Grażyna Vetulani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grażyna Vetulani
Ilustracja
Imię przy narodzeniu Grażyna Małgorzata Świerczyńska
Data i miejsce urodzenia 15 marca 1956
Bydgoszcz
Zawód, zajęcie filolog
językoznawca
Odznaczenia
Medal Złoty za Długoletnią Służbę

Grażyna Małgorzata Vetulani z domu Świerczyńska (ur. 15 marca 1956 w Bydgoszczy) – polska filolożka, romanistka i językoznawca, profesor nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Hieronima Świerczyńskiego oraz Reginy Kocińskiej. W 1979 roku ukończyła studia romanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1988 uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa romańskiego. Habilitowała się w roku 2000. Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 18 kwietnia 2013 otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych[1], a 17 czerwca 2013 otrzymała z jego rąk nominację profesorską[2].

Od 1979 roku Grażyna Vetulani naukowo związana jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, gdzie obecnie jest profesorem zwyczajnym. Od 2000 roku kieruje Zakładem Romańskiego Językoznawstwa Kontrastywnego na macierzystej uczelni. W latach 2008–2016 była członkiem Senatu UAM. Ponadto jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prowadzi badania z zakresu językoznawstwa francuskiego oraz językoznawstwa porównawczego francusko-polskiego ze szczególnym uwzględnieniem semantyki w połączeniu ze składnią. Jej praca w zasadniczej części wpisuje się w obszar badań nad predykacją rzeczownikową w języku polskim. Opublikowała jako autorka bądź współautorka czterdzieści artykułów naukowych, sześć książek, była redaktorem sześciu tomów zbiorowych. Jest również członkiem kolegiów redakcyjnych pism Echo des études romanes. Revue semestrielle de linguistique et de littérature romanes oraz Etudes romanes de Brno[3]. Od 2015 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma Studia Romanica Posnaniensia.

W 2012 została odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żoną informatyka Zygmunta Vetulaniego, również profesora zwyczajnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mają dwie córki: Agnieszkę Vetulani-Cęgiel (ur. 1981; doktor nauk politycznych, wykładowca UAM) i Marię Vetulani (ur. 1996; szermierka).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 2013 r. poz. 412.
  2. Prezydent wręczył nominacje 57 profesorom (pol.). prezydent.pl, 2013-06-17. [dostęp 2014-04-20].
  3. Grażyna Vetulani (pol.). Instytut Filologii Romańskiej UAM. [dostęp 2014-08-07].