Grębocin nad Strugą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grębocin nad Strugą
Część urzędowa Torunia
Ilustracja
ul. Olsztyńska, Osiedle Nasze
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miasto

Toruń

Data założenia

XIV w. jako osobna wieś

W granicach Torunia

2 lipca 1976[1][2]

Populacja (2016)
• liczba ludności


3159[3]

Strefa numeracyjna

(+48) 56

Kod pocztowy

87-100

Położenie na mapie Torunia
Położenie na mapie
Portal Polska

Grębocin nad Strugą (do 2008 Grębocin-Wybudowanie)[4] – część urzędowa Torunia zlokalizowana na prawobrzeżu.

Przy podziale miasta dla potrzeb rad okręgów (jednostek pomocniczych gminy), teren Grębocina współtworzy okręg "Bielawy-Grębocin"[5].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Grębocin nad Strugą zlokalizowany jest północno-wschodniej części miasta, od północy i wschodu graniczy z gminą Lubicz, od południa z Bielawami, zaś od zachodu z Katarzynką[6].

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Do głównych ulic przecinających lub stanowiących granice Grębocina zaliczyć należy: Chrzanowskiego, Na Zapleczu, Olsztyńską oraz Przy Lesie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle stanowiło niegdyś osobną osadę koło Torunia, obecnie jej część jest jego „dzielnicą”, część natomiast stanowi wieś w gminie Lubicz.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Osiedle duże, rozległe, we wschodniej części zabudowane domami jednorodzinnymi, w mniejszym stopniu także budynkami wielorodzinnymi. W części zachodniej znaczne tereny przemysłowe i komunalne (Toruńska Energetyka Cergia SA, hurtownie budowlane, cegielnie toruńskie). W części wschodniej, przy samym węźle autostradowym Toruń-Lubicz A1 powstało kilka centrów logistycznych i dystrybucyjnych.

Zabudowa mieszkalna w niewielkim stopniu pochodzi z lat 50., 60. XX wieku, a w głównym stopniu powstała w ostatnich 15-20 latach. W północnej części Grębocina, przy samej granicy administracyjnej miasta, powstały duże osiedla wielorodzinne Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, mieszkania socjalne, komunalne oraz prywatne wspólnoty mieszkaniowe. Praktycznie identyczny charakter ma podmiejskie osiedle Grębocin (Gmina Lubicz), niejako sztucznie rozdzielone granicą w 1976 roku.

Przez środek osiedla płynie Struga Toruńska, rozdzielająca się przy grobli na Strugę Lubicką i ciąg dalszy Strugi Toruńskiej.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 1976 r. nr 24, poz. 144
  2. Zmiany obszaru miasta Torunia na przestrzeni wieków. [w:] Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Torunia [on-line]. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu, 2006-05-18. [dostęp 2012-03-14]. (pol.).
  3. Liczba osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy w poszczególnych jednostkach urbanistycznych z podziałem na płeć. Urząd Miasta Torunia, 2016-12-31. [dostęp 2017-01-09]. (pol.).
  4. Toruń - podział na okręgi (jednostki pomocnicze gminy), www.google.com [dostęp 2016-09-18].
  5. Dzielnice i osiedla | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-09-12].