Gracze w karty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy dzieła Cézanne’a. Zobacz też: Gracze w karty (obraz Goi).
Gracze w karty
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Gracze w karty
Autor Paul Cézanne
Rok wykonania 1893-1896
Rozmiar 47 × 56 cm
Muzeum Musée d’Orsay

Gracze w karty (Grający w karty) – obraz olejny Paula Cézanne’a z lat 1893-1896, przedstawiający ludzi grających w karty. Dzieło nawiązuje do scen malowanych przez braci Le Nain ukazujących sceny chłopskie.

W latach 1890-1896 Cézanne namalował całą serię obrazów przedstawiających mężczyzn grających w karty, spośród których obraz znajdujący się obecnie w Musée d’Orsay jest najbardziej znany. Artysta przedstawił graczy w sposób odmienny od zwyczajowego, ukazując ich skupione, nie zdradzające żadnych emocji twarze. Hałaśliwą i żywiołową grę oraz chciwość i napięcie jej towarzyszące zastąpił niemal intelektualnym doświadczeniem. W liście do Paula Alexisa malarz wyjaśnił, że do obrazu nigdy nie pozowali mu jednocześnie wszyscy modele, ponieważ po nakreśleniu schematu kompozycji malował po kolei postacie i detale.

Na początku lutego 2012 obraz został sprzedany. Nowym właścicielem została katarska rodzina królewska, która za obraz zapłaciła 158,4 mln funtów, czyli około 250 mln dolarów. Tym samym obraz stał się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym kiedykolwiek[1].

Bibliografia[edytuj]

Przypisy