Grób Nieznanego Żołnierza w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza, fragment

Grób Nieznanego Żołnierzacenotaf upamiętniający poległych na polach bitewnych, usytuowany na placu Matejki przed pomnikiem Grunwaldzkim. Na marmurowym postumencie znajduje się znicz z brązu, zapalany podczas uroczystości.

Odsłonięcie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie spowodowało podobne akcje w wielu innych miastach Polski. W Krakowie z inicjatywą ufundowania pomnika wystąpiła redakcja "Gońca Krakowskiego" i rozpoczęła akcję zbierania funduszy na ten cel. Pomysłu jednak nie zrealizowano ponieważ w nocy z 13 na 14 czerwca 1925 pod Pomnik Grunwaldzki podjechała platforma z której wyładowano gotową płytę pomnika z napisem: "Nieznanemu żołnierzowi polskiemu poległemu za Ojczyznę 1914-1920". Fundator pomnika prawdopodobnie chciał pozostać anonimowy, ale w kolejnych dniach zbyt dużo informacji pojawiało się w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym", którego właścicielem i wydawcą był Marian Dąbrowski. Miasto domyślało się, że to właśnie właściciel IKC-a jest anonimowym fundatorem pomnika. Pomnik był miejscem manifestacji patriotycznych do momentu zniszczenia go wraz z Pomnikiem Grunwaldzkim przez Niemców w listopadzie 1939[1].

W 1946 roku na wysokich metalowych prętach umieszczono dużą urnę z ziemią z pól bitewnych, gdzie brali udział Polacy w czasie II wojny światowej[2]. Tutaj składano wieńce i kwiaty. W związku z odbudową pomnika Grunwaldzkiego konstrukcję rozebrano, urnę zaś złożono w 1976 w piwniczce obecnego pomnika – Grobu Nieznanego Żołnierza wykonanego z czarnego marmuru według projektu prof. Wiktora Zina. Pomnik zdobi metalowy znicz zasilany gazem, który zapalany jest podczas uroczystości organizowanych pod pomnikiem, na nim wyryte zostały miejsca bitew żołnierzy polskich w latach ostatniej wojny: Warszawa, Kutno, Westerplatte, Kock, Tobruk, Monte Cassino, Berlin, Studzianki, Lenino, Kołobrzeg, Odra, Nysa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grób Nieznanego Żołnierza. Polska Niezwykła.
  2. Grób Nieznanego Żołnierza / W: Encyklopedia Krakowa, str. 264, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2000

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]