolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prosta stylizacja Gothic Lolity w butach RHS

Gothic Lolita (jap. ゴシック・アンド・ロリータ goshikku・ando・rorīta (Gothic & Lolita), także w skrócie GothLoli ゴスロリ, gosurori) – należy do podkategorii stylu i mody "lolita" (Lolita Fashion), zapoczątkowanej przez młodych Japończyków[1]. Jedną z bardziej znanych japońskich gwiazd, preferujących styl Gothic Lolita jest Mana, gitarzysta nieistniejącego już zespołu Malice Mizer oraz gitarzysta i lider obecnie działającej formacji Moi dix Mois[1].

Etymologia nazwy[edytuj | edytuj kod]

Człon pierwszy – "gothic" – wywodzi się od europejskiego gotyku, dawniej kojarzonego ze strzelistymi katedrami i architekturą, a obecnie – z subkulturą gotycką przesiąkniętą czarnymi akcesoriami, afirmacją mroku i okultyzmu. Genezy tej nazwy należy szukać za to na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku w powieści (literaturze) gotyckiej, gdzie bohaterki płci żeńskiej tworzone były według określonego, specyficznego schematu dziewicy, skontrastowanego z upiornością i demonizmem innych postaci.

Drugi człon to zdrobnienie imienia Dolores, które zyskało popularność i zupełnie nowy wydźwięk po wydaniu Lolity Nabokova. Jednak sama moda nie ma nic wspólnego z postacią wykreowaną w powieści. Chodzi o skromny wygląd bez podtekstu seksualnego.

Wyznaczniki stylu[edytuj | edytuj kod]

Styl i moda "lolita" (ang. lolita fashion) korzenie mają w epoce wiktoriańskiej (z wpływami rokoka). Nastolatki noszą stroje przypominające te z epoki (koszule z okrągłymi kołnierzykami, sukienki i spódnice co prawda nie do ziemi a do kolan). Ważną rolę grają ozdoby głowy (bonnety, headdressy) oraz zazwyczaj delikatny makijaż podkreślający urodę. Stylizacje dopełniają stylowe parasole, torebki itp.

Swoim wizerunkiem lolity starają się przypominać wiktoriańskie damy. Gothic Lolita jest najbardziej znanym ze stylów Lolita Fashion. Jednak od kilku lat dominuje moda na sweet lolitę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Raven Digitalis: Goth Craft: The Magickal Side of Dark Culture. Llewellyn Publications, 1 września 2007, s. 28. ISBN 978-0738711041.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]