Gra w butelkę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grupa osób grających w butelkę

Gra w butelkę – popularna towarzyska gra lub zabawa młodzieżowa o charakterze romantycznym lub erotycznym.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

W grze bierze udział grupa minimum czterech osób (gra jest możliwa przy mniejszej ilości osób, ale wtedy zasadniczo jest sprzeczna ze swoją ideą), o możliwie wyrównanej proporcji płci (znaczna przewaga jednej z płci ponownie czyni grę sprzeczną z jej ideą). Uczestnicy siadają na obwodzie okręgu, naprzemiennie chłopak-dziewczyna, w którego środku umieszcza się butelkę. Pierwsza osoba, wyznaczona najczęściej przez losowanie lub wyliczanie kręci butelką, po czym musi pocałować osobę na którą wskaże szyjka butelki po jej zatrzymaniu[1].

Jeśli grający nie umówią się inaczej, to zwykle przyjmuje się, że powinna być to osoba przeciwnej płci, więc gdy butelka wskaże osobę o tej samej płci, powtarza się losowanie lub całuje najbliżej siedzącą, wobec wskazania butelki, osobę o przeciwnej płci. W zależności od stopnia zżycia grupy, a także od charakteru zabawy (niewinny flirt czy też zabawa erotyczna) pocałunki przyjmują formę „cmoknięć” w policzek, usta, aż do pełnego pocałunku, także w inne części ciała.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Odmianami gry w butelkę są:

  • gra na rozkazy – można nie pocałować wskazanej przez butelkę osoby, ale wtedy trzeba wykonać jej rozkaz lub odpowiedzieć szczerze na zadane pytanie
  • na fanty – oddaje się fant, gdy nie chce się całować
  • rozbierana butelka – wskazana przez butelkę osoba zdejmuje część garderoby.

Możliwe są także kombinacje różnych zasad, w zależności od celu gry.

Ten rodzaj losowania można także wykorzystać w nieco podobnej, ale zupełnie innej młodzieżowej grze Prawda czy wyzwanie?.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brian Sutton-Smith, B. G. Rosenberg. Sixty Years of Historical Change in the Game Preferences of American Children. „The Journal of American Folklore”. 74. 291, s. 17-46, January – March 1961. ISSN 0021-8715.