Grab (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grab
Autor Apple Inc.
Pierwsze wydanie 1989
Aktualna wersja stabilna 1.10 (141) (wydana 9 lipca 2018; ponad 4 lata temu[1]
System operacyjny macOS
Rodzaj narzędzie do sporządzania zrzutów ekranu

Grab – narzędzie w systemie macOS do sporządzania zrzutów ekranu. Obsługuje przechwytywanie zaznaczonego obszaru, całego okna i całego ekranu, a także zrzutów czasowych.

Program po raz pierwszy pojawił się w OpenStep i NeXTStep, a następnie był preinstalowany przez Apple na macOS do wersji 10.13 (High Sierra). Został zastąpiony przez narzędzie Screenshot w macOS 10.14[2].

macOS[edytuj | edytuj kod]

W systemie MacOS w wersji 10.13 i wcześniejszych Grab znajduje się w katalogu Narzędzia, który jest podkatalogiem katalogu Aplikacje. Można go szybko otworzyć za pomocą funkcji Spotlight podczas wpisywania grab lub naciskając ⌘ Cmd+Shift+G i wpisując /Applications/Utilities/Grab.app w Finderze aplikacji. Wcześniej można było znaleźć go także w menu Findera w obszarze Usługi > Grab. Począwszy od wersji Mac OS X 10.4, program Podgląd miał podmenu (Wykonaj zrzut ekranu) w menu Plik, z zaznaczeniem, oknem i zrzutem czasowym[potrzebny przypis]. w nowszych wersjach systemu macOS[2].

Grab zapisuje zrzuty ekranu w formacie Tagged Image File Format (TIFF). W systemie macOS można również zapisywać zrzuty ekranu bezpośrednio na pulpicie w formacie PDF (wcześniejsze wersje macOS) lub w formacie PNG (nowsze wersje), używając klawiszy pokazanych poniżej. Z powodów DRM nie można korzystać z tego oprogramowania, gdy program DVD Player jest otwarty.

Grab pomaga określić rozmiar elementu na ekranie. Po użyciu funkcji wyboru i przechwyceniu ekranu można wybrać z menu Inspektora lub nacisnąć ⌘ Cmd+1 (lub ⌘ Cmd+I); pojawi się okno dialogowe z wymiarami wybranego obszaru.

Opcje przechwytywania[edytuj | edytuj kod]

  • Zaznaczenie – wykonuje zdjęcie wybranej części ekranu[3].
  • Okno – robi zdjęcie wybranego okna[3].
  • Ekran – robi zdjęcie całego ekranu[3].
  • Czasowy – ekran pozwala użytkownikowi uruchomić minutnik i aktywować część ekranu (np. Menu), a następnie zrobić zdjęcie ekranu[3].

Skróty[edytuj | edytuj kod]

Akcja Skrót
Zrób zdjęcie całego ekranu ⌘ Cmd+⇧ Shift+3 (Przytrzymanie Ctrl zapisuje obraz do schowka zamiast do pliku na dysku).
Zrób zdjęcie części ekranu ⌘ Cmd+⇧ Shift+4, a następnie przeciągnij, aby wybrać żądany obszar na obrazie. (Przytrzymanie Ctrl zapisuje obraz do schowka). Escape anuluje procedurę.
Zrób zdjęcie okna, menu, paska menu lub Docku Naciśnij ⌘ Cmd+⇧ Shift+4, a następnie naciśnij spację. Przesuń wskaźnik na żądany obszar, aby był podświetlony, a następnie kliknij. Aby przeciągnąć, aby zaznaczyć obszar, naciśnij ponownie spację. Escape anuluje procedurę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. macOS 10.13.6 release date. [dostęp 2018-10-07].
  2. a b How to take a screenshot on your Mac. [dostęp 2018-10-07]. (ang.).
  3. a b c d Use Grab to take screenshots of all or part of your screen. - Apple Palaikymas, support.apple.com [dostęp 2020-04-12] (lit.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]