Grace Hopper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grace Hopper
Ilustracja
Grace Murray Hopper (1984)
kontradmirał kontradmirał
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1906
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 1992
Arlington (Wirginia)
Przebieg służby
Lata służby 1943-1966, 1967-1971, 1972-1986
Siły zbrojne United States Navy United States Navy
Odznaczenia
Defense Distinguished Service Medal  (Stany Zjednoczone) Legia Zasługi (USA) Medal za Chwalebną Służbę  (Stany Zjednoczone) American Campaign Medal World War II Victory Medal National Defense Service Medal Armed Forces Reserve Medal Naval Reserve Medal
Zapis w dzienniku obsługi Mark II

Grace Murray Hopper, z d. Grace Brewster Murray (ur. 9 grudnia 1906 w Nowym Jorku, zm. 1 stycznia 1992 w Arlington w stanie Wirginia)[1]amerykańska pionierka informatyki, przez szereg lat służyła w United States Navy, w 1986 przeszła w stan spoczynku w stopniu kontradmirała (Rear Admiral - lower half[2]).

Współpracowała w latach II wojny światowej i później przy opracowaniu translatorów i pierwszych języków programowania, m.in. języka Cobol.

Grace Hopper była obok Richarda Miltona Blocha i Roberta Campbella jedną z programistek maszyny Harvard Mark I, zasłynęła też spopularyzowaniem pojęcia bug w słownictwie informatycznym (pol. pluskwa, owad). Podczas pracy nad komputerem Mark II w Harvardzie, ćma dostała się do wnętrza komputera i spowodowała awarię w jego funkcjonowaniu. Pracownicy naprawę tej usterki określili jako debugging, czyli odpluskwianie.

Przypisy

  1. Find A Grave - Grace Murray Hopper (ang.) [dostęp 2012-02-11]
  2. Rear Admiral - lower half to ranga niższa od stopnia Read Admiral ("pełny" kontradmirał), a wyższa od stopnia Captain (komandor).

Zobacz też[edytuj]