Gra online

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy gier internetowych. Zobacz też: Gry-Online – polski portal o grach komputerowych.

Gry onlinegry komputerowe, do których uruchomienia wymagany jest dostęp do Internetu[1]. Gry online to zarówno proste gry na przeglądarkę internetową, jak i rozbudowane gry MMO, które przed uruchomieniem należy zainstalować na dysku twardym komputera.

Pierwsze gry on-line, określane mianem MUD, powstały w 1980 i bazowały na prostych plikach tekstowych. Bazowały one na świecie fantastycznym (Dungeons & Dragons) i zawierały elementy gier RPG. W tym samym czasie powstawały także prostsze gry jak szachy czy odpowiedniki scrabble.

W latach 90. nastąpił przełom w graniu przez internet. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch aspektach: grach z serii Diablo, z usługą internetową Battle.net oraz wprowadzeniu do gier, bądź rozbudowaniu jak kto woli, trybu rozgrywki wieloosobowej multiplayer, z obsługą sieci lokalnych, jak i internetu.

Gry MMO[edytuj | edytuj kod]

Wraz z rozwojem szerokopasmowego internetu nastała era gier MMO (ang. massively multiplayer online games), w których rywalizują ze sobą rzesze internautów[1]. Gry takie są szeroko reklamowane, zarówno w internecie, jak i tradycyjnych mediach. Do najpopularniejszych tego typu gier należy zaliczyć World of Warcraft, World of Tanks, czy rzesze gier strategicznych, w których gracz rozbudowuje swoje królestwo, jak np. The Settlers Online. Te ostatnie najczęściej uruchamiane są w przeglądarce internetowej, często jednak zdarza się, dotyczy to dwóch pierwszych tytułów, że wpierw trzeba zainstalować grę na lokalnym komputerze. Gry MMO są zazwyczaj bezpłatne, a płaci się tylko za dodatkowe opcje czy przedmioty, tzw. złotem, kupowanym już za realną gotówkę. Przedmioty zdobyte/kupione w wirtualnych światach często są przedmiotem handlu na aukcjach internetowych.

Gry Flash[edytuj | edytuj kod]

W nowym milenium, wraz ze wzrostem prędkości łącz komputerowych i rozwojem technologii internetowych, takich jak Adobe Flash, Java czy PHP, rozpowszechniło się granie przez przeglądarkę internetową. Gry takie charakteryzują się ubogą grafiką i uproszczoną rozgrywką, zazwyczaj nie są zbyt trudne, a nierzadko zdarza się, że do ich ukończenia wystarczy wielokrotne powtarzanie tej samej sekwencji czynności. Serwisy z takimi grami oferują nawet po kilka tysięcy tytułów, z różnych kategorii. Warty odnotowania jest fakt, ogromnej swego czasu popularności w Polsce serwisu Kurnik.pl. W Polsce można znaleźć liczne amatorskie projekty. Istnieją również serwisy oferujące pomoc dla graczy i twórców takich gier.

Przypisy