Grace Hanadarko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grace Hanadarko
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Pilot (01x01)
Twórca Nancy Miller
Grany przez Holly Hunter
Inne informacje
Specjalność detektyw wydziału zabójstw

Grace Hanadarko postać fikcyjna, bohaterka serialu produkowanego na zlecenie stacji TNT, pt.: Ocalić Grace. Grana przez amerykańską aktorkę Holly Hunter.

Grace Hanadarko jest detektywem pracującym w Oklahoma City Police Department, w wydziale zabójstw. Za dnia wzorowo i sumiennie wykonuje swoją pracę, po godzinach zaś, nie stroni od kieliszka, szybkiej jazdy samochodem czy seksu z przypadkowo poznanymi mężczyznami. Po jednej z takich libacji, tytułowa bohaterka potrąca przechodnia, który ponosi śmierć na miejscu. W akcie desperacji prosi Boga o pomoc i otrzymuje ją w postaci anioła o wdzięcznym imieniu Earl. Jakby tego było mało, okazuje się, że Earl nie jest zwykłym bożym wysłannikiem, a aniołem ostatniej szansy, mającym za zadanie nawracać zatwardziałych grzeszników na dobrą drogę.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa bohaterka jest jedną z siedmiorga dzieci Betty i Freda Hanadarko. Jej ojciec, z zawodu strażak, zginął kilka dni po akcji ratunkowej mającej miejsce w The Alfred P. Murrah Federal Building, pod który podłożono bombę. W eksplozji tej zginęła siostra Grace, Mary Francis Norman, osierocając tym samym syna Claya. Hanadarko ma jeszcze młodszą siostrę Paige Cushing - będącą jej zupełnym przeciwieństwem - oraz czterech starszych braci: Johna - katolickiego księdza, który niczego nie pragnie równie mocno, jak tego, żeby jego młodsza siostra zbliżyła się do Boga, Leo - zawodowego strażaka, Joe oraz Jimmy'ego. Dziadek Grace, Geepaw, z którym kobieta była niezwykle silnie związana, był rodowitym Indianinem należącym do plemienia Choctaw. Równie silne więzi łączą tytułową bohaterkę serialu z siostrzeńcem Clayem oraz z przyjaciółką Rhettą Rodriguez.


Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Niezwykle intensywne życie Grace Hanadarko zmienia się wraz z chwilą, gdy na Ziemię przybywa Earl - jej anioł ostatniej szansy, który ma za zadanie sprowadzić kobietę na dobrą drogę. O ile początkowo Grace uważa go za efekt alkoholowej delirki czy wytwór fantazji, o tyle z czasem przekonuje się co do jego istnienia - znajduje, bowiem coraz nowsze dowody świadczące o obecności anioła. Jakby tego było mało, Earl okazuje się być przysłowiową ostatnią deską ratunku również dla Leona Cooley'a - skazańca, czekającego w więzieniu na egzekucję. To z nim, Hanadarko dzieli swoje dziwne sny. Z niewiadomych powodów, boży wysłaniec pragnie, aby ta dwójka zaczęła ze sobą współpracować.

Pomimo usilnych starań Earla, Grace nie odczuwa potrzeby zaprowadzania w swoim życiu jakichkolwiek zmian. W dalszym ciągu sporo pije i sypia z wieloma mężczyznami, m.in. ze swoimi kolegami z pracy: partnerem Hamiltonem Dewey (który jest w niej szaleńczo zakochany i z tego powodu postanawia zakończyć 1,5-roczne małżeństwo), Butchem Ada (z którym wcześniej była związana) czy koronerem Henrym Silver.

Wielu mocnych wrażeń dostarcza kobiecie również jej praca - Grace cudem uchodzi z życiem po tym, jak zostaje postrzelona podczas próby aresztowania niebezpiecznego mordercy, Kwame'a Smitha (1x08). Gdy w magazynie zostają natomiast znalezione zwłoki młodej kobiety, a modus operandi sprawcy wyraźnie przypomina sprawę sprzed 11 lat - Hanadarko wyznaje, że to ona jest do dzisiaj nieodnalezioną niedoszłą ofiarą, a blizna na jej plecach to pamiątka po spotkaniu z poszukiwanym Scottem Tolliverem (1x09).

Jednak jak się szybko okazuje, to nie jedyny mroczny sekret skrywany przez Grace. Kobieta wyznaje swojej przyjaciółce Rhettcie, że największym strachem napawa ją osoba ojca Particka "Szatana" Murphy'ego - księdza, który wykorzystywał ją seksualnie, gdy ta była kilkuletnią dziewczynką (1x13). Hanadarko postanawia wyrównać porachunki z Murphym i raz na zawsze zakończyć bolesną sprawę sprzed lat...

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Grace postanawia wcielić swoje postanowienie w życie i raz na zawsze zamknąć sprawę ojca Patricka "Szatana" Murphy'ego. W tym celu porywa mężczyznę i przetrzymuje go u siebie w domu przez trzy dni, podczas których znęca się nad swoim dawnym oprawcą. Pomimo usilnych chęci, nie zabija go - przyprowadza Murphy'ego na komisariat, aby ten przyznał się do wszystkiego, co ma na sumieniu. Pomimo zgromadzenia dowodów i znalezienia świadków, emerytowany duchowny zostaje jednak puszczony wolno. Ku uciesze Grace, jego szczęście nie trwa zbyt długo - mężczyzna zostaje bowiem zamordowany. Okoliczności śmierci wyraźnie wskazują na to, że za morderstwem stoi jedna z jego dawnych ofiar.

Grace zupełnie przypadkiem dowiaduje się, że w drzwiach Connie (jej Ferrari) ukryto 220,465$. Znajdował się tam również żeton z kasyna Frontier, które zostało obrabowane i wysadzone w powietrze kilkanaście lat wcześniej. Sprawdzając dotychczasowych właścicieli Connie, Hanadarko dowiaduje się, że jej samochodem jeździł sam Barry Switzer - jeden z najlepszych trenerów Oklahoma Sooners, idol nie tylko jej, ale praktycznie całej załogi Oklahoma City Police Department.

Hanadarko w dalszym ciągu romansuje z Hamiltonem. Gdy Ed Ligari - jeden z cywilów zatrudnionych w Oklahoma City Police Department - zostaje zamordowany w barze dla policjantów, a Grace i Ham zabawiają się półtora metra dalej, para ląduje na celowniku wydziału wewnętrznego. Jednak to nie koniec kłopotów stojących przed duetem Dewey & Darko - niedługo później, Ham dowiaduje się o tragicznej śmierci swojego brata Ralpha, żołnierza walczącego w Afganistanie. Mężczyzna nie jest w stanie otrząsnąć się po tej tragedii. Grace robi wszystko, aby ten doszedł do siebie. Na czas nieobecności Hamiltona, Hanadarko zostaje przydzielona nowa partnerka, Abby Charles, jednak współpraca nie układa się kobietom najlepiej. Podczas jednej z wspólnych akcji, Grace po raz pierwszy zabija człowieka (2x08).

Doug, ojciec Claya i szwagier głównej bohaterki, poznaje nową kobietę. Jego wybranką okazuje się być Maggie Rainwood - barmanka z baru "U Luiego", gdzie Grace i jej koledzy z pracy spędzają długie godziny. O ile fakt, że Doug zaczął się wreszcie z kimś spotykać nie budzi większego zgorszenia wśród rodzeństwa Mary Frances, o tyle informacja o rychłym ślubie wprowadza wszystkich w stan szoku. Hanadarko martwi się o swojego siostrzeńca, w związku z czym postanawia dokładnie przeanalizować życiorys Maggie. Okazuje się, że wybranka Douga jest oszustką, wyłudzającą pieniądze od ofiar katastrof i klęsk żywiołowych. Dzięki czujności detektyw udaje się uniknąć nieszczęścia.

Po obejrzeniu kasety video z chrztu Claya, Grace odkrywa, że Leon Cooley już wcześniej pojawił się w jej życiu. Wraz z Rhettą i bratem Johnnym, kobieta walczy teraz o to, aby powstrzymać wykonanie egzekucji na przyjacielu swojej siostry, Mary Frances. W tym celu udaje się do samego burmistrza, który jednak wydaje się być obojętny nawet na najmocniejsze argumenty wysuwane przez detektyw. Pomimo usilnych starań całej trójki, Leon Cooley zostaje stracony.

Grace, Rhetta i - jak się później okazuje - również pewna młoda dziewczyna mają ten sam sen. Hanadarko zostaje w nim postrzelona, a nieznany sprawca wraz ze wspomnianą wcześniej dziewczyną uciekają z miejsca zbrodni. Rhetta tworzy portrety pamięciowe owej dwójki, a Grace wyrusza na poszukiwania. Trop prowadzi do domu z fioletowymi drzwiami, o których już wcześniej wspominał jej Leon Cooley...

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Dewey jest wyraźnie zakochany w Grace - mówi jej, że pięknie wyglądałaby w sukni ślubnej i, że chciałby mieć z nią dzieci (3x01), jednak kobieta kategorycznie stwierdza, że to nie dla niej. Nie działają na nią również zapewnienia w stylu, że jest prawdziwym uzależnieniem (3x02).

Do Oklahoma City przybywa dobry znajomy Earla - anioła ostatniej szansy o imieniu Matthew. Jako, że stracił swoją milionową duszę, musi dokonać czegoś niezwykłego, aby z powrotem "wrócić do gry". Postanawia, więc przeciągnąć Grace na swoją stronę. Aby pozbawić kobietę wszelkich wątpliwości, pomaga Hanadarko rozwiązywać sprawy, nad którymi aktualnie pracuje, a jej przyjaciół obsypuje pieniędzmi (3x04), jednak żadne zabiegi nie potrafią przekonać kobiety do tego, aby zrezygnowała z opieki Earla.

Równie mocnych wrażeń dostarcza tytułowej bohaterce również jej praca. W trakcie oględzin jednego z miejsc przestępstw, Grace niepostrzeżenie znika. Naoczni świadkowie zeznają, że udała się za mężczyzną pasującym do rysopisu poszukiwanego gwałciciela. Podążając tropem Hanadarko, detektywi odnajdują jej samochód - z otwartymi drzwiami i szmatą nasączoną chloroformem, leżącą nieopodal pojazdu. Kapitan Perry wyznacza Hama i Rhettę odpowiedzialnymi za poszukiwania Grace. Wszyscy szukają teraz nie tylko brutalnego gwałciciela, ale i policjantki. Również Earl mobilizuje swoich pomocników do działania.

W trakcie pobytu w domu zaginionej przyjaciółki, Rhetta odnajduje w jej sypialni planszę do gry w szachy oraz opakowania po irysach - rzeczy uwielbiane przez ich wspólnego kolegę, Charliego Hudsona. Przypuszczenia kobiety potwierdza dodatkowo Dewey - który przypomina sobie, jak Grace wspominała mu o telefonie o starego przyjaciela - oraz Clay, informujący o tym, że ciocia odwołała ich wspólną kolację z powodu przyjazdu znajomego. Jednak rozszyfrowanie zagadki wcale nie uspokaja Rhetty, który wyznaje, że Charlie jest skomplikowany i niebezpieczny, gdy nie bierze leków - cierpi, bowiem na zaburzenie afektywne dwubiegunowe z okresami psychozy (3x06). Na szczęście, Dewey odnajduje Grace w jednym z opuszczonych magazynów - jak wyznaje później Rhettcie, przez czysty przypadek (pomylił, bowiem drogę i skręcił w niewłaściwą ulicę). Pamiątką po ostatnim spotkaniu Hanadarko z Charlim jest tatuaż na plecach kobiety - aniele skrzydła.

Grace postanawia nawiązać kontakt z czarnoskórą dziewczyną, z którą dzieliła swój sen, co wbrew pozorom nie jest łatwe, gdyż nastolatka jest przekonana, że zarówno Grace, jak i Earl są tylko wytworami jej wyobraźni, demonami. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że chłopak z którym mieszka jest niezwykle agresywny. To przez niego, dziewczyna ląduje w szpitalu z poważnymi obrażeniami. Gdy budzi się ze śpiączki, okazuje się, że nie jest w stanie wypowiedzieć ani słowa w języku angielskim (3x05). Płynnie mówi za to po portugalsku, co wprawia Grace i Rhettę w stan poważnego zdumienia i znacznie utrudnia i tak niełatwą komunikację. Jakby tego było mało, niedługo potem nastolatka znika ze szpitala i przypadkowo odnajduje ją dopiero John (3x09). Grace jest wściekła na Earla za to, że miesza jej brata w boski plan. Jest też wyraźnie zmęczona ciągłym poszukiwaniem dziewczyny i daje aniołowi jasno i wyraźnie do zrozumienia, że z tym kończy. Jednak Earl nie daje łatwo za wygraną - odnajduje Neely (bo tak nazywa się dziewczyna) i nakazuje Hanadarko zamknąć ją w areszcie. Chce bowiem, aby była bezpieczna. Neely stwierdza, że tylko Bóg może jej pomóc, jednak nie jest do końca pewna jego istnienia. Po wyjściu z aresztu, nastolatka postanawia znaleźć odpowiedź na najważniejsze w swoim życiu pytanie poprzez skok z dachu wysokiego budynku. Gdy rozmowa z Grace nie przynosi pożądanego skutku i dziewczyna skacze, policjantka rzuca się jej na ratunek...

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]