Grażyna Kulawik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grażyna Kulawik
Ilustracja
Grażyna Kulawik. Kielce, 22 czerwca 2018 r.
Pseudonim

Zajączek

Data i miejsce urodzenia

1954
Polska (Chmielnik)

Pochodzenie

Busko-Zdrój

Instrumenty

wokalistka

Gatunki

poezja śpiewana

Zawód

etnograf

Aktywność

od 1971 r.

Współpracownicy
Wojciech Belon,
Jan Hnatowicz,
Wojciech Jarociński,
Wacław Juszczyszyn,
Wojciech Maziakowski
Zespoły
Wolna Grupa Bukowina

Grażyna Kulawik ps. Zajączek (ur. 1954 w Chmielniku[1]) – wokalistka Wolnej Grupy Bukowina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką Etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wychowywała się w Busku-Zdroju. Tam w V klasie szkoły podstawowej poznała na szkolnym wieczorku ucznia VII klasy, Wojtka Belona. Jednak, dopiero gdy rozpoczęła naukę w buskim liceum połączyła ich sztuka. W tym okresie Belon, uczeń tej samej szkoły, zaczynał stawiać swe pierwsze kroki w krainie piosenki i poezji, szukał wykonawczyni swoich utworów i znalazł ją w osobie Grażyny Kulawik. Był to początek ich wspólnej artystycznej drogi i zaczątek zespołu Wolna Grupa Bukowina.

Ich pierwszy, wspólny, oficjalny występ miał miejsce na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie.

Wojtek Belon nazwał Grażynę „Zajączkiem” i ta nazwa przylgnęła do niej na stałe, stając się z czasem jej pseudonimem artystycznym. Belon poświęcił jej utwór „Piosenka o zajączku”, należący do kanonu repertuaru Wolnej Grupy Bukowina.

Obecnie Grażyna Kulawik, wspólnie z Wojciechem Jarocińskim, Wacławem Juszczyszynem i Wojciechem Maziakowskim tworzy Wolną Grupę Bukowina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grażyna Kulawik pochodzi z Buska-Zdroju; tylko urodziła się w szpitalu w Chmielniku – w 1954 w Busku-Zdroju nie było jeszcze szpitala, najbliższy mieścił się właśnie w Chmielniku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]